"לשמר את הפרויקטים החרדיים - לחרדים"

לדברי ח"כ יעקב אשר, כדי לייעד את הפרויקטים לצביון חרדי עבור המגזר החרדי בלבד, יש לחייב את הזוכים לגור בפרויקט מספר שנים

בן שאול , ה' בטבת תשע"ז

ח"כ אשר
ח"כ אשר
צילום: פלאש 90

ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) פנה למטה הדיור במשרד האוצר בדרישה להבטיח כי הפרויקטים המשווקים במסגרת תכנית 'מחיר למשתכן' המיועדים עבור אוכלוסייה חרדית - אכן מגיעים לאוכלוסייה זו.

לדברי ח"כ אשר, בשל העובדה שהזוכים בדירות למשתכן אינם מחויבים להתגורר בדירה והם יכולים להשכיר את הדירה וכעבור חמש שנים אף למכור אותה, נגרמים עיוותים לרעת רוכשי הדירות.

"אנשים שאינם מתאימים לפרויקט מסוים זוכים בדירה והופכים את הזכייה לעסק מסחרי", אמר ח"כ אשר, "המדינה מייעדת פרויקט של מחיר למשתכן לאוכלוסייה החרדית ומגדירה את המכרז כמיועד עבור צביון חרדי, אולם בפועל ניגשים להגרלה זכאים רבים אשר אינם עונים על ההגדרה של צביון חרדי, מתוך כוונה שגם אם הם לא מתאימים לצביון המקום ולא יוכלו לגור הם ישכירו את הדירות וימכרו אותם כעבור חמש שנים", טען.

לדבריו, כך יוצא שבפועל זכאים שאינם נמנים על המגזר החרדי, ויכולים להתמודד על עשרות פרויקטים ברחבי הארץ מתמודדים מול זכאים חרדיים שההיצע שלהם מצומצם.

בדבריו הציג נתונים לפיהם במסגרת המכרז בשכונת רמת שלמה בעיר ירושלים בו התמודדו 12 אלף איש על מאות דירות בלבד, חלק גדול מהמתמודדים אינם עונים על ההגדרה של צביון חרדי.

אביגדור יצחקי, יו"ר מטה הדיור באוצר, לא הכחיש כי בכל המכרזים של משרד השיכון הזוכים יכולים להשכיר את הדירה ואף למכור את הדירה בה זכו כעבור חמש שנים, עם זאת הבהיר כי יש לבחון דרכים כדי להבטיח שהפרויקטים המיועדים עבור האוכלוסייה החרדית אכן יאוכלסו על ידי בני המגזר החרדי, כך שתושג המטרה לצמצום מצוקת הדיור במגזר החרדי.