חילול נורא וברברי

לדברי שר הבריאות, מדובר במקרה מזעזע הדורש התערבות השלטונות באוקראינה והוסיף כי "החילול הנורא מצטרף לחילול בית הכנסת בערד"

מיכל לוי , כ"א בכסלו תשע"ז

צבע וראש של חזיר בקבר רבי נחמן מברסלב באומן
צבע וראש של חזיר בקבר רבי נחמן מברסלב באומן
צילום: הרב ישראל אלחדד

חילול ציונו של רבי נחמן מברסלב באומן מכה גלים בעולם היהודי. גבאי בית הכנסת הרב ישראל חדד סיפר הבוקר (ד') כי מדובר באירוע אנטישמי חסר תקדים בהיקפו.

"אני לא זוכר אירוע אנטישמי כה חמור ומזעזע ב-25 השנים שאני באומן", אמר בראיון שהעניק ל'גלי צה"ל'.

הזעזוע חלחל לשדרת המערכת הפוליטית שלא נותרה אדישה. סגן שר החינוך מאיר פרוש (יהדות התורה) שוחח עם שגריר ישראל באוקראינה, אלי בלוצרקובסקי, וביקש ממנו למסור לראש הממשלה שם, את הזעזוע של כל חלקי העם בישראל, "עקב המעשה החמור, האנטישמי והנפשע על ציונו הקדוש של רבי נחמן זי"ע באומן", כלשונו.

תגובה מעניינת יותר התקבלה משר הבריאות יעקב ליצמן שבחר להשוות בין המקרה החמור באומן לפרשיית ערד הזוכה לגל של מחאות בקרב חסידי גור בימים אלה.

לדברי ליצמן, מדובר במקרה מזעזע הדורש התערבות מיידית של השלטונות באוקראינה והוסיף כי "החילול הנורא מצטרף לחילול בית הכנסת בערד".

ואילו השר דרעי אמר כי "הזדעזעתי עד עמקי נפשי לשמוע על החילול הנורא והברברי שנעשה הלילה בציון הקדוש של רבי נחמן באומן". דרעי הוסיף כי "אפנה היום לנשיא אוקראינה לפעול במהירות נגד הפורעים ולהגביר את השמירה במקום".