נעצר ונחקר בעקבות פוסט בפייסבוק

חיים ברוש, מראשי תנועת 'סטודנטים למען הר הבית', נעצר בחשד שפוסט שפרסם בפייסבוק מהווה "עלבון דת" והורחק מהר הבית.

ערוץ 7 , כ"ב בכסלו תשע"ז

נעצר. אילוסטרציה
נעצר. אילוסטרציה
צילום: אוליבר פיטוסי. פלאש 90

המשטרה פשטה אמש (רביעי) על ביתו של פעיל הר הבית חיים ברוש, זאת לאחר שלטענת השוטרים העלה בדף הפייסבוק שלו תמונת פוטושופ שבה נראה חזיר שותה מים בהר הבית.

על פי הטענה לתמונה צורף גם הכיתוב, "ממשלת ישראל מאפשרת לחזירים חיים לשלוט במקום הקדוש ביותר לעם היהודי וכולם מזדעקים על ראש חזיר בקבר של צדיק באירופה האנטישמית?".

ברוש נלקח לחקירה במשטרת מרחב דוד, שם נמסר לו שהוא חשוד בעבירה של עלבון דת. עם סיום חקירתו הורחק ברוש מהר הבית למשך 15 ימים בהחלטה של קצין משטרה.

בעקבות החקירה אמר ברוש, "יש כאן משטרת מחשבות שמנסה להלך אימים על חופש הביטוי במדינה".

פרקליטו של ברוש, עורך הדין איתמר בן גביר, מתכוון להגיש ערר על תנאי ההרחקה. בן גביר מסר הבוקר "משטרת ישראל ממשיכה לפעול כאילו אנחנו חיים באיראן או סוריה ולא במדינה דמוקרטית. במדינה שהפכה את חופש הביטוי לציפור נפשה לא עוצרים אזרחים בשעת לילה על פוסט בפייסבוק וודאי כזה שאין בו כל בעיה חוקית".

"חמור עוד יותר שהמשטרה הרחיקה את ברוש מהר הבית ל-15 ימים. אפילו את הסטודנטית מבצלאל עם ביבי וחבל התליה שחררו ללא תנאים כאלה. אני מתכוון להגיש ערר ולבקש מבית המשפט לבטל את התנאים המגבילים" , הוסיף בן גביר.

מתנועת 'סטודנטים למען הר הבית' שברוש נמנה עם ראשיה נמסר, "התנועה מגנה את המעצר התמוה של אחד מראשיה ותוהה האם משטרת ישראל ומדינת ישראל רוצות להפוך עצמן רשמית למנגנון הפחדות ואיומים כלפי אזרחים נורמטיביים שכותבים פוסטים בפייסבוק. אנו מציעים למשטרה להתמקד בחקירת איומים אמיתיים, ומציעים להתחיל מההסתה הבלתי פוסקת נגד יהודים בהר הבית".

מתנועת 'חוזרים להר' נמסר, "מעצרם של פעילי התנועה מוכיח מעבר לכל ספק כי המשטרה אינה מפעילה שום שיקול דעת בכל מה שקשור להר הבית. הגיע הזמן שבמשטרת ישראל יחשבו פעמיים לפני המעצר ויפסיקו לפעול לפי היגיון מעוות של מדינת משטרה. החוק הישראלי ועקרונות חופש הביטוי תקפים גם על פעילי ההר".