תיעוד: ציד ציפורים אכזרי בצפון

הכנופיה השתמשה במלכודות מתוחכמות שהורכבו מפיתיון של חוחיות חיות הקשורות באכזריות למקלות יחד עם רשתות לכידה.

אורלי הררי , י' בטבת תשע