בשבע מהדורה דיגיטלית

ערוץ 20 קיבל אישור לשדר חדשות

הערוץ, שהחל לשדר לפני שנתיים וחצי, הספיק לספוג קנסות בסך 400 אלף שקלים בגלל תכנים חדשותיים ששידר עוד לפני שקיבל רישיון.

עפרה לקס , כ"ט בכסלו תשע"ז

המתחרים מערימים קשיים. שידורי ערוץ 20
המתחרים מערימים קשיים. שידורי ערוץ 20
צילום: יצחק הררי, פלאש 90

מתן האישור של מועצת הכבלים והלוויין לערוץ 20 לשדר חדשות, חותם סאגה לא קצרה שעבר הערוץ הצעיר.

הערוץ, שהחל לשדר לפני שנתיים וחצי, הספיק לספוג קנסות בסך 400 אלף שקלים בגלל תכנים חדשותיים ששידר עוד לפני שקיבל רישיון. בהמשך הוגשה גם עתירה של בעלי ערוץ 10 שדרשו ממועצת הכבלים והלוויין לא לאפשר לערוץ לשדר חדשות, משום שהוא אמור להיות ערוץ מורשת.

אולם בתנאי הרישיון הרשמיים של הערוץ כבר נכתב כי הוא יהיה רשאי לשדר חדשות, והשידורים יותרו אחרי עמידה בתנאים מסוימים. לפני 11 חודשים התירה מועצת הכבלים והלוויין לערוץ, התופס את משבצת המורשת, לשדר 25 אחוזים של תוכן כללי. ההחלטה הזאת הזמינה את הערוץ לבקש לאפשר לו לשדר חדשות. מאז ועד מתן האישור הרשמי בחנה המועצה את ההפרדה המבנית שתהיה בין הערוץ לחברת החדשות שלו, את אפיון השידורים, התוכנית העסקית, המבנה הטכני ועוד. אחרי שאלה היו לשביעות רצונה, עברה המועצה לשלב השימוע, שבו כל מי שהיה לו ערעור על האישור המתהווה הוזמן לומר את דברו.

והמתנגדים הגיעו. 'קשת' ו'רשת' דרשו שתהיה הסדרה אחידה של שידורי החדשות, ושמה שנדרש מהם יידרש גם מערוץ 10. גם התנועה הרפורמית קפצה על ההזדמנות וטענה כי בתנאי הרישיון של הערוץ נכתב שהוא צריך לתת מקום לכל גוני היהדות והוא לא עושה זאת, ולכן אין לתת לו פרס בדמות שידור חדשות. הטענה הזאת התקבלה על ידי המועצה, ובהיתר שניתן לערוץ בנוגע לחדשות נכתב כי עליו לתת במה גם לזרמי יהדות נוספים. הערוץ גם נדרש על ידי המועצה להיות חבר במועצת העיתונות וכפוף לוועדת האתיקה שלה.

בערוץ 20 מסרבים להתייחס לקבלת הרישיון המיוחל. מי שזועם על דרך החתחתים שהיה הערוץ צריך לעבור הוא זיו מאור, מנכ"ל האגודה לזכות הציבור לדעת: "ההתערבות הרגולטורית בשוק התקשורת היא מופרזת ברמה שאין לתאר. למה זה צריך לעניין את הרגולטור שערוץ 20 רוצה לשדר חדשות? זה הרי גוף מסחרי".

מאור אומר שאת כובד ידו של הרגולטור מרגישות היטב חברות החדשות של ערוץ 2 ו‑10. בין הדרישות, למשל, נמצאת הפקדת 40 מיליון שקלים בבנק, למקרה של קריסה כלכלית. "מה זה מעניין מה התקציב של חברת החדשות? עובדה ששתי חברות החדשות עומדות בתנאים, ובכל זאת אנחנו מקבלים מוצר מקולקל. תמיד אותם פרשנים מאותו צד של המפה הפוליטית". מה שהמחוקק היה צריך לעשות, לדבריו, הוא לאפשר תחרות ולא לתת תנאים שיקשו על תחרות.

מאור מתייחס לקנסות שהוטלו בעבר על הערוץ ואומר כי כשרשות מטילה קנס, זה בדרך כלל בגלל פגיעה בציבור. "כאן הרגולטור שכח בשביל מי הוא עובד. האיסור מראש לשדר חדשות הוא לא לטובת הציבור, אלא לטובת חדשות 2 ו‑10, שערוץ 20 עלול לנגוס להם בשוק הפרסומות". האם מאור צופה שתהיה כאן מהדורת חדשות אחרת? "תוכניות האקטואליה שיש היום בערוץ משקפות סדר יום ציוני ולאומי ואת הלכי הרוח של רוב הציבור, וכך גם אתר האינטרנט שלהם, שאינו כפוף לפיקוח". יש להניח, אם כך, שלסלון של אזרחי ישראל צפויה להגיע מהדורה רעננה ואחרת. כל זה בכפוף לעתירה לבג"ץ שעדיין תלויה ועומדת.