ח"כ אורן לערוץ 7:
נטישה ובגידה מצד ארה"ב

סגן השר מייקל אורן, ששימש כשגריר בארה"ב מעריך בראיון לערוץ 7 כי ממשל אובמה עוד לא אמר את המילה האחרונה בכל הקשור לישראל.

ניצן קידר , כ"ד בכסלו תשע"ז

מייקל אורן
מייקל אורן
צילום: מרים אלסטר, פלאד 90

סגן השר במשרד ראש הממשלה, ומי ששימש כשגריר הקודם של ישראל בארה"ב, ח"כ מייקל אורן (כולנו) מגדיר הערב (מוצאי שבת) במונחים חריפים במיוחד את התנהלות האמריקנים לגבי החלטת האו"ם נגד ההתנחלויות.

"זו נטישה ובגידה. בגידה בנו - אבל לא רק בנו אלא גם בכל בני הברית של ארה"ב. כל בני הברית שלה חייבים לשאול את עצמם האם אפשר עוד לסמוך על ארה"ב. משום שאם יש מעצמה שמוכנה לנטוש את בת בריתה הדמוקרטית היחידה במזרח התיכון, ניתן לשאול כיצד היא תנהג מול בני ברית אחרים בעולם", אומר אורן בראיון לערוץ 7.

לדבריו, "ארה"ב הפרה את המדיניות שלה שקיימת זה חמישים שנים. המדיניות היתה חד משמעית שאין תחליף למשא ומתן ישיר בין ישראל לערבים או הפלסטינים. זו מדיניות שהתבטאה גם על ידי הנשיא אובמה עצמו באו"ם ב-2011, כשהיועצת לביטחון לאומי שאז שימשה שגרירה באו"ם סוזן רייס - הבהירה שאין תחליף למו"מ ישיר - ואמרה כי האו"ם אינו מקום לנהל מגעים ולא שם יכתיבו פיתרון כפוי על ישראל".

איך אתה מתייחס להחלטה הקשה שהתקבלה?

"אני מתייחס להחלטת מועצת הביטחון של האו"ם בחומרה רבה מאוד ובעצב עמוק. מדובר בהחלטה שמגדירה יותר מחצי מיליון אזרחי ישראל כמפירי החוק הבינלאומי - המגדירה את הכותל המערבי כשטח כבוש, ופותחת את הדלת לדה-לגיטימציה, BDS, חרמות וסנקציות נגד ישראל. אנחנו כעם וכמדינה חייבים לעמוד מאוחדים נגד ההחלטה הזו ונגד השלכותיה".

"זו החלטה שמתעלמת מסירובם של המנהיגים הפלסטינים להכיר בישראל כמדינה יהודית ומתעלמת מסירובם אפילו לשבת איתנו לשולחן להידברות ישירה. זו החלטה חד צדדית והייתי אומר גם גזענית כלפינו".

גורמים בכירים במערכת המדינית סיפרו כי ארה"ב דאגה באופן פעיל שההחלטה הזו תעבור. אתה יכול להאמין בכך?

"קשה לי להאמין שזה לא קרה. מהמקורות שלי והם די בכירים - זו באמת התמונה. אבל מעבר לכך, אני יודע מכ-40 שנות ניסיוני בתחום שמהלכים כמו זה שהתחולל באו"ם לא קורים מעצמם. הם מתרחשים מתוך יוזמה מאוד ממוקדת כדי להביא אותם להצבעה. קשה ואפילו בלתי אפשרי להאמין שכל זה לא קרה בלי מעורבות ממשית אמריקנית".

ההחלטה הזו היא הצעד שראש הממשלה חשש ממנו? או שממשל אובמה עוד יכול להפתיע בשלושת השבועות שנותרו לכהונתו?

"רק היום מזכיר המדינה ג'ון קרי אמר שהוא מתכוון לשאת נאום מפורט על מי אשם בקריסת המו"מ ובסכסוך - ואיך הוא רואה את הפיתרון לסכסוך. אני יכול לתאר לעצמי מה ייאמר בנאום הזה".

הצהרה של קרי תסנדל את הנשיא הבא?

"זה לא מסנדל את ממשל טראמפ. מה שכן, יש מצב של סוס שיצא מהאורווה. הסיפור של גינוי ההתנחלויות וההאשמה בהפרה של החוק הבינלאומי הוא כבר לא בידיים אמריקניות - הוא בידי האו"ם. בידי האו"ם ההאשמות הללו יכולות לשמש בסיס לתביעות בבית הדין הבינלאומי בהאג ולהטיל סנקציות וחרמות נגד ישראל".

"אנחנו צריכים לעמוד על המשמר ולתגבר את הכוחות במשפטנים שיכולים להגן עלינו. צריכים להשקיע כספית וגם משאבית בכיפת ברזל מדינית-משפטית ולא רק צבאית. אנחנו צריכים להשקיע יותר באנשים מיומנים שיודעים להילחם בחרמות. ולהכיר בעובדה שאנחנו במצב של ערב מלחמה אפשרי ולהתכונן לכך, כמו שישראל יודעת לעשות. התגברנו על איומים גדולים יותר בעבר, ואנחנו עוד פה - מדליקים נר ראשון של חנוכה. החג הזה מזכיר לנו שבעבר התגברנו וכך יהיה גם היום וגם בעתיד", הוא מבהיר.

סגן השר אורן מעריך גם כי טראמפ עלול להגיב על המהלך האחרון באו"ם בחריפות. "הנשיא הנבחר טראמפ צייץ כי הוא מתכוון לבוא חשבון עם האו"ם עצמו. יש תקדים דווקא מימי ממשל אובמה, שהאמריקנים הפסיקו את המימון לארגון אונסק"ו אחרי שהכיר במדינה פלסטינית. יש תקדימים והאו"ם מאוד תלוי במימון אמריקני. זו נקודת תורפה של האו"ם - אולי נקודה שמהווה תקוה עבורנו".