"לפיד יקבע מה טוב לנו?"

ח"כ מקלב מוטרד מהעלייה בכוחו המשמעותית של לפיד שאת התנהלותו הוא משווה לזו של מפא"י לעולים וליהדות בראשית שנות המדינה.

שמעון כהן , ד' בטבת תשע"ז

מודאג. מקלב
מודאג. מקלב
צילום: יונתן סינדל. פלאש 90

בראיון ליומן ערוץ 7 מתייחס חבר הכנסת אורי מקלב (יהדות התורה) לעלייה הדרמטית בכוחה של 'יש עתיד' הזוכה על פי הסקר האחרון ב-27 מנדטים וגם ליוזמתו אותה הוא מקדם להקמת מאגר גנטי שיסייע בידי משפחות מעולי תימן הטוענות שילדיהם נחטפו לאתר בעתיד את יקיריהן.

בראשית הדברים נשאל חבר הכנסת מקלב אם יוזמת הקמת המאגר הגנטי, הנשמעת כמתבקשת והגיונית כל כך, זוכה גם להתנגדויות. מקלב משיב בשאלה ומזכיר כי היה זה "כל כך טבעי ומתבקש לפתוח פרוטוקולים ועד היום זה לא קרה. יש לזה הסבר?".

בדבריו הביע הערכה להחלטת הממשלה לפתוח את הפרוטוקולים הנוגעים לפרשה, אם כי ציין כי עבור רבים החלטה זו התקבלה מאוחר מדי, רבים נפטרו מבלי לדעת מה עלה בגורל ילדיהם.

עוד מוסיף חבר הכנסת מקלב ומדגיש בדבריו כי לטעמו "פתיחת הפרוטוקולים זה לא רק החלק המעשי אלא גם מדובר במהלך עקרוני. חלק ניכר מהבעיה היה השלטון המפ"איניקי שהיה עריצי, גם אם עוטפים אותו בעטיפה דמוקרטית. הם החליטו מה טוב ומה לא טוב לעולים, הם גנבו לתימנים את התרבות, וכך לכל מי שעלה לארץ. קבעו להם את התרבות, את הלבוש ואת החינוך. יש בהם שחשבו שהם עושים טוב כאשר הם מעבירים אותם מהורים "לא נאורים" למקום בו יקבלו עתיד טוב יותר".

לדבריו השיטה הישנה ההיא נותרה לאורך ציר זמן ארוך מאוד והעדות לכך היא המאמצים להשתיק ולהסתיר את הפרשה כולה ומניעה מוועדת החקירה שבחנה את הסוגיה מלהגיע לחומרים שאמורים היו לסייע לה להגיע לחקר ולעומק האמת.

מקלב מציין את כאבו שלו, על אף שאינו בן העדה התימנית או עדות המזרח בכלל, ומציין כי איכפתיות של אנשים שהנושא כאב להם היא שאפשרה את השינוי שאולי יביא מזור ומענה בפרשה, אך נדרשת גם מחשבה באשר לעתיד כאשר יגיע מידע אך לא יהיה ברור כיצד לנהוג מכאן ואילך. לשם כך, הוא מסביר, נדרש המאגר הגנטי שיוכל לקשור בין בני משפחה.

"לפני עשרים שנה מאגר כזה לא יכול היה להיות יישומי, וכיום הטכנולוגיה המתחדשת מאפשרת זו. יש לנו יכולות רציניות ומשמעותיות יותר וזולות יותר". לדבריו "המדינה היא שצריכה לעמוד מאחורי מיזם כזה", ולא גורמים פרטיים או מסחריים שכן אדם שנודע לו כי הוא מאומץ לא יבחר ללכת לעמותות פרטיות אלא לגורם ממלכתי מוסמך. לטעמו צעד זה של הקמת המאגר יהווה מעין "השלמה לפרוטוקולים. נדרש מענה של המדינה כדי לכפר על מה שהיא עשתה".

"יש כאן מדיניות של גרירת רגליים, להחביא ולא לפתוח בתואנות של צנעת הפרט. נעצרו דברים רבים מהסיבה הזו", אומר מקלב הרואה חשיבות ביצירת מאזן בין צנעת הפרט לבין החובה למסור מידע למי שהדברים רלוונטיים עבורו" אמר, ובהתייחסו לסיבות העולות מפי המתנגדים למהלך הוא מזכיר את החשש העולה שוב ושוב לשמירת פרטי המאגר העלולים לזלוג ולהגיע לידיים בעייתיות.

