תערוכה: אמנות הבובה

האמנים, יוצרים בטכניקות ייחודיות, משלבים חומרים מגוונים דוגמת נייר, עץ, פורצלן, שעווה, שילוב חפצים - "רדי מייד" ועוד

קובי פינקלר , י' בטבת תשע"ז

בבושקות
בבושקות
צילום: יחצ

"דולס ארט" היא תערוכה שיוצרת חיבור יוצא דופן בין עולם המבוגרים ועולם הילדים כאחד, ומשלבת מעת לעת פרוייקטים מיוחדים.

השנה חושפת התערוכה את יצירותיהם של אמני בית 9 מחיפה העוסקים בפיסול וגילוף בעץ. העבודה בעץ מבוססת על סגנון פראג - גישה מסורתית שנוגעת לתהליך העבודה כולו, מהרעיון דרך השרטוט הטכני ועד הגילוף בעץ. העבודה היא ברובה ידנית עם שימוש מינימלי בכלים חשמליים. רוב העבודה נעשית עם עץ שמיובא מפראג, עץ תרזה – Linden.

כמו כן, מתארח בתערוכה, פרוייקט מטריושקות חוצה מדינות המשלב אמנים מרחבי העולם (ארגנטינה, ספרד, איטליה, רוסיה, אנגליה, בלגיה, צרפת, גרמניה, פולין, ונצואלה, ישראל ועוד).

את פרויקט 'בבושקה שואו' יזם אמן הרחוב הישראלי, MAS 972. המשותף לכולם היא פלטפורמת הבובה הרוסית "מטריושקה" בפורמט עץ שאותה קיבלו האמנים, כל אמן מעניק לה את פרשנותו האמנותית המשקפת את הסגנון והשפה אמנותית הייחודית שלו. מדובר בפרויקט מתמשך שאליו ממשיכים כל הזמן להצטרף אמנים חדשים.

לתערוכת "דולס ארט" במוזיאון יפו העתיקה נוצרה מסורת שנתית. לדבריה של אוצרת התערוכה, לימור מרגוליס היא מוצאת חשיבות רבה בהמשך קידום וחשיפת סצנת אמנות הבובה בישראל "מדובר בתערוכה עם ערכים תרבותיים-חברתיים, המאפשרת קפיצה קטנה לחו"ל, אל תרבויות אירופאיות בעיקר".

מוזיאון יפו העתיקה, שוכן במבנה עתיק שנבנה בראשית המאה ה-13. השילוב בין מבנה עתיק ומרשים מהבחינה הארכיטקטונית לבין יצירות 'דולס ארט' מעניק ממד מיסטי וייחודי לחוויית הביקור.

זו חוויה המשלבת בכרטיס משולב בהטבה את את מרכז המבקרים "תמונות יפואיות" בכיכר קדומים שהוא מסע קסום בזמן של אחת מערי הנמל העתיקות בעולם. סיפוריה של יפו מוצגים במרכז המבקרים בכיכר קדומים ביפו העתיקה, בתוך חלל ארכיאולוגי המצוי מתחת לכיכר ההומה מבקרים.