ועדת הכספים אישרה את התקציב הדו-שנתי

ועדת הכספים אישרה את תקציב המדינה הדו-שנתי לשנים 2017-2018. כעת נותר לאשרו בקריאה שנייה ושלישית.

ערוץ 7 , כ' בכסלו תשע"ז

משה גפני
משה גפני
צילום: יצחק הררי, פלאש 90

ועדת הכספים אישרה לפנות בוקר (שלישי) את תקציב המדינה הדו-שנתי לשנים 2017-2018, שיעמוד בשתיהן יחד על 906.8 מיליארד שקלים, מהם 446.8 מיליארד שקלים בשנת2017 ו-460 מיליארד שקלים ב- 2018.

נוסף על תקציב המדינה, אישרה הוועדה את הסכום המרבי שהממשלה יכולה להתחייב עליו בשנים הבאות, אף מעבר לשתי שנות התקציב, תקציב ה'הרשאה להתחייב'. ב-2017 יעמוד תקציב זה על 126.44 מיליארד שקלים וב- 2018 על 114.57 מיליארד שקלים.

הדיון וההצבעות על התקציב החלו אתמול בערב לאחר עיכובים רבים, בעיקר עקב משא ומתן בתוך הקואליציה ועקב הצורך של האוצר להגיש לוועדה טרם ההצבעות 'דפי החלפה' – טבלאות המציגות את המספרים העדכניים בספרי התקציב לאחר הקיצוצים הרוחביים האחרונים ולאחר השינויים בחקיקת חוק ההסדרים עד לימים האחרונים ממש וכן נוכח הסכמים קואליציוניים ופוליטיים.

הדיון נמשך שעות ארוכות, כשבתחילתו התחוללה סערה רבתי בעקבות הצגת מסמך ההסכמים הפוליטיים של הימים האחרונים מאחורי התקציב.

בסופו של דבר החל מרתון ההצבעות על התקציב עד לאישורו, ברוב של 8 בעד ו-3 נגד. עתה נותר לאשרו בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת.

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) סיכם את העבודה על חוק ההסדרים ועל התקציב: "היה מאוד קשה להעביר את החוק הזה, קיבלנו חוק תקציב וחוק הסדרים בפרק זמן קצר באופן חסר תקדים. יחד עם זאת, לא ויתרנו על שום דבר. עברנו על כל חוק וחוק והכנסנו שינויים חשובים לטובת הציבור. לא היה קל אבל בסוף אישרנו את זה לטובת המשק והמדינה".

גפני הודה לחברי הוועדה "על העבודה האינטנסיבית והפורייה שהובילה בסופו של דבר לתכנית כלכלית שתיטיב עם המשק והכלכלה". כמו-כן, הודה לאנשי האוצר על הימים והלילות שעשו בוועדה לטובת קידום חוק ההסדרים והתקציב.

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד), אף שהיה ממובילי המאבק האופוזיציוני נגד אישור התקציב בוועדה, בירך את גפני "על האופן ההוגן שבו ניהל את הדיונים".

יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן (הליכוד): "כל הכבוד ליו"ר גפני שניהל בתבונה רבה את הדיונים על חוק ההסדרים ועל חוק התקציב ועמד בכל הלחצים באופן ראוי לשבח".

רכז הקואליציה בוועדת הכספים, ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) הודה גם הוא לגפני "על האופן שבו ניהל וקידם את אישור חוק ההסדרים ותקציב המדינה". כמו-כן בירך את שר האוצר כחלון ואת אנשי משרדו שליוו את העבודה בוועדה מתחילת הדיונים על חוקי ההסדרים והתקציב ועד לאישורם במהלך הימים האחרונים".

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, הודה לגפני ולחברי ועדת הכספים, "על שיתוף הפעולה בקידום התקציב וחוק ההסדרים ועל המו"מ המקצועי שניהלו שבסופו של דבר הוביל לתוצר טוב למשק ולמדינה".