הרב שרלו: "פיקוח נפש של ממש"

מפעל הפיס יוכל למכור הגרלות באינטרנט. זאת כפיצוי על איסור הצבת מכונות המזל. הרב שרלו: כשמדובר בהתמכרויות תפקיד המדינה להתערב.

שמעון כהן , ה' בטבת תשע"ז

הגרלה
הגרלה
צילום: איסטוק

במעין פיצוי על החוק האוסר הצבת מכונות מזל בדוכני מפעל הפיס הוחלט לאשר למפעל הפיס למכור כרטיסי הגרלה באינטרנט.

הרב יובל שרלו, ראש תחום אתיקה בארגון רבני צהר, התייחס בראיון לערוץ 7 להחלטה להסרת מכונות המזל, החלטה אותה הגדיר שר האוצר, משה כחלון, כפיקוח נפש של ממש.

הרב שרלו מסכים עם הגדרתו של השר כחלון ומעיר כי בדרך כלל הוא "לא אוהב שהמדינה מתערבת בחופש הבחירה של בני האדם, והיא צריכה לעשות זאת בצמצום, אבל כשמדובר בהתמכרויות, אם סמים ואם הימורים, תפקידה של המדינה להציל בני אדם מהתמכרות לחיפוש רווחים קלים בסכומים אדירים ואבדן הכנסותיהם. לכן החוק הזה הוא חוק מוסרי ראוי ונכון ומתאים מאוד לדרכה של תורה".

באשר לקולה של התורה שנדמה שלא נשמע בסוגיה זו, מביע הרב שרלו התנגדות לטענה שבשאלה, וקובע כי עולם התורה ובית המדרש התייחס לתופעה וההתמודדות איתה כבר בעבר, וארגון רבני צוהר הביע את עמדתו ותמיכתו במגמה זו מזה שנים.

עם זאת הוא מעיר כי "ההיחשפות לתחום ההתמכרויות פחות מוכרת לעולם הרבנים. העולם הרבני עוסק באינטנסיביות בהתמכרויות לעריות, אבל יש תחומים נוספים של התמכרויות ואבדן הבחירה החופשית והם פחות בהיכרות ופחות במגע איתם". בנוסף, מציין הרב שרלו, "הייתה תפיסה מוטעית שמדובר במקום מסודר, מפעל הפיס, וזה בחסות חוקית אז זה בסדר ומישהו דואג לזה, אבל נדמה לי שמפעל הפיס חצה את הקווים ואני שמח שמחזירים אותם למגרש של הימורים מסודרים ברמות נמוכות".

הרב שרלו מדגיש את עמדתו דווקא לנוכח מכונות המזל ומציין כי מדבור בתופעה שלא החלה מזמן. "אמנם היה גם בעבר אבל זה התעצם בתקופה האחרונה, בנוסף יש תשלום וריגוש מיידי מעבר למקובל במפעל הפיס. אנחנו מפנימים שהימורים זה לא רק נקודה ממוקדת. נוצרות מסביב תרבויות שלמות של אי עבודה או בלשון המשנה 'לא עוסקים ביישובו של עולם' ועד פריחת תחומי פשע וזנות כמו בכל מקום שבו יש קניית כסף קל".

ומה באשר לחשש שסגירת מכונות המזל ישלח מהמרים לשוק השחור, כפי שכבר עולה מדיווחים שונים בתקשורת, בין השאר דיווחים על בעלי דוכנים המספרים על לחצים מצדם של גורמים בשוק ההימורים הבלתי חוקי להעביר אליהם לקוחות כבדים תמורת תשלום או אחוזי רווחים? "אני לא מכיר אור בלי צללים", משיב הרב שרלו.

"יש לחוק הזה צל גדול של הפניית אנשים לחוק השחור. כעת מוקרן בצורה חד משמעית שאין דבר כזה מכונות מזל חוקיות, ויש כאן משמעות הצהרתית וכעת צריך להתמודד עם הלבנת ההון וההימורים הבלתי חוקיים. אבל לא בגלל הטיעון הזה נמנע את האיסור, טיעון שלא הוכח מחקרית, המדינה צריכה להתנהל בצורה כזו. עלינו לבחור אפשרות טובה ולא בין שתי אפשרויות רעות".

על כל אלה נשאל הרב שרלו אולי נכון לתת לאנשים קשי יום תקווה לצאת יום אחד מהמציאות הקיימת דרך ההימורים, ואולי נכון לאפשר הימורים באופן מוגבל, אולי סכום מסוים או אחוז מסוים מהשכר?

הרב שרלו אינו דוחה את הנימוק הזה ואומר כי זו הסיבה שבגללה לא היה תומך בסגירת מפעל הפיס, "אבל מה שקורה במכונות המזל, בגלל המהירות והמיידיות וההתמכרות, כשבוחנים שכר מול הפסד ההפסדים הם נוראיים כל כך. עובדים סוציאליים סיפרו על היקפים נוראיים של התופעה. זה המצב שבו צריך להתערב. השאלה הזו נוגעת לאין ספור תחומים שצריך לעסוק בהם, כמו היתר מכירת כליה כדי לצאת ממצוקה כלכלית ומעשים נוספים. אנחנו מבקשים גאולה למצב כלכלי קשה אבל זה לא יקרה בהימורים והתמכרויות".