כאחד העם: "מנהיגים במבט לא רשמי"

תערוכה חדשה של צילומים ייחודיים שחלקם טרם נחשפו,נותנים פנים אחרות למנהיגים.

קובי פינקלר , ד' בטבת תשע"ז

מכוניתה של גולדה מאיר בחולות
מכוניתה של גולדה מאיר בחולות
צילום: הארכיון הציוני

הארכיון הציוני המרכזי, פותח את שעריו לקהל הרחב בתערוכה חדשה ומקורית: "כאחד העם: מנהיגים במבט לא רשמי".

התערוכה מציגה כ-30 צילומים ש'תפסו' את המנהיגים ברגעים לא-רשמיים: מהורהרים, מבודחים, מתרגשים ובעיקר- אנושיים, 'כאחד העם'. המבקרים בתערוכה יחשפו להיבטים שונים בדמותם של המנהיגים הידועים, שנקלטו בעדשת המצלמה באירועים רשמיים או פרטיים. הצילומים שנחשפים כעת נבחרו בקפידה מתוך האוספים הרבים בארכיון הציוני המרכזי.

בין המנהיגים שייחשפו בתערוכה: דוד בן-גוריון, גולדה מאיר, משה שרת, חיים נחמן ביאליק, דוד וולפסון, נחום סוקולוב, מנחם בגין, מכס בונדהיימר, יהושוע חנקין.

מנהל הארכיון הציוני המרכזי, יגאל סתרי מספר לערוץ 7 שתערוכת הצילומים 'כאחד העם' המוצגת בארכיון הציוני, מספקת נקודת מבט רעננה ובלתי מעונבת על מנהגינו ומזמנת את הציבור לעיסוק לא שגרתי באירועים מן העבר, "כל תמונה מנציחה מערכות יחסים נשכחות, סיפורים עלומים וגם קצת צ'יזבאטים, ואנו מזמינים את ציבור המבקרים להשלים את המידע אודות הדמויות ונסיבות האירועים שמאחורי התצלומים. אנו גאים לתרום לשימור המורשת הציונית, מראשיתה ועד לימינו אנו."

בארכיון הציוני המרכזי של ההסתדרות הציונית העולמית, שמורים תיקים ומסמכים המתעדים את תולדות המפעל הציוני ברחבי העולם, את העלייה לארץ ישראל במהלך השנים, את התרחבות ההתיישבות ואת הקמת מדינת ישראל. בארכיון מצויים יותר מ-90 מיליון מסמכים, תצלומים, כרזות, מפות, עיתונים וכתבי עת, ספרים, פריטים מוזיאליים ופריטים קוליים. כל אלה משקפים את המניעים, את הקשיים ואת ההישגים של התנועה הציונית. לתיאום הדרכה: 02-6204883