נתניהו: ממשל אובמה יזם את ההחלטה

ראש הממשלה נתניהו התייחס בפתח ישיבת הממשלה להחלטת מועצת הביטחון של האו"ם וקרא לשרים "לנהוג בתבונה, באחריות – וגם בקור רוח".

ניצן קידר , כ"ה בכסלו תשע"ז

הלקח מניצחון טראמפ: ההתמרכזות לא מועילה. בנימין נתניהו, השבוע
הלקח מניצחון טראמפ: ההתמרכזות לא מועילה. בנימין נתניהו, השבוע
צילום: אמיל סלמן, POOL, פלאש 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו פתח הבוקר (ראשון) את ישיבת הממשלה השבועית בהתייחסות להחלטת מועצת הביטחון של האו"ם בעניין ההתנחלויות.

"אני שותף לרגשות הכעס והתסכול של חברי הממשלה, מול החלטה לא מאוזנת ועוינת למדינת ישראל שהתקבלה באופן בלתי ראוי במועצת הביטחון", פתח נתניהו את דבריו.

ראש הממשל האשים את ממשל אובמה באחריות להחלטה, "מהמידע שיש לנו, אין לנו שום ספק שממשל אובמה עמד מאחוריה, יזם אותה, תיאם את הנוסחים ודאג להעבירה".

לדבריו, "זה כמובן בניגוד מפורש למדיניות האמריקנית המסורתית שהתחייבה לא לנסות לכפות תנאים של הסדר קובע או כל מה שקשור לכך במועצת הביטחון, וכמובן התחייבות מפורשת של הנשיא אובמה ב-2011 להימנע מנקיטת צעדים כאלה".

"אנחנו נעשה כל מה שצריך כדי שישראל לא תצא ניזוקה מההחלטה המבישה הזו", הוסיף נתניהו והזהיר את השרים שלא לנקוט ביוזמות עצמאיות, "אני אומר לשרים כאן, צריך לנהוג בתבונה, באחריות – וגם בקור רוח. זה אומר גם בדיבורים וגם במעשים. אני מבקש מהשרים לנהוג באחריות ובהתאם להנחיות שינתנו היום בישיבת הקבינט מיד אחרי ישיבת הממשלה".

"ביקשתי גם ממשרד החוץ להכין תוכנית פעולה מול האו"ם וגופים בינלאומיים אחרים שתוצג בקבינט בתוך חודש, ועד אז נבחן צעדים נוספים", חתםפ נתניהו.

השר צחי הנגבי אמר לפני ישיבת הממשלה, "אילו היינו ניצבים בפני החלטה שבסופו של דבר יש ממשל שעומד מאחוריה, נותר על כנו, ויכול להפוך אותה מהחלטה דקלרטיבית לצדדים מעשיים נגד ישראל הדבר היה מאוד בעייתי. למזלנו הממשל שעל שמו רשומה ההחלטה האומללה הזו יורד מן הבמה ונכנס ממשל אחר, שהדגיש בצורה שאינה משתמעת לשתי הפנים, שהוא מסתייג מהמהלך הזה והמדיניות שלו תהיה שונה".

"ממילא ישראל דוחה על הסף כל התערבות של האו"ם בענייניה. הודיעה באופן מפורש שלא נקבל על עצמנו את האמירות המקוממות והבלתי הגיוניות – ובסופו של דבר אני מאמין שהממשל החדש ימחק את הכתם הזה, שאולי מעיב על ממשל אובמה, אבל בפועל ירד מההיסטוריה, והיה כלא היה", הוסיף הנגבי.

הנגבי שלל את האפשרות של החלת ריבונות חד צדדית, "אני חושב שזו תהיה טעות גדולה מאוד לנקוט מהלכים חד צדדיים, שאותם אנחנו מגנים. אנחנו נגד מהלכים כאלה, אומרים שידינו מושטת להסדר עם שכנינו, אנחנו מסתייגים מהסרבנות הפלסטינית לבוא למו"מ ואנחנו מוכנים להידבר עם הצד השני. כל צעד שיש בו קביעת מהלכים מדיניים והגדרה בפועל של מעמד יהודה ושומרון באופן חד צדדי, איננו נכון ואני בטוח שממשלת ישראל לא תאמץ אותו".

השרה איילת שקד אמרה לפני ישיבת הממשלה, "ב-1949 כשהאו"ם העביר החלטה על בינאום ירושלים, בן גוריון ניצל את ההזדמנות וקבע שירושלים היא בירת ישראל. צריך לראות זאת כהזדמנות. זו החלטה שאפשר גם במובנים מסויימים למנף אותה. ישראל צריכה להכריע לאן היא הולכת – להקמת מדינה פלסטינית או לא – ולהבהיר את זה לעולם".

"ממשל אובמה הפקיר את ישראל פעמיים. פעם אחת בחתימת ההסכם עם איראן ופעם שנייה בהחלטה הזו", הוסיפה שקד.