המחבל היה מיומן, נערך היטב לפיגוע

מומחה להתמודדות עם טרור היחידים מתאר את התכנון המדוקדק של מבצע הפיגוע בטורקיה, ומשוכנע כי כוחות הביטחון יאתרו אותו בהקדם.

שמעון כהן , ג' בטבת תשע"ז

התמודדות מורכבת לארדואן
התמודדות מורכבת לארדואן
צילום: אורי לנץ. פלאש 90

ד"ר סיימון פרי, איש המחלקה לקרימינולוגיה באוניברסיטה העברית, התייחס ביומן ערוץ 7 לקושי עמו מתמודדות מערכות המודיעין והביטחון במדינות המערב, ובכללן גם בטורקיה, כאשר הן מבקשות לסכל את המפגע הבודד.

ד"ר פרי השלים באחרונה מחקר העוסק בקשיי התמודדות עם המפגע הבודד, מחקר הנלמד במדינות רבות בעולם. בראשית דבריו מציין ד"ר פרי כי מהנתונים המתבררים כעת עדיין לא ברור אם אכן מדובר במפגע בודד כפי שמדווחים השלטונות הטורקיים או שמא ישנם כאן כמה מפגעים שחברו לביצוע הפיגוע המדובר.

באשר להיערכות מבצעי הפיגוע אומר ד"ר פרי כי "ההכנה הייתה ממש טובה. המפגע או המפגעים נטרלו את השמירה שהייתה בכניסה למועדון, הוא הצליח לבחור מטרה מאוד נוחה עבורם, הצליח לייצר כמות הרג משמעותית עבור מפגע בודד. אם מדובר במפגע בודד עם נשק אחד הרי שהוא אדם מיומן שהחליף מחסניות והצליח לצאת מכל האירוע הזה בלי שייתפס, כלומר הכין מסלול הימלטות מתוחכם. ככל הנראה הכיר את הסביבה ואת המועדון היטב".

בהמשך ניתוחו את הפיגוע האחרון מציין ד"ר פרי את ההבחנה הקיימת בין פיגועי בודדים לפיגועי ארגונים, "לארגונים יש תשתיות, אמל"ח מאורגן, אימון ואיסוף מודיעין טוב וכשצריך גם התארגנות שמאפשרת למלט את המפגעים. בהנחה שאכן מדובר במפגע בודד הוא הצליח לעשות את כל זה לבדו".

ד"ר פרי אינו מקבל את ההערכה לפיה למפגע הבודד יש גם יתרונות של קלות התנועה והחשאיות. לדבריו יתרונותיו של ארגון המאפשר למפגע לבצע את זממו ולהימלט בעזרת רכב הממתין לו בסמוך למקום הפיגוע הם יתרונות משמעותיים הרבה יותר. "תמיד יש יתרון לארגון בטיפול בזירה ובהימלטות ממנה. הבעיה בארגון היא הסיכון להיחשף", הוא מעיר ומוסיף: "בסיפור הזה מאוד ברור שהאבטחה של המקום לא הייתה אפקטיבית. השוטר נוטרל מיד בתחילת הפיגוע".

"יש מוטיבציות גבוהות לפגע בטורקיה מכיוונים שונים. לא כל כך קשה לפגע במקומות שיש בהם אוכלוסייה מעורבת, ועדיין לא הצליחו להיערך בצורה שתדע לטפל בכל האיומים למרות שהתגובה הייתה מהירה. אנשים מדווחים שהמשטרה הגיעה מהר למקום, אם כי לא מספיק מהר, כמובן".

פרי מזכיר את הקלות בה ניתן לבצע כיום פיגוע תוך שימוש באמצעים בלתי צפויים כדוגמת המשאית בניס, עובדה המחזקת את יתרון ההפתעה של המפגע הבודד. הוא מזכיר בהקשר זה כי אל לנו, הישראלים, להשוות בין נורמות האבטחה וההיערכות המקובלים בישראל לאלו המקובלים בחו"ל, במדינות שאינן מורגלות בפיגועי טרור יומיומיים.

ד"ר פרי מספר כי הידע שהצטבר בישראל מופץ בקרב גורמי ביטחון ואבטחה מקבילים בעולם. "מדינת ישראל עוסקת, גם המשטרה וגם גופים אחרים, בהעברת ידע בארה"ב ובאירופה. המחקר שאני מסיים בימים אלה מומן על ידי האיחוד האירופי בנושא המפגעים הבודדים. רוצים ללמוד מהלקחים שלנו והלקח המרכזי הוא שפחות ניתן לחזות כל מפגע, אבל ניתן למפות את המקומות ולטפל בהם בהקשחת המטרות".

המציאות בה שעות ארוכות לאחר הפיגוע עדיין לא ידוע מי המפגע והוא לא נתפס מזכירה במדיה רבה את החרדה בה היו תושבי תל אביב לפני שנה בדיוק לאחר הפיגוע בבית הקפה ובריחת המחבל. ד"ר פרי ממליץ לנו לא לזלזל ביכולת הטורקית ובמודיעין הטורקי שיצטרך להערכתו את עזרת האזרחים שנכחו במקום ועדויותיהם, אך בסופו של יום ילכדו את המחבל.