'ריבונות ותשתיות גם במזרח גוש עציון'

שלמה נאמן, תושב כרמי צור ויועצו של השר אלקין, בוחר לצאת למאבק על ראשות מועצת גוש עציון. ראיון היכרות ראשון.

שמעון כהן , כ"ז בכסלו תשע"ז

תשתיות גם למזרח. נאמן
תשתיות גם למזרח. נאמן
צילום: יח"צ

שלמה נאמן, תושב כרמי צור שבגוש עציון, מתמודד על כהונת ראש המועצה האזורית גוש עציון.

ביומן ערוץ 7 ערכנו עמו היכרות ראשונית ושמענו כמה התייחסויות על ענייני היום שגולשים בימים האחרונים מגושי ההתיישבויות ועד למועצת האו"ם ולוושינגטון.

בראשית הדברים התבקש נאמן לספר על עברו האישי: "אני תושב כרמי צור מזה 25 שנה, עברתי כאן את כל המסלול מגיל 18, למדתי בישיבת הר עציון, שנים ארוכות עבדתי בסוכנות היהודית עד רמת ניהול חטיבה, עבודה בהיקף של 200 מיליון שקל תקציב ו-1500 עובדים, ובשלב מסוים "חתכתי" לעבודה בממשלה, אני עובד כיועץ בכיר לשר זאב אלקין, חברי מלפני הרבה מאוד שנים. אני נהנה בעבודה אבל חושב שצריך להגיע לזירה שבה גדלתי ולה אני רוצה לתרום".

כשהתבקש להניח את האצבע על אותן נקודות שהובילו אותו להתמודדות הוא אומר: "במישור האישי אני חושב שאני מתאים יותר לניהול האדמה הזו, את העצים והאבנים הללו שאני מרגיש אותם וחי אותם. אני רוצה לחזור אליהם מעבודה יותר ריכוזית ויותר כללית. מהצד השני, במישור הכללי אני רואה שהתהליכים שלא עוברים על גוש עציון דורשים אנשי ביצוע שיודעים להתקדם, והגיע הזמן לבצע את זה".

נאמן פורט את משנתו בתחום זה ואומר: "בתחום המדיני אנחנו מוצאים את עצמנו שכאשר מדברים על סיפוח שטחי C גוש עציון נשמט מסדר היום. זה הפתיע אותי מאוד. אנשים שהם שליחינו בממשלה לא מזכירים את הגוש. צריך לדבר על החלת הריבונות בכל גוש עציון, גם במזרח הגוש כמו תקוע. לראות את הגוש אחד ומאוחד על מפת האומה. מעבר לכך, אנחנו צריכים לדאוג לטיפוח הבניה ומערכת החינוך וכל מה שישאיר את הנוער ליד ההורים ולא ישלח אותם להתיישב באזורים אחרים". לדבריו צעירי גוש עציון "מחפשים מקומות ולא מוצאים. ישנה תופעה מוכרת שנוער לא ממשיך במדויק את דרכם של הוריו, הם משנים את ההסתכלות על שמירת מצוות ועל דת, והנוער הזה לא מוצא את עצמו ליד ההורים. אנחנו צריכים לחשוב על בנייה שתיתן היצע שישאיר אותם כאן וגם לחשוב איך מבחינה חברתית משאירים אותם לידינו".

ומה לגבי התקופה הקודמת? האם בה לא היה מי שידאג לכל אותם עניינים? נאמן נשמר מהטחת האשמות ואומר: "אני לא חשוב שצריך להתייחס לתקופה הקודמת. אני מאמין שכל אחד עושה את תפקידו ככל שהוא מאמין ויכול, אבל אני סבור שאפשר לעשות יותר. הניסיון שלי מלמד שמנהיגים כושלים הם שעסוקים בביקורת על העבר. אני לא רוצה להסתכל על העבר אלא אל העתיד. אני רוצה לעשות לקדם ולעשות את הדברים שעדיין לא נעשו, ויש הרבה כאלה".

על מהלך הסיפוח של גושי ההתיישבות, המהלך המדובר גם סביב שולחן הממשלה בעקבות ההחלטה באו"ם ואף קודם לכך, הוא מדגיש שהוא אינו מדבר רק על החלת החוק הישראלי במה שמוגדר בתודעה הישראלית כגוש עציון, אלא גם על מזרח הגוש, "אני מדבר על איחוד הגוש. דרוש קמפיין של המועצה שהחוק הישראלי יהיה מכרמי צור ועד הר גילה ומתקוע וכפר אלדד ונוקדים ועד גבעות. לא מדברים על זה, אלא רק על מרכז הגוש. אסור לשכוח את האזורים הללו של מזרח הגוש לא רק בנושא ריבונות אלא גם בנושאי השקעת משאבים ופיתוח. מעבר לכך ישנה השאלה איך פועלים - יש שיטות שונות לניהול קמפיין וצריך לפעול בכמה אפיקים במקביל".

על תחושת הניתוק שקיים בישובי מזרח גוש עציון מספר נאמן על קולות ברוח זו שעולים מחבריו בישובים אלה. "עם תשתית הכביש הנוח שנסלל לירושלים נוצר מעין מזלג שמביא אנשים ממזרח הגוש למרכז הגוש דרך ירושלים, ובין המרכז למזרח נוצרה איזו חומה שהיא כאילו בלתי עבירה. זה דבר שדורש אמנם פתרון תחבורתי אבל גם מדובר בסוגיה תודעתית – האם אנחנו כראשי מועצה רואים בכל הגוש אזור מלוכד שבו נשקיע בצורה שווה? ואולי צריך גם אפליה מתקנת". נאמן ממשיך ומספר כי "לגבי הבנייה בתקוע אנחנו מוצאים את עצמנו בבנייה מאוד גדולה כי היו פרויקטים בצנרת עם תב"עות מאושרות ושם נבנות יחידות דיור, אבל בתחום התשתיות אנחנו תקועים ללא התקדמות, כך שהשירותים הציבוריים במזכירות תקוע, ושם יש עשרות רבות של עובדים, אבל בישובים מרכז הגוש יש עובדים בודדים כי נשענים על שירותי המועצה שבמרכז. מזרח הגוש לא יכול להשתתף בגלל הנגישות, ולכן אם התושבים לא יכולים להגיע למועצה המועצה צריכה להגיע אל התושבים".

לשאלת המניע שהוביל למצב בו יישובי מזרח גוש עציון חשים ניתוק, משיב נאמן ואומר כי הוא משוכנע שאיש מההנהגה הקודמת לא גרם לכך בכוונת מכוון או בשל עמדות פוליטיות כאלה ואחרות, אך "בפועל, במבחן התוצאה העסק לא עובד. נשתדל לתקן את זה ולהביא למציאות אחרת בישובים הפריפריאליים של הגוש".

עוד נשאל כיצד לטעמו יוכל להתמודד מול ראש מועצה מכהן בעל ניסיון של סגן ראש מועצה והזוכה לגיבוי של חברי כנסת ושרים. "אני רואה בגיבוי הזה שמשה (סוויל) מקבל גיבוי לגוש עציון, ובראש ובראשונה אנחנו בעידן של ממשלה לאומית ומי שימצא בהנהגת המועצה יקבל גיבוי של ממשלת ישראל וחברי הכנסת במפלגות הבית שלנו. כל הגיבוי הזה יהיה נכון לכל מי שיעמוד בראשות המועצה. באופן כללי, אני מכיר את המערכות כפי שהן פועלות. אני לא מתכוון לרוץ בקמפיין שלי אחרי המלצות מלמעלה אלא לקבל את הקולות מלמטה, אעבור בית בית ואבקש את התמיכה של השכנים שלי והאנשים שאני חי איתם 25 שנה והשרים וההנהגה יצטרפו וישקיעו בגוש עציון ובשאר האזורים ביהודה ושומרון".