תוכנית הצפון יוצאת לדרך

השר כחלון בהשקת התוכנית במסגרתה יושקעו באיזור 15 מיליארד שקלים, "התחייבנו שנסיים את השנה הזו עם התוכנית - וכך קרה".

חזקי ברוך , כ"ו בכסלו תשע"ז

משה כחלון
משה כחלון
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

שר האוצר ויו"ר כולנו משה כחלון נאם אחר הצהריים (שני) בהשקת תוכנית הצפון במעלות תרשיחא. באירוע השתתפו גם ראש הממשלה בנימין נתניהו והשר לפיתוח הנגב והגליל ושר הפנים אריה דרעי.

"תוכנית הצפון התחילה מזעקה אמיתית של ראשי רשויות שבאו אליי ואל השר דרעי ואמרו לנו שהם הולכים למקומות לא טובים. כל הרשויות יחד פנו אלינו כאיש אחד וטענו שהם צריכים סיוע. באנו לרה"מ והוא אמר, 'צאו לדרך'", סיפר כחלון.

הוא הוסיף, "התחייבתי שאנחנו נסיים את השנה הזו עם תוכנית צפון, וכך קרה. ידעתי שהתוכנית הזו תצא לפועל כיוון שראש הממשלה נתן את ברכתו. ביום ראשון הקרוב יעלה לממשלה אישור תוכנית הצפון ובכך נעמוד במשימתנו".

לדבריו, "הציעו לי להציג את התוכנית בת"א. אמרתי איך מציגים את תוכנית הצפון בת"א? האם היינו מציגים תוכנית לת"א בצפון? אני שמח להיות אתכם כאן במעלות תרשיחא היום. יש כאן הרבה כסף חדש על סך 15 מיליארד ש"ח שאנחנו מקצים כדי לסייע לבתי חולים, לטיפוח ההון האנושי לצמצום פערים, לפיתוח השלטון המקומי, לחינוך, לרווחה ועוד. יש בתוכנית הזו דחיפה אמיתית שתתן מענה לצפון".

ראש הממשלה בנימין נתניהו הוסיף, "אנחנו רוצים לבנות כאן את העתיד. העתיד זה אנשים צעירים, העתיד זה תעסוקה, העתיד זה שילוב של שני עקרונות גדולים, שהם יוצרים את המרקם החברתי, את התקווה, את הצמיחה".

"שני העקרונות הללו זה שילוב של שני דברים: שילוב של תשתיות ממשלתיות יחד עם יוזמה, עם שוק חופשי, זה מה שאנחנו עושים. לוקחים תשתיות של הממשלה ומעודדים את התעסוקה הפרטית, שהיא בסוף נותנת את התמורה הגדולה ביותר", אמר ראש הממשלה.

לדבריו, "אנחנו הולכים לעשות כמה וכמה דברים, אבל קודם כל אזורי תעשייה ומכון לייצור מתקדם וחדשנות. חדשנות זה המחר, חדשנות תהיה בגליל. זה כבר קיים בכמה מקומות, כמה דברים שקשורים במדינה, בביטחון, אבל אנחנו הולכים להרחיב את זה. אנחנו הולכים גם להביא הנה מפעלים ביטחוניים. כבר יש מפעל אחד חשוב שמתווסף למה שקיים, ומתוך המפעלים האלה באה חדשנות ועוד מפעלים. אנחנו נעודד את זה".

"אנחנו נשקיע השקעה של מיליארדי שקלים במערכת הרפואה בצפון, בבריאות; אנחנו נגדיל את מספר המיטות; אנחנו נשדרג את התשתיות של בתי החולים; אנחנו נמשיך לפתח את בית הספר לרפואה בצפת, שהופך להצלחה מסחררת - גם זה יבנה תעשיות של המחר. אנחנו רוצים להדגיש את הקדמה, את המחקר, את התעשייה ואת הכלכלה. אנחנו נחזק את מוסדות החינוך, הרי זו התשתית השואבת - גם את זה אנחנו עושים. אנחנו נמשיך להשקיע בתחבורה, זה כבר ברור לכם, אתם רואים את זה. לא יהיו פקקים, זה יזרום. יזרום יחד עם החיים, יחד עם הקדמה, יחד עם הצמיחה, ואני רוצה גם לראות פה תיירות", הוסיף נתניהו.

הוא ציין כי "יש בצפון כאן אנשים נפלאים וראשי ערים מצוינים ואזרחים חדורים באהבת הגליל, שגם הם רוצים לראות את ההתפתחות הזאת, ואני רוצה להגיד שהדבר החשוב ביותר הוא באמת לראות את ההגירה חזרה לגליל, כמו שהדבר הזה לא היה בכלל במונחים של המדינה שלנו במשך עשרות שנים - וזה קורה עכשיו הלכה למעשה בדרום, וזה יקרה בצפון. אנחנו גאים בצפון, אנחנו גאים במדינה שלנו".