"אירופה וישראל חולקות את אותו אויב"

חברי ועדת החוץ של הפרלמנט האירופי התארחו בוועדת החוץ והביטחון בכנסת וביקשו לשמוע תובנות ישראליות על המאבק הבינלאומי בטרור.

חזקי ברוך , ה' בטבת תשע"ז

נציגי האיחוד האירופי בועדת החוץ והביטחון, הבוקר
נציגי האיחוד האירופי בועדת החוץ והביטחון, הבוקר
צילום: חזקי ברוך

יו''ר ועדת החוץ והביטחון ח''כ אבי דיכטר קיים הבוקר (שלישי) דיון משותף עם משלחת של ועדת החוץ בפרלמנט האירופי. לדיון הגיעו מצד הוועדה רק שני חברי כנסת, אמיר אוחנה ויואב קיש.

''לאחר כל כך הרבה שנים שבהן כל מה שקרה במזה''ת היה קשור לסכסוך בין הישראלים והפלסטינים, אנחנו מבינים כעת שמה שקרה בלוב אין לו קשר לזה, מה שקרה במצרים פעמיים אין לו קשר לכך, וכך גם ההתרחשויות בסוריה, עיראק, תימן והקרבות בסיני בין דאע"ש והצבא המצרי", אמר דיכטר לאורחים.

הוא הוסיף, "אנחנו חולקים את אותו אויב. חשוב שכולנו נבין: האמירה 'אויבו של אויבי הוא חברי' עובדת באנגלית, צרפתית ועברית, אך לא עובדת בערבית. בערבית אומרים: ''אני ואחי נגד בן דודי, אני ובן דודי נגד הזר''. עלינו לזכור: המדינות האירופיות, ישראל וכל העולם המערבי - על ידי האויבים שלנו אנחנו תמיד נוגדר כזרים''.

יו''ר ועדת החוץ של הפרלמנט האירופי, אלמר ברוק אמר כי ''הטרור משתנה. עלינו להבין שזה כבר לא הטרור שהיינו מורגלים אליו, שהיה מבוסס על מדינות, כמו הבאסקים בספרד והIRA באירלנד. עכשיו יש לנו טרור גלובלי שראינו אותו באנקרה, תוניס, מצרים, פריס וברלין – שיש לו את אותו המקור". הוא נמנע מלהזכיר את ישראל כמדינה הסובלת מהטרור הגלובלי.

"יש מדינות מסוימות באירופה שחושבות שהן תפתורנה את זה באופן לאומי ופרטני. זו בדיחה. אי אפשר לעשות זאת באופן לאומי, אלא מדובר במאבק גלובלי. אנחנו מעוניינים לשמוע מכם הישראלים, משום שאנו מאמינים שעם הניסיון שלכם באזור הזה, נוכל לקבל תובנות כדי להבין טוב יותר את האזור'', דברי ברוק.טוען....