הצגה איכותית ומהנה: "בישראל ובחזרה"

ההצגה החדשה בשם "בישראל ובחזרה" מבוססת על חייה של המשוררת היידית קדיה מולודובסקי

קובי פינקלר , ה' בטבת תשע"ז

לישראל ובחזרה
לישראל ובחזרה
צילום: ג'ראר אלון

כמה יפה היא שפת היידיש וכמה היא יפה שהיא עוסקת בחייה של ארץ ישראל ההולכת ונבנית בשנותיה הראשונות.

אמש (שלישי)עלתה בתיאטרון ה"יידישפיל" הצגה חדשה "בישראל ובחזרה" המבוססת על חייה של המשוררת היידית קדיה מולודובסקי.

כבר כשמתנגן ברקע השיר "פתחו את השער פתחו רחב.." מצטרף הקהל, (המבוגר ברובו) לשיר.

גם שיריה הנוספפים זוכים לעדנה וכל זאת על רקע חיי תל אביב, ורשה, ניו יורק ופילדלפיה.

בתפקיד המשוררת מככבת לאורה ריבלין, המשתתפת לראשונה בהצגה של תיאטרון "יידישפיל".

ריבלין, שחקנית תיאטרון מוערכת ששיחקה כמעט בכל התיאטראות הרפרטואריים בארץ בתפקידים רבים, זכתה ב-3 הפרסים החשובים בתעשיית התרבות המקומית: פרס האקדמיה לטלוויזיה, פרס התיאטרון הישראלי ופרס אופיר.

מולודובסקי ידועה בעיקר בזכות ספר שירי הילדים שכתבה כאמור את השיר "פתחו את השער" ובין שיריה "הילדה איילת" ו"מעשה במעיל" שתורגם מיידיש לעברית על ידי טובי המשוררים והפך לקלאסיקה.

רוב יצירתה פונה למבוגרים. היא פרסמה כעשרה ספרי שירה וכן מחזות ופואמות שזכו לשבחי הביקורת. בראשית דרכה פעלה ויצרה במרכז התרבותי היהודי שפעל בוורשה. יחד עם כותבים כמו אורי צבי גרינברג, פרץ מרקיש, יצחק בשביס זינגר השתייכה לזרם היידי ה"מודרניסטי", שנאבק על מעמדה של ספרות היידיש כספרות מכובדת. על רקע מאבק זה, אשר הביא גם לפגיעה כלכלית אישית בה, היגרה לארצות הברית, שם המשיכה ליצור ולהיאבק למען קידום תרבות היידיש.

הבמאית והמחזאית חגית רכבי ניקוליבסקי שגדלה על שיריה של קדיה (כמו רבים מילדי שנות ה-50,60) התחקתה במשך השנים על עקבותיה של המשוררת אותה העריצה ("פתחו את השער" - הייתה ההצגה הראשונה שביימה), גילתה להפתעתה כי בתחילת שנות ה-50 עלו קדיה ובעלה לישראל וכעבור שנתיים חזרו לארה"ב. הפרשייה העלומה הזאת, הקשורה לאכזבה הגדולה של הזוג ממעמדה של היידיש באותם שנים, עומדת בבסיס המחזה אותו כתבה במיוחד לתיאטרון "יידישפיל".

רכבי ניקוליבסקי ביימה וכתבה הצגות רבות לילדים ולמבוגרים. הייתה מנהלת תיאטרון אורנה פורת ויו"ר אסיטג' ישראל. בין עבודותיה: "שמוליק של זהרה", "אליפים" ,"הילדה שאני אוהב", "הקסם של אורנה" וכן "יונה יונה", " ילד משלי", "למה לא באת לפני המלחמה", "קיבוץ "L.A, "הבימה הסטודיה הדרמטית", "בין חברים" (ע"פ עמוס עוז) ועוד.

את התחקיר הנפלא עשה אמיר שומרוני, ומשתתפים בה (לפי א'-ב'): רונית אשרי, הילית דייטש-שני, נתן הכט, מוניקה ורדימון, ישראל טרייסטמן, אמיתי קדר, אנדריי קשקר, יהונתן רוזן, לאורה ריבלין , ניב שפיר.

הצגה נקיה מאוד, איכותית ומלאת תוכן, לימוד וערגה לימים ההם.