בג"ץ נגד המנהל: "סדר עדיפויות צורם"

במהלך דיון בעתירת רגבים כנגד מסעדה ערבית שהוקמה מטרים ספורים מכביש חוצה שומרון, מתחו השופטים ביקורת קשה על המנהל האזרחי.

רעות הדר , כ"א בכסלו תשע"ז

המסעדה הערבית, על כביש חוצה שומרון
המסעדה הערבית, על כביש חוצה שומרון
צילום: באדיבות רגבים

בג"ץ דן היום (רביעי) בעתירת תנועת רגבים נגד המסעדה הלבנונית שהוקמה בניגוד לחוק, מטרים ספורים מכביש חוצה שומרון ליד העיר אריאל.

בעל המסעדה, ערבי ישראלי תושב אבו גוש, הקים את המקום לפני מספר שנים במבנה בלתי חוקי וללא רישוי עסק.

גם את הגישה למתחם בחרו בעלי המסעדה שלא להסדיר כחוק, וסללו דרך אספלט המתחברת ישירות אל כביש חוצה שומרון, הכביש המרכזי באיזור בו נוסעים מדי יום אלפי כלי רכב, כאשר נקודת החיבור הפיראטית ממוקמת בקטע מסוכן במיוחד, בו ישנו קו הפרדה רציף.

לאחר שתנועת רגבים והמועצה האיזורית שומרון התריעו כנגד המפגע, התקינה מע"צ גדר בטיחות בשולי הכביש, שחסמה את הכניסה המסוכנת למסעדה. לאחר שבעליה פירק והשליך את מעקה הבטיחות, עתרה רגבים לבג"ץ.

במהלך הדיון שהתקיים היום, מתחו השופטים ביקורת על עמדת המדינה, לפיה לא מדובר במפגע תחבורתי משמעותי, ולפיכך ביצוע האכיפה במקום תלוי בסדרי העדיפויות של המנהל האזרחי.

השופט רובינשטיין שכינה את בעל המסעדה שלא טרח להופיע לדיון 'מצפצף פלוס', הגדיר את תגובת המדינה כצורמת. "בהנחה שמקבלים את סדרי העדיפויות, האם לאדוני לא צורם כאשר המדינה מציבה מחסום, ואני בא ואומר: "אתה אדוני הפקח עוף לי מהעיניים, ואני מוציא את המחסום?!". זה צורם אדוני, קרא את תגובת המדינה".

"מה התייחסות הרשויות לגבי מעשה כזה שהורסים מחסום, נועז יותר או מקומם יותר מבניה בלתי חוקית", תהתה השופטת ברק ארז. "מבחינתכם אין חומרה בכך שאדם מעיף מחסום כזה מעבר לבניה הבלתי חוקית? אם יש בזה חומרה מיוחדת, זה משפיע על סדרי העדיפויות".

בא כח המדינה הציע לערוך בדיקה נוספת, האם הגישה התעבורתית למקום, יוצרת "מפגע בטיחותי מהדרג הגבוה". ההודעה המעדכנת מטעם המדינה תוגש לתגובת הצדדים בעוד 45 יום, מה שאומר כי בינתיים, הסכנה לנוסעי הכביש תימשך.

"אין מקום לטענת סדרי העדיפויות", אמר בדיון עורך הדין בועז ארזי מתנועת רגבים. "אם היתה שם חלילה תאונה, למחרת זה כבר היה בכותרות ובטיפול. השאלה היא למה לא דואגים לכך, לפני שיהיה מאוחר מדי עבור הנפגעים".

יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון הוסיף כי "יש כאן מקרה חמור של בנייה שלא רק שהיא לא חוקית אלא שהיא מסכנת חיי אדם. אני שמח שבג"ץ התעשת ושם את הדברים על דיוקם. אנחנו מצפים לפינוי המפגע מהמקום כך שלא נאלץ לשמוע על תאונה נוספת בשל אוזלת היד של הנוגעים בדבר".