איזו ועדה בכנסת תדון באירוע באומן?

לאחר שח"כ מלכיאלי סיים מחאתו על חילולי אומן בפני מליאה ריקה, תהו הנוכחים, ארדן וטיבי, האם להעביר את הדיון לוועדה באוקראינה.

בן שאול , ז' בטבת תשע"ז

צבע וראש של חזיר בקבר רבי נחמן מברסלב באומן
צבע וראש של חזיר בקבר רבי נחמן מברסלב באומן
צילום: הרב ישראל אלחדד

חברי הכנסת הפגינו אמש (רביעי) 'נוכחות מרשימה' בדיון בהצעה לסדר אותה הגיש ח"כ מלכיאלי (ש"ס) בעניין מעשי החילול על קברו של רבי נחמן מברסלב באומן שבאוקראינה.

בנאומו של ח"כ מלכיאלי נכחו באולם ח"כ אחמד טיבי והשר ארדן שנכנס באמצע. זו היתה הצעה לסדר 'ללא תשובת שר'. בפתח נאומו ביקש היו"ר טיבי להסביר ל'נוכחים במליאה' מה עושים בקברי צדיקים. מלכיאלי מלמל ש"קוראים פרקי תהילים' ופתח בדברי גינוי על מעשי החילול.

"גינויים נשמעים מקיר לקיר, בישראל באוקראינה, אך עם גינויים לא קונים במכולת, צריך לעבור למעשים אשר יורגשו בשטח, וישיבו את תחושת הביטחון אשר כל כך חסרה לקהילה היהודית ולפוקדים את הציון מכל רחבי העולם.

"נקודת משטרה בפושקנא ניידת עם 2 שוטרים, על מתחם בסדר גודל כזה, זה לעשות צחוק מהליצנות. הארגון האנטישמי האוקראיני המוצהר 'סבבודה' אשר פועל שנים באומן כנגד היהודים, ויוצר פרובוקציות רבות, צריך לדעת שאם יקרה אירוע דומה יגבו ממנו מחיר כואב", סיפר.

בדבריו תהה: "האם לא הגיע הזמן לפעול בשיתוף פעולה עם שלטונות אוקראינה? האם לא הגיע העת לפעול שתקום במקום נקודת משטרה אפקטיבית עם כוח אדם איכותי ולעצור את ההפקרות במקום ? האם לא הגיע הזמן לגבות מחיר כואב מהפורעים שידעו שלא עוברים על כך לסדר היום ? מתי נתעורר שיהיו אבדות בנפש.

בהמשך קרא לממשלה לפעול להשבת הביטחון במקום. "הכתובת מרוחה על הקיר – ומזמן, אני קורא ומבקש מחברי בבית הזה, לקיים דיון במליאה, אשר יתווה דרך פעולה לפתרון המצב, עם פתרונות קונקרטיים ומעשיים, אשר ישיבו את תחושת הביטחון למאות אלפי היהודים הפוקדים את הציון הקדוש".

בתום הדיון נשאל מלכיאלי לאן להעביר את הדיון. השר לביטחון הפנים גלעד ארדן הפטיר: ל"ועדה באוקראינה" והיו"ר אחמד טיבי טרח 'לתקן' בחיוך: "הוועדה הדנה בנושאי אוקראינה".

לאחר שארדן התעשת הוא הציע להעבירו לוועדת החוץ והביטחון אך טיבי הביע תרעומת. "אוקראינה, ביטול ביקור ראש ממשלה זה החוץ והביטחון"." לבסוף התרצה: "נכון, יש בו מידה רבה של ביטחון".

לאחר ההצבעה הכריז טיבי בפאתוס: "חילוקי דעות, אבל היה רוב שתמך להעביר לוועדת החוץ והביטחון. 2 בעד, אין מתנגדים, נמנע אחד".