לדבריו חשוב לקדם את המהלך כך שבתוך זמן קצר יחל המאגר לפעול שכן "אם ניקח את הדבר לתנומה כזו או אחרת זה לא ידובר ולא יקודם ויישאר תקוה במגירתו של פקיד כזה או אחר".

עוד נשאל מקלב אודות חשש שמא בעקבות היעלמותם\חטיפתם של ילדים ייגרמו מקרים של נישואי אחים. במענה הוא מספר כי בפני הועדה בראשה הוא עומד, ועדת המדע והטכנולוגיה, הובאו בהקשרים אחרים מקרים של נישואי אחים בשל תקלות כאלה ואחרות שאינן קשורות לפרשת ילדי תימן, ומבחינתו מדובר בחיזוק הסיבה להקמת המאגר הגנטי. "מבחינת מאגר ה-DNA יש עניין הלכתי לייצר בהירות בעניין הזה. הופיעו בפנינו דיינים חשובים שמתמצאים גם בחלק ההלכתי וגם בחלק המעשי".

בהמשכו של הראיון עמו התייחס כאמור חבר הכנסת מקלב לעלייה הדרמטית בכוחה של 'יש עתיד', ובנימה צינית הוא מעיר כי הקשר בין שני הנושאים – ילדי תימן ועליית 'יש עתיד' – היא היות שתי הסוגיות כואבות ומטרידות.

לדבריו "הנושא הזה צריך להדליק נורה אדומה. כל סקר בשלב זה אמינותו פחותה כי המרחק רב, אבל רואים מגמה מסוימת. יש פה משהו שקורה בחברה הישראלית. באופן מעשי זה ש'יש עתיד' היא רלוונטית זה מדאיג ואם מדובר בה כמפלגת שלטון זה בוודאי מדאיג אותנו".

מוסיף מקלב ומעיר כי "הסקר מלמד על התאמה בין הירידה של 'המחנה הציוני' לעליה של 'יש עתיד'. אני מניח ש'המחנה הציוני' חפצי חיים ויפעלו בדרך כלשהי".

מקלב סבור כי יאיר לפיד מבצע פעילות הסברתית מוצלחת כאשר הוא מציג קרבה לציבור הדתי והחרדי "זה חשוב לדימוי שלו כדי לעלות בסקרים. הוא שם דגש ומאמץ בתחום הזה, כי הציבור הכללי לא רוצה אותו כמפלגת שנאה למרות שהוא כזה".

את הצגת המתינות והקרבה למסורת ולציבור הדתי מצידו של לפיד משווה חבר הכנסת מקלב לאמור במקורות על אותה חיה (החזיר) המציגה טלפיה כסימן הכשרות היחיד שיש בה וטוענת 'ראו כשרה וטהורה אני', אך "זה לא מספיק. המעשים צריכים להוכיח. מעשים ומילים בנפרד. חברי הכנסת של 'יש עתיד' הם המובילים ברדיפת בתי הדין ורדיפת הממסד הרבני, בחקיקה נגד דת והלכה, בהבאשת ריחה של היהדות, ומצד שני הם רוצים את הציבור הרב שיש בו הרבה יותר קרבה וחיפוש אחרי שורשים וקרבה למסורת ולשורשיות שלנו".

"אם הוא (יאיר לפיד) יגיד שהוא לא אוכל חרדים, אענה לו שאולי הוא לא אוכל חרדים אבל הוא רוצה להכתיב לחרדים מה יאכלו, באיזו כמות, ומה טוב להם ואיך צריכים להתנהל", אומר מקלב הקושר את גישתו של לפיד לגישה המפא"יניקית שאודותיה דיבר בחלקה הראשון של השיחה עמו, הגישה שקבעה לעולי תימן והמזרח מה טוב להם ובשם גישה זו ניתקה אותם מהמסורת ומהיהדות.

"אני לא יודע להגיד שיש לי מענה עכשווי כיצד נכון להתמודד, אבל אני בהחלט רואה בזה בעיה", אומר מקלב השב ומדגיש כי בעוד יש מי ש'יש עתיד' מצטיירת בעיניו כמפלגת מרכז אך "במבט שלנו זה לא רק ימין ושמאל, אלא יש כאן מפלגה שלראשונה מאז קום המדינה שללה זכויות מאזרחים, רדפה את הציבור החרדי והדתי בכל החקיקות, לא רק בנושא מוסדות החינוך. גם בנושא הדיור, גם שם הם הכניסו אפליה בזכויות נותנים אפילו למסתננים. פעלו באכזריות מול ילדים, נשים עבודות, מול כולם מעבר לנושא המערכתי של נושאי דת ומדינה".