תיק ילדי תימן נפתח

היום הותרו לפרסום מאות אלפי מסמכים שנוגעים לפרשת היעלמות ילדי תימן.

ערוץ 7 , כ"ח בכסלו תשע"ז

ילדים יהודים במחנה מעבר בתימן ערב עלייתם לארץ בשנת 1949
ילדים יהודים במחנה מעבר בתימן ערב עלייתם לארץ בשנת 1949
צילום: ELDAN DAVID, לע"מ

ארכיון המדינה העלה לרשת אלפי תיקים, על מנת לאפשר לכל מי שרוצה לברר מידע נוסף על יקיריו שנעלמו בשנים הראשונות של מדינת ישראל.

המידע כולל חומרי חקירה, מסמכים של הגופים השונים המעורבים בפרשה ופרוטוקולים ותכתובות של דיוני הוועדה והעדים שהתייצבו בפניה.

כך למשל מובא סיפורם של אסתר ושלום כהן, שלא הספיקו אפילו לתת שם לבנם שנולד בראש העין ב-1949. אחות שעברה בין האוהלים "הבחינה כי הבן סובל מפצעונים בכל גופו", לפי עדות ההורים, ולקחה אותו לבית החולים במחנה. לאחר מספר ימים אסתר ושלום ביקשו לערוך ברית מילה ונאמר להם שהבן נפטר: "ההורים לא ראו גופה או חלקת קבר", נכתב בפנייה.טוען....

המשפחה כתבה לוועד הציבורי לגילוי ילדי תימן כי "סיפור המעשה נראה לכאורה לא הגיוני, אך זו האמת לאמיתה". בני המשפחה תיארו את המפגש עם נציגי הרשויות "ביקשנו לראות את הגופה או את הקבר ולא נעננו למרות בקשות חוזרות ונשנות. חזרנו למחנה העולים כאובה וחסרת אונים". האם אסתר הדגישה כי "אנו בטוחים שהוא עדיין בחיים, לא שכחנו ואנו רוצים בכל מאודנו לראות ולהכיר את בני האובד".

תשובת רופא לטענה על חטיפת ילדים
צילום: ארכיון המדינה

באחד מהתיקים מסופר על ילדה שנולדה ב-1950 ש"סודרה בבית התינוקות על ידי לשכת הסעד טבריה". נכתב בתיק ש"האם נעלמה וכל המאמצים למצוא אותה עלו בתוהו". איזה מאמצים נעשו? על פי המסמך פורסמה מודעה בעיתון דבר.

שרת המשפטים איילת שקד אמרה הבוקר כי פרשת ילדי תימן מסמלת עבור דורות שלמים של אזרחי ישראל תופעות של קיפוח, אפליה וגזענות, כלשונה.

"הפרשה היא פצע פתוח עבור משפחות שלמות, המבקשות לפזר את הערפל שמלווה את הפרשה מיומה הראשון", אמרה, "למדינת ישראל אין פריווילגיה להמשיך להסתיר את ממצאי הפרשה".טוען....