מדרשה חדשה בעיר לוד

בשנה הבאה - מחזור ראשון של מדרשת לינדבאום בעיר לוד

ערוץ 7 , כ"ז בכסלו תשע"ז

מדרשת לינבאום
מדרשת לינבאום
צילום: יח"צ לינדבאום

בשנה הבאה ייצא לדרך המחזור הראשון של שלוחת מדרשת או"ת לינדנבאום בלוד.

ראש מדרשת לינדנבאום הרב אוהד טהרלב, אמר "הבנות ישלבו לימוד תורה מעמיק ואינטנסיבי עם מעורבות קהילתית בעיר, מתוך אמונה כי ישנה חשיבות לחיבור בין לימוד התורה לבין הקהילה שבתוכה מתקיימת המדרשה".

בעשור האחרון ניכרת מגמת עלייה בקרב בנות דתיות המעוניינות להקדיש שנה ללימוד תורה טרם גיוסן לצה"ל.

בראש המדרשה החדשה יעמוד הרב דוקטור אודי אברמוביץ' שמלמד כיום במדרשת או"ת לינדנבאום בירושלים ומתגורר בגרעין התורני בעיר לוד ואיתו נעמה פרנקל, פעילה חברתית בעיר.

השניים מדגישים כי המטרה המרכזית בפתיחת השלוחה היא להפגיש את התלמידות עם דילמות ערכיות יהודיות רלוונטיות, דוגמת נושאי דת ומדינה, תיאוריות חברתיות, ציונות, פילוסופיה יהודית ועוד.

הבנות במדרשה החדשה ישלבו לימוד רציני ומעמיק עם חיבור לקהילות השונות בעיר לוד, מתוך אמונה כי לימוד תורה היושב בתוך עמו ומחובר לחיים ולעשיה, מהווה לימוד שיש לו קיום גם בשנות השירות הצבאי וגם בהמשך החיים.

החיבור יבוא לידי ביטוי בשותפות בנות המדרשה בעשיה חברתית כחלק ממערכת השעות, כאשר בנוסף חלק מהסדרים והשיעורים יהיו פתוחים לאימהות ונערות קהילת הגרעין התורני בעיר ולאוכלוסיית נשים בעיר ובסביבה ככלל.

ראש המדרשה וממייסדי השלוחה בלוד הרב אוהד טהרלב מדגיש כי "המטרה היא לחזק את עולמן הרוחני-דתי של בנות המדרשה, לתת להן כלים לחיים של תורה ועבודת ה' כולל התמודדות עם אתגרים רוחניים במהלך השירות הצבאי או השירות הלאומי. בנוסף, המטרה הינה לאפשר להן בהמשך דרכן להתפתח בתחום התורני, לחזור לבית המדרש ולהיות בעצמן 'גדולות בתורה'".

בנוגע לתחומי הלימוד במדרשה בלוד מציין הרב טהרלב כי "לימוד התורה שבעל פה יעמוד במרכז, אך הוא ישלח ענפים רבים למקומות שונים, כאשר לימוד הסוגיות השונות ייעשה במגוון צורות ולצד ניתוח שכלתני ישלב כלים סדנאיים, רגשיים ואומנותיים. בנוסף חלק מנושאי הלימוד בבית המדרש יהיו קשורים לסוגיות שונות בחברה הישראלית, ולהיכרות עם תורתם של רבני המזרח".

עוד מדגיש הרב טהרלב כי "העיר לוד נבחרה בראש ובראשונה בשל השליחות הציונית שבהקמת המדרשה בעיר ובשל העובדה כי לא קיימת כיום מדרשה לבנות באזור המרכז".

בלוד מסלול לימודי של שנה אחת ולאחריו שירות צבאי, בדומה למסלול של תכנית 'הדס' במדרשת או"ת לינדנבאום בירושלים. כיום מוצעים לבנות תפקידי שירות משמעותיים בחיל המודיעין, בחיל האוויר, בחיל החינוך, בסייבר ובחטיבת הקומנדו.

המדרשה פורשת חסותה על כל המעטפת הנדרשת למסלולי הגיוס ממיונים לתפקידים משמעותיים ועד הליווי האינטנסיבי במהלך השירות הצבאי ובדאגה לכל חיילת וחייל.