בית ספר מעלה: "חבלי לידה של שנתיים"

בסוף השבוע נערך טקס הענקת פרסי גמר בבית הספר לקולנוע מעלה. מנכ"ל עמותת מעלה רפי קפלן: "מי שקיבל הערב פרס כנראה עשה משהו נכון"

אורלי הררי , ט' בטבת תשע"ז

הבוגרים הטריים
הבוגרים הטריים
צילום: איתי בן עזרא

בסוף השבוע (ה') התקיים טקס הענקת פרסים והקרנת סרטי הגמר של בוגרי ובוגרות מחזור כ"ב של בית הספר לקולנוע מעלה.

באירוע שהתקיים בסינמטק בירושלים השתתפו סגן השר וחבר הכנסת מייקל אורן וסגן ראש עיריית ירושלים עופר ברקוביץ', בוגרי ובוגרות בית הספר הנרגשים, משפחות וחברים.

שבעת סרטי הביכורים של הבוגרים החדשים, עסקו כולם באופן בלתי מכוון בהתמודדותן של גיבורות. מנהלת בית הספר נטע אריאל אמרה כי "הערב נולדו שבעה סרטים חדשים אשר איכשהו במקרה כולם עוסקים בנשים מתמודדות, הלוקחות את גורלן בידיהן. היוצרים: שש במאיות ובמאי אחד, בחרו לספר סיפורים המבוססים על עולמם האישי ועל חוויות משמעותיות בחייהם שאליהם נחשפו. זהו הרב מקבץ סרטים שאנו גאים בו".

את פרס הסרט המצטיין מטעם עיריית ירושלים קיבלה הבמאית ליהי סבג, על סרטה 'קרן אור', סרט תיעודי המשרטט את דמותה של אם חד הורית הנאבקת לגדל את בתה תוך מאבק יומיומי למציאת פרנסה ומשפחה.

את הפרס העניק סגן ראש העיר, עופר ברקוביץ' שאמר, "בית הספר ממשיך לחזק את ירושלים בעוד יוצרים ואמנים איכותיים ומעמיקים. אני חושב שהדבר הכי חשוב להגיד היום בירושלים ובמדינת ישראל זה שהגיע הזמן לשיח אחר, מכבד ונותן ביטוי לקולות שונים בצורה ראויה ואינטליגנטית. מה שעושים בבית הספר מעלה מייצר אמירות שונות ומגוונות. ירושלים של היום רואה בסטודנטים ובבוגרים של בתי הספר לאומנויות בעיר קהל יעד מרכזי לפעילות שלנו ואנו קוראים לעוד יוצרים במגוון תחומי האומנות להצטרף ליצירה בירושלים".

רפי קפלן, מנכ"ל עמותת מעלה – המרכז לציונות הדתית אשר יסדה את בית הספר, העניק את פרס העמותה לצילום ואמר, "כשבאו להקים את בית הספר הרגישו שחסרה זווית מיוחדת בקולנוע הישראלי ורצו מצד אחד ללמד לעבוד מזווית אחרת, ומצד שני לתת את האתגר לבוא ולתפוס את הזווית האישית, ומי שמגיע לו הערב פרס, כנראה שעשה את זה נכון. כל יום כשאני עובר ונתקל בציוד של התלמידים או כשהם משתלטים על המשרד שלי זה קצת מגביל, אבל זה כיף גדול, כי אני מסתכל ורואה את החברה' מתאמנים לעשות את זה נכון ואני מתפלל שיצליחו באתגר".

הרב מרדכי ורדי ראש מגמת תסריטאות בבית הספר, שבתו רעיה קיבלה על סרטה 'בת שירות את פרס הסרט החברתי ופרס לפיתוח תסריט של קרן גשר, אמר, "הסרטים של הערב הם תוצאה של היריון שנמשך שנתיים, אבל היום אנו חוגגים לידה, ומרגע זה הסרט שלכם יוצא לדרכו, לשייט בפסטיבלים והקרנות, להפעיל אצל אנשים מחשבות, רגשות והסרט שלכם הולך להרחיב את תודעת האנשים שיצפו בו. אני רואה זכות להיות שותף במסע האישי שלכם, לקחתם אחריות ועמדתם מאחורי אחריות זו. לדייק את החלום והמחשבות ואת מה שאתם רוצים להביא לעולם.

ביה"ס לקולנוע מעלה, הוא ביה"ס מקצועי לקולנוע עם אג'נדה וחיבור ערכי לעולם התוכן היהודי, הנוגע עם סרטיו באלפי צופים בארץ ובעולם. בין כתליו, נערכים מפגשים יום יומיים בין דתיים לחילוניים ולחרדים, בין אנשים ממרכז הארץ לאנשי פריפריה, בין אנשי שמאל וימין, ובין אנשי רוח לאנשי מקצוע.

המפגשים, השיח, ועבודת היצירה המשותפת, מהווים קרקע פורייה ליצירות ולסרטים, ויוצרים דיאלוג מרתק ומכנה משותף בין אנשים הבאים מהמגזרים השונים בחברה הישראלית. עד היום סיימו את בית הספר כארבע מאות בוגרים ובוגרות, רבים מהם השתלבו בתעשיית הקולנוע והטלוויזיה בארץ. בין תוצריהם גם הסרט החדש "שטח סטרילי" על היחידה לאבטחת אישים והסדרות שטיסל וסרוגים.