גנבי עדרים בשומרון נתפסו על חם

בני משפחת הרצליך הבחינו בגניבת העדר של ראש המשפחה אברהם הרצליך, רועה צאן מזה 45 שנים. הגנבים נעצרו על ידי כוחות הביטחון.

ערוץ 7 , כ"ג בכסלו תשע"ז

נתפסו בשעת מעשה
נתפסו בשעת מעשה
צילום: חיים אשכנזי

החקלאים היהודים ביו"ש סובלים באופן קבוע מהתנכלויות ערבים. החל משריפת כרמים דרך השחתת רכוש וכלה בגניבות. כל אלו גורמים נזקים של מאות אלפי שקלים לחקלאים.

הבוקר זה נגמר אחרת. בני משפחת הרצליך הבחינו לאור יום בגנבים שמנסים לגנוב את העדר של ראש המשפחה אברהם הרצליך, רועה צאן מזה 45 שנים. בני המשפחה הצליחו לתפוס אותם בשעת מעשה. כוחות צבא ומשטרה הגיעו למקום ועצרו את הגנבים.

שמואל הרצליך סיפר, "אנחנו סובלים מגניבות עדרים כל הזמן. רק לפני חצי שנה נגנבו מהעדר 50 ראש. גם לפני כחודש הייתה גניבה נוספת. מאז אני מלווה את אבא שלי כל בוקר למרעה. העובדה שהגנבים מרשים לעצמם להגיע לאור יום לבצע גניבות מרועי הצאן היהודים מוכיחה שאין הרתעה כלל.

"גניבה כזו יכולה למוטט חקלאי שכן מדובר בנזק ששוויו יכול להגיע למאות אלפי שקלים" מתאר הרצליך. ''הגניבה מהווה פגיעה בתעסוקה העיקרית של בעל העדר. אני קורא לכוחות הביטחון להגביר את האכיפה כך שחקלאים ביו"ש ולא רק ביו"ש יוכלו לתפקד ולשרוד במציאות הישראלית הלא פשוטה".

יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון קרא לגורמי האכיפה שלא לזלזל במקרה הזה ובמקרים דומים: "לצערי החקלאים היהודים בכל יו"ש, סובלים הן מהתנכלות ערבים והן מכך שלא כל חוקי מדינת ישראל חלים ביו"ש ולכן ישנה פגיעה מתמשכת בזכויותיהם - אם במענקים שמגיעים להם, אם בגידור איזור העדר בסבסוד המדינה ואם במכסות מים לחקלאות.

"אני קורא לכל גורמי האכיפה לשים דגש על הנושא כדי להקל על החקלאים שרואים שוב ושוב בעיניים כלות כיצד רכושם מושחת או נגנב, וזכותם לביטחון ולהגנה על רכושם אינה מתממשת", הדגיש דגן.