פרשת ערד: "מוחים אך לא מפגינים"

לקראת סדרת המחאות נגד ראש עירית ערד, מסבירים ב'דגל התורה' כי הם תומכים במאבק נגד הדרת חרדים ברשויות המקומיות אך לא יצאו להפגנות

מיכל לוי , י"ט בכסלו תשע"ז

סערה בדרום. ערד
סערה בדרום. ערד
צילום: מרים אלסטר. פלאש 90

לקראת סדרת המחאות בריכוזים החרדים ברחבי הארץ נגד ראש עירית ערד הצפויה להתקיים בימים הקרובים בהכוונתה של חסידות גור, מסבירים ראשי 'דגל התורה' הליטאית כי הם תומכים במאבק נגד הדרת חרדים ברשויות המקומיות אך לא יצאו להפגנות.

"יש הבדל בין תמיכה במאבק נגד ראש העיר לבין לצאת להפגנות, שרבותינו לא מורים לנו", הסבירו הבוקר בביטאונם 'יתד נאמן'. עם זאת, ציינו כי "בהוראת גדולי האדמו"רים, המונים נערכים לתפילה ומחאה בעקבות הפגיעה המתמשכת של ראשי ערים ברחבי הארץ בציבור החרדי".

באשר למחאה עצמה – הליטאים מביעים תמיכה מוחלטת. "המחאה החריפה המושמעת בימים אלו נגד תופעת ראשי הערים המתנכלים לציבור התושבים החרדי בעירם, ששיאה במקרה המזעזע של הפגיעה הנוראה בקדושת בית הכנסת בערד – מקיפה מטבע הדברים את כל חוגי היהדות החרדית.

"כל מי שלב יהודי בקרבו, מוקיע ומגנה את המעשה השפל של אותם "מפגינים", שהעזו לחלל כך את קדושתו של בית תפילה יהודי בעיצומה של שבת קודש, ולא פחות מכך (ואולי אף יותר) – את אלו העומדים מאחוריו, את אלו שזרעו ברינה את זרעי ההסתה – וקצרו בדיצה את פירותיה הבאושים".

לדברי העיתון מדובר בתופעה רחבה. "הסתה מכוערת זו, הפכה לצערנו בעת האחרונה לתופעה בכמה וכמה ערים, שראשיהן סבורים כי יש בכוחם להתעמר בתושבים בעירם הנמנים עם חוגי היהדות הנאמנה, להתנכל להם בכל דרך, למנוע מהם מבנים נאותים לתפילה ולמוסדות החינוך שבהם גדלים ילדיהם, לפגוע בנציגיהם שנבחרו בבחירות דמוקרטיות, והחמור מכל: ליצור 'דה-לגיטימציה' לעצם מגוריהם בערים אלו. כך הפכו כמה מראשי הערים בישראל למסיתים מקצועיים, ומה לנו כי נלין על התושב החילוני ששומע, מפנים את המסר – וקם לעשות מעשים?!".