למרות הגשמים: הכינרת עדיין בשפל

מפלס הכנרת אומנם עלה במהלך דצמבר, אך הוא נמצא עדיין ברמתו הנמוכה ביותר מאז ינואר 2012, 60 ס"מ מתחת לקו האדום התחתון.

שלמה פיוטרקובסקי , ד' בטבת תשע"ז

הכנרת
הכנרת
צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

אל אף שחודש דצמבר היה הגשום ביותר מאז 1992, התגובה ההידרולוגית הייתה מתונה בהרבה, כך עולה נתונים שמפרסמת היום (שני) רשות המים.

מפלס הכנרת אומנם עלה, אבל רק ב-24 ס"מ, לא שיעור חד במיוחד. המפלס עדיין נמצא 60 ס"מ מתחת לקו האדום התחתון וגם לאחר גשמי דצמבר הוא נמצא ברמתו הנמוכה ביותר מאז ינואר 2012.

לאחר שבחודשים אוקטובר ונובמבר לא ירדו משקעים כלל, עובי המשקעים בחודש דצמבר 2016 היה גבוה משמעותית מהממוצע הרב-שנתי לחודש באגנים הצפוניים באגן ירת"ן ובחלקים הצפוניים והמרכזיים של אגן החוף. במהלך החודש נרשמו שיאים של כמויות משקעים יממתיות אשר לא התקבלו מאז 1992.

חודש דצמבר התאפיין גם בריבוי ימי גשם ביחס לממוצע ואף באירועים עם עוצמות גשם גבוהות לפרקי זמן קצרים אשר גרמו להצפות.

עובי המשקעים המצטבר בשקלול כלל ארצי מסתכם ב-113% ביחס לממוצע הרב-שנתי לתקופה ספטמבר-דצמבר.

בחודש דצמבר נרשמו אירועי גאות רבים בנחלים בצפון ובמרכז. בחלק מהנחלים נרשמה זרימה שיטפונית משמעותית לראשונה מזה 3 שנים.

בנחל איילון נמדד בחודש דצמבר נפח הזרימה הגבוה ביותר מאז דצמבר 1994. הספיקה בנהר הירדן עלתה משמעותית בחודש זה ועומדת כיום ברמה של כ-13 מ"ק/שנייה, הספיקה הגבוהה ביותר מאז ינואר 2013.

הספיקה במעיינות הדן עלתה במהלך חודש דצמבר והיא עמדה אתמול על 5.09 מ"ק/שנייה. הספיקה בדן כיום גבוה מהספיקה בתקופה המקבילה אשתקד ונמוכה מהספיקה הממוצעת לתקופה זו.

גם במעיין הבניאס נרשמה החודש עלייה חדה בספיקה והיא עומדת בתחילת ינואר על 1.9 מ"ק/שנייה. גם הספיקה בבניאס גבוהה ביחס לספיקה בתקופה המקבילה אשתקד ונמוכה ביחס לספיקה הממוצעת הרב-שנתית בתקופה זו.

במעיינות התנינים הספיקה בתחילת חודש ינואר עומדת על 0.44 מ"ק/שנ', עלתה ביחס לחודש הקודם. הספיקה בחודש זה עדיין נמוכה מהספיקה בתקופה המקבילה אשתקד ונמוכה מהספיקה הממוצעת לתקופה.

מפלס הכינרת עלה בחודש דצמבר כאמור ב-24 ס"מ ועמד אתמול ברום של 213.60- מ', 60 ס"מ מתחת הקו האדום התחתון. מדובר במפלס הנמוך ביותר מאז ה-01.01.2012. ביחס לקו האדום העליון חסרים למפלס 4.80 מ'.

מפלס ים-המלח ירד במהלך חודש דצמבר ב-13 ס"מ ועמד אתמול ברום של 431.07- מ'. בתקופה המקבילה אשתקד ירד המפלס ב-16 ס"מ. מתחילת השנה ההידרולוגית 2016/17 ירד המפלס ב- 39 ס"מ.