שני יהודים הורחקו מיו"ש

אלוף פיקוד המרכז חתם על שני צווי הגבלה מנהליים לצעירים יהודים שנחשדו לאחרונה בעימות עם ערבים.

עדו בן פורת , כ' בכסלו תשע"ז

אחד מהצווים
אחד מהצווים
צילום: חוננו

שני נערים יהודים, בן 17 ובן 14, תושבי אזור בנימין וירושלים קיבלו בימים האחרונים צווי הגבלה מנהליים החתומים בידי אלוף פיקוד המרכז רוני נומה.

על אחד הצעירים נאסר להיכנס ליהודה ושומרון במשך חצי שנה, ואילו על הצעיר השני נאסר לשהות ביהודה ושומרון במשך חצי שנה למעט בישוב מגוריו. הוא נדרש לשהות במעצר בית לילי למשך שלושה חודשים, ונאסר עליו ליצור קשר עם 25 אנשים.

השניים, שנעצרו לאחרונה בחשד למעורבות בעימות עם ערבים והכחישו את המיוחס להם, הוזמנו לחקירה ובמהלכה קיבלו את הצווים.

יש לציין כי מלבד כותרת כללית לפיה על פי מידע מודיעיני נשקף סיכון ביטחוני מהשניים, הצו ניתן ללא ראיות וללא משפט.

בארגון חוננו מזכירים כי לאחרונה ביטל נשיא בית הדין הצבאי לערעורים אל"מ נתנאל בנישו, צו הרחקה מנהלי שניתן לתושב השומרון.

השופט בנישו קיבל את טענותיו של עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו אשר ייצג את התושב ועתר נגד הצו, וקבע כי אין ראיות מנהליות המצדיקות צעד דרקוני זה, וכי מהמידע שהוצג לו עולה כי התושב לא דוגל באלימות כאידאולוגיה, מעורב בעיקר בפעילות מחאה לגיטימית, וכי גם אם בעבר הרחוק נטען שהיה מעורב במספר אירועים אלימים, הרי שהם אינם לא בתדירות וברף שמצדיק צו מנהלי.

עו"ד יאדו אמר בתגובה להוצאת הצווים, "החלטות בית הדין הצבאי לערעורים שביטלו לאחרונה צו מנהלי ומעצר בית לילי, לימדו אותנו כי ידו של אלוף הפיקוד קלה על הדק הצווים המנהליים והגבלותיהם הדרקוניות.

לצערנו באופן שיטתי בוחרים בשב"כ ובפיקוד מרכז לעקוף את סדר הדין הפלילי הנהוג במדינה דמוקרטית, ולהטיל מגבלות קשות על צעירים שלא הוצגה נגדם ראיה לכך שעברו עבירה כלשהי", הוסיף.