בשבע מהדורה דיגיטלית

יועז הנדל: כן שינוי, לא עכשיו

הצעת החוק להעניק לראש ממשלה מכהן חסינות מחקירות – חיזוק המשילות או עידוד השחיתות?

נעמה בן-חיים , ז' בטבת תשע"ז

יועז הנדל
יועז הנדל
צילום: Meital Cohen/Flash 90.

המפתח לעיסוק בשאלת חסינות ראש הממשלה הוא יציאה מהעדר הפוליטי.

נוח להעניק חסינות מחקירות למי שנדמה שמייצג אותך. הכול מתהפך כשמדובר ב"הוא" שלא רוצים שיישאר בשלטון.

מספיק להוציא מהארכיון את התבטאויותיהם של אנשי ליכוד דוגמת נתניהו ושטייניץ בזמן פתיחת החקירות נגד אולמרט, עוד בטרם התבהרו הפרשיות, כדי לדעת שחסינות לא עמדה אז מול עיניהם. כך גם המאתרגים של שרון ואולמרט מאתמול דוחפים היום לחקירה, והמאתרגים של נתניהו היום הם אלה שיצאו נחרצות נגד אתרוגנות בעבר. הכול פוליטיקה.

זו בדיוק הסיבה לכך שהדרך היחידה לבצע שינוי תפיסה לגבי כהונת ראש ממשלה היא בזמן שגרה, לא תחת חקירות ממשיות. אפשר היה לעשות זאת בשמונה השנים האחרונות, בהן נתניהו היה ראש ממשלה נטול צל של חקירות, ואפשר יהיה לעשות זאת אחרי תום החקירה הנוכחית, בין אם ייצא זכאי ובין אם לא. לשנות עכשיו זה בלתי סביר.

אחרי שאמרנו את זה, צריך להיות ברור שראש ממשלה, כמו כל אחד, שמוצא עצמו נחקר שעות ארוכות במשטרה או בדיונים מתישים עם עורכי דינו האישיים, ובנוסף לכול גם תחת חשש מתמיד משיבוש הליכי חקירה, הוא ראש ממשלה צולע. תפקודו בהכרח ייפגע ומכאן גם תפקודה של המערכת הפוליטית והיכולת לבצע מהלכים.

הפתרון לכך הוא הגבלת החקירות על ראש ממשלה עד רף פלילי מסוים, אלא שלשם כך ישראל זקוקה לרפורמה ולא להצעות שנועדו לחנופה וגיבוי בלבד. אם אנחנו רוצים ראש ממשלה שחרב משפטית לא מונחת על צווארו, חובה גם להגביל את כהונתו. אחרת נקבל חסינות ללא מגבלה וסכנת שחיתות.

זה נשמע טוב אולי למי שתומך בנתניהו, אבל כידוע, גם בפוליטיקה יש לבני אדם תחליפים. מכיוון שבישראל נהוגה שיטת כיבוי השרפות, טוב יהיה אם יגובש בכנסת רוב לרפורמה ביום שאחרי. כל המצאה אחרת שנועדה רק להציל את נתניהו, תשאיר מאחוריה כלום, כי אין בה כלום.

יועז הנדל

ראש המכון לאסטרטגיה ציונית