עוזי דיין מגיב לשופטים

סגן הרמטכ"ל לשעבר שהעיד לטובת אזריה ספג ביקורת מהשופטים בהכרעת הדין. "אם אנחנו רוצים לחיות, המחבלים דינם למות".

ערוץ 7 , ז' בטבת תשע"ז

עוזי דיין
עוזי דיין
צילום: אלירן אהרון

סגן הרמטכ"ל לשעבר, האלוף במיל' עוזי דיין, העיד מטעם ההגנה במשפטו של אלאור אזריה. אתמול (שלישי), בהכרעת הדין, מתחו השופטים ביקורת על העמדה שהציג במהלך עדותו.

השופטים כתבו כי "מצאנו קשיים לא מבוטלים בעמדתו הגורפת של האלוף דיין כי 'מחבלים דינם למות', זאת מבלי שסייג את דבריו, דהיינו מבלי שנאמרה על ידו אמירה ברורה באשר לנסיבות הייחודיות בהן יהיה מותם מוצדק. נראה כי עמדתו לא תואמת באופן מלא את הוראות הפתיחה באש בצה"ל".

דיין הגיב הערב לדברים שהוטחו בו, "אני מאלה שכתבו את הוראות הפתיחה באש והתאימו אותן ללוחמה בטרור", אמר דיין בריאיון לסיון רהב מאיר בחדשות 2. "לכן בית המשפט לא ילמד אותי מה זה הוראות פתיחה באש.

"השאלה הייתה על המשימה בכלל ולא על אזריה בפרט. האמירה הייתה ביקורת על כך שהמחבל לא חוסל בהיתקלות, באירוע עצמו. אם אנחנו רוצים לחיות, המחבלים דינם למות", הדגיש.

בנוגע להרשעת אזריה אמר האלוף במיל', "הכרעת הדין עצמה היא קשה, היא כואבת, היא במידה רבה חסרת היסוס בכלל, אך אנחנו צריכים לקבל אותה במלואה ולכבד אותה כי אנחנו צבא במדינת חוק דמוקרטית".

דיין אף טען כי "לא היה צריך לגלגל את זה למשפט פלילי. אני חושב שחיילים לוחמים, גם אם הם שגו, לא מגלגלים אותם למשפט פלילי אלא בלית ברירה. משזה קרה, אנחנו צריכים לכבד כל הכרעה של בית המשפט".