זו תמונת השנה בתחרות צילומי העיתונות

5400 תצלומים הוגשו לתחרות השנה על ידי 270 צלמים. תמונת השנה: נתן מאיר, בעלה של דפנה מאיר ז"ל, מוקף בילדיו ובני משפחה.

קובי פינקלר , כ"ג בכסלו תשע"ז

תמונת השנה
תמונת השנה
צילום: רונן זבולון רויטרס

אירוע הצילום המרכזי בישראל נפתח אמש (ה') בפעם ה-13, בהכרזה על הצלמים הזוכים בשבע קטגוריות התחרות: חדשות, טבע וסביבה, דת ואמונה, חברה וקהילה, ספורט, אורבניזם ותרבות וסיפור מצולם.

5400 תצלומים הוגשו לתחרות השנה על ידי 270 צלמים, מתוכם נבחרו על ידי צוות שיפוט מקצועי בהליך שיפוט בלתי תלוי, 250 תצלומים, של 57 צלמות וצלמים, מתוכן נבחרו גם תמונת השנה וסדרת השנה.

בתואר תמונת השנה זכה הצילום של רונן זבולון עבור 'רויטרס', בו נראים בני משפחתה של דפנה מאיר ז"ל בטקס הלווייתה. דפנה נרצחה בידי מחבל פלסטיני שחדר ליישוב ודקר אותה למוות.

מנימוקי חבר השופטים, פרופ' מיכה קירשנר אוצר התערוכה, "הצילום של רונן זבולון בולט ממספר היבטים. נוכחותה החרישית של המצלמה אינה מפרה את ההתכנסות האינטימית של המשפחה. זבולון הצליח להנציח, את שאנו מכנים 'הרגע המכריע'.

אותו שבריר של זמן שלפניו או אחריו הדימוי, כבר פגה היתכנותו. המבנה הפנימי של התצלום מורכב ממעגלי ראשים מורכנים, כמעט משיקים האחד לשני, ויחד מייצרים מעגל נוסף, רחב ועוטף, המכיל בתוכו תא משפחתי גרעיני וכאוב. כלומר, הכאב אינו מבקש מאיש להצטרף אל המתאבלים, ובכל זאת הצופה נסחף פנימה. הצבעים החמים – אדום וכתום בקצוות המנוגדים – מציעים מטפורה של דרמה. ושוב, ללא צעקה. בעדינות המתבקשת. והצעקה? היא כבר שם וכבר מהדהדת בקרביו של הצופה".

בפרס סדרת השנה זכתה טלי מאירי, עבור האגודה לזכויות האזרח בישראל, המציגה דיוקנאות של קרבנות ירי כדורי ספוג.

בקטגוריית החדשות, זכו תמונותיהם של יהושע יוסף, שצילם את אחמד דוואבשה, ניצול הפיגוע בדומא בתקופת אשפוזו בבית החולים במקום הראשון, הדס פרוש, שצילמה את שרה ליטמן ואריאל ביגל מוקפים בבני משפחתם במהלך חתונתם בירושלים במקום השני, ואיליה יפימוביץ, שצילם עימותים בין כוחות הביטחון הישראלים למתפרעים פלסטינים המנסים לפרוץ את המחסום המפריד בין אוניברסיטת אל-קודס לירושלים במקום השלישי.

בקטגורית הספורט זכו עודד קרני שצילם את שחקני הפועל באר שבע מניפים את אלונה ברקת, בעלת הקבוצה, לאחר זכייתם באליפות המדינה בכדורגל במקום הראשון בבודדות, ואסף קליגר שצילם את ירדן ג'רבי, אורי ששון ומוקי שגיא באולימפיאדת ריו במקום הראשון בסדרות.

בקטגורית סיפור מצולם זכו אבישג שאר-ישוב שצילמה את משפחת ברי – אמנון, תמר וילדיהם מלמלו ופעמון במקום הראשון, הדס פרוש מפלאש 90 במקום השני עבור הפרויקט "פלשתינה (א״י)", שמנסה לעמוד על משמעותה של התעודה הפלשתינאית לבעליה.

בקטגורית טבע וסביבה זכו במקומות הראשונים אביר סולטן עבור EPA, שצילם חרדים מכסים עצמם בבוץ באחד מחופיו של ים המלח, המיועד לגברים בלבד וסדרת הצילומים של שי בן אפרים.