בשבע מהדורה דיגיטלית

על שורשים ושואה - ביקורת ספרי ילדים

ילד קומיקס מתחקה אחרי משפחתה של המחברת שחלקה נספה בשואה בספרה של עדי דוד * סיפור איכות סביבה נחמד על פארק אריאל שרון

עפרה לקס , ז' בטבת תשע"ז

פרוזדור בין יערות
פרוזדור בין יערות
כתבה ואירה: עדי דוד. בהוצאת: בית המלמדים

פרוזדור בין יערות - סיפור על משפחה ועם, על שואה ותקומה ועל שורשים וצמיחה,

עדי דוד,

הוצאת בית המלמדים,

כריכה קשה,

56 עמ'

הילד ציון, שמככב בספריה של עדי דוד, מתקומם יום אחד על היוצרת. היא הרי יודעת עליו הכול והוא לא יודע עליה דבר.

"מה אתה רוצה לדעת?" היא שואלת בסבלנות. "נגיד, כמה אחים יש לך", הוא משיב. מתברר שזו שאלה מסובכת מאוד. לעדי היו שישה אחים ואחיות ביולוגיים. אחת מהן, אפי, נרצחה, ובניה דביר וישי גדלו בבית הסבא והסבתא כילדי המשפחה. עדי מסבירה לציון שבעצם גם אביה לא ידע לענות על השאלה הזאת, משום שסבה וסבתה אימצו וגידלו לא מעט ילדים בעקבות השואה. ציון, עדי עצמה והילד דביר מהקומיקס שיצרה אחותה של עדי, אפי, יוצאים יחד למסע כדי להבין כמה אחים היו לאביה של עדי.

העברת השואה בספר קומיקס לילדים היא משימה לא פשוטה, וניכר שעדי בררה היטב את המילים, את הסיטואציות ואפילו את פניהן של הדמויות. כדרכה בספריה, היא משתדלת להדגיש את גדלות הנפש, את גבורת האנשים ואת האמונה שלא עזבו לרגע. הספר אינו קל, אבל חשוב ועשוי בטוב טעם. מומלץ מאוד לדעתי לילדי הכיתות הגבוהות של היסודי ומעלה, וגם מבוגרים יפיקו ממנו עוצמה וכוחות.

===============================================================

ההר של יאשקה
מאת: יוסי אבולעפיה, בהוצאת עם עובד

ההר של יאשקה,

יוסי אבולעפיה,

עם עובד,

כריכה קשה,

30 עמ'

כשאורי מגלה שהטלפון שנמצא באוסף החפצים הישנים של הבית התקלקל, מחליטים הוריו לקחת אותו ליאשקה, איש זקן, מומחה בתיקונים.

יאשקה מספר שהוא כבר לא מתקן, אבד לו הכוח והחשק בגלל הר הזבל שצמח ממזרח והבריח את החיות, הטבע והנוף. הוריו של אורי מחליטים לקחת את יאשקה לפארק אריאל שרון, והוא מתפלא ומתפעל ממה שנעשה שם.

תחילתו של הסיפור מעט מפותלת, אבל המשכו נחמד. בניגוד לסיפורי איכות סביבה אחרים, כאן בני האדם הם לא זן רשע, אלא כזה שמייצר זבל אבל יודע גם לשקם. הקוראים מקבלים גם מושג על נרגנותו של אדם זקן, מבינים שלפעמים יש מאחורי הכעס סיבה מוצדקת, ובעיקר לומדים שאפשר לשקם גם אנשים.