גנץ במכתב גיבוי לרמטכ"ל: "מצדיע לך"

"טוב ונכון אתה עושה", כתב הרמטכ"ל לשעבר. ''אינך מרפה מהערכים שלאורם התחנכנו ושהם היסודות לדמותו הערכית של צה"ל".

עוזי ברוך , ח' בטבת תשע"ז

בני גנץ
בני גנץ
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

רב-אלוף במיל' בני גנץ, הרמטכ''ל הקודם, שיגר מכתב תמיכה לרמטכ"ל הנוכחי גדי איזנקוט על רקע המתקפות נגדו בעקבות הרשעתו של החייל אלאור אזריה.

"טוב ונכון אתה עושה. אתה אינך מרפה מהערכים לאורם התחנכנו ושהם הם היסודות האיתנים לדמותנו המקצועית כמשרתים בצה"ל ולדמותו הערכית של צה"ל כמגינה של המדינה על כלל רבדיה החברתיים", כתב לו.

"בשלושה מקומות באותו יום השבוע התרחשו אירועים הקושרים בין המעשים לערכים. למול הקריה הפגנת רבים וכואבים למול הרשעתו של סמל אלאור אזריה, ביישוב נוב שברמת הגולן עת ליוו אלפים את רס"ן חגי בן ארי ז"ל,החלל ה-68 של מערכת צוק איתן, ובבסיס המכללות עת נקראו חדרי הדיונים על שם רמטכ"לים שהלכו לעולמם. שלושה אירועים שאין בהם קשר ובכל זאת לשלושתם משותף אותו הקשר עצום וחשוב".

לדברי גנץ, "האירוע בחברון בו היה מעורב סמל אלאור אזריה התרחש תוך כדי פעילות שהיא חלק משגרת העשייה של צה"ל, הלחימה המאוד מורכבת ומסוכנת, בחאן יונס במערכת 'צוק איתן' בה נפצע רס"ן חגי בן ארי ז"ל, גם היא ובעיקר היא, מייעוד הצבא. בשני המקרים ניכר צורך הפעולה ובשניהם נדרש ליישם מערכת ערכים ולשלבה בהחלטות פעולתנו. בשני המקרים ובמיוחד אחריהם, התקיים הצורך להיות עם אנשינו. לתחקר ולחקור לעומק, להפיק לקחים.

''התקיים הצורך לעמוד ולסייע ללוחם שכשל ולהבדיל, לעמוד לצדם של משפחה ולוחם שנפצע קשות והפסיק את הקרב שבו לחם רק לאחר שנתיים ומחצה. אלה גם אלה בנינו. אלה גם אלה לוחמינו ומפקדינו.

"על המורכבות הזו ועל אנשים אלה זכיתי לפקד ונדרש היה ממני, כמו גם מקודמיי, להיות מופקד. נדרש היה להחליט. נדרש היה לגבות, להבין, ולהעריך את עשייתם של כולם, ובבסיס כל אלה מונחת ההבנה שיש לקבוע רף ערכי, שלפיו יש לפעול ונדרש היה לתבוע לעמוד בו.

"וכעת רב-אלוף גדי איזנקוט, תורך. אתה הקובע את הנורמות ואתה הדואג ועומד על מימושן נוכח כל קושי ומורכבות. טוב ונכון אתה עושה! אתה אינך מרפה מהדאגה ומהיחס לאנשים - משרתים לוחמים ומפקדים, ואתה גם אינך מרפה מהערכים לאורם התחנכנו ושהם-הם היסודות האיתנים לדמותנו המקצועית כמשרתים בצה"ל ולדמותו הערכית של צה"ל כמגינה של המדינה על כלל רבדיה החברתיים. זהו תפקידך כרמטכ"ל, זה היה תפקידם של הרמטכ"לים שקדמו לך ושאת שמם הנצחת השבוע במכללות - המוסד המוביל להקניית ידע וערכים לצמרת הפיקוד של צה"ל".

"אין ספק כי בפני מדינת ישראל ניצבים אתגרים רבים, חלקם פנימיים וחברתיים וחלקם חיצוניים וביטחוניים. אין ספק שעלינו להמשיך ולהילחם מלחמת חורמה בכל אויבינו, בכל הזירות על מורכבותן ובכל האמצעים העומדים לרשותנו. ראוי שנדגיש ושנזכור שבעודנו מגנים על עצמנו - אל לנו לאבד את דמותנו כחברה. לכן, בעודנו עוברים בו ביום משאון ההפגנה למול קריה, דרך האירוע להנצחת שרשת דורות של מפקדי עבר, וכלה בשקט הכואב בלוויה של אחד מטובי לוחמינו ומפקדינו, רס"ן חגי ז"ל בצפון, עולה תובנה אחת חדה וברורה - עלינו להמשיך לטייב את ערכינו, עלינו להמשיך לדבוק בהם.

"גזר הדין הוכרע וניתן ואני מבין לסערת נפש החייל ומשפחתו. יותר ומעל לכל מוקיר, מעריך ומציע להמשיך לטפח ולאמץ את דרכו הלוחמת והפיקודית הראויה עד למאד של רס"ן חגי בן ארי זכרו לברכה. מצדיע לך הרמטכ"ל, מצדיע לכם - הממשיכים בעשייה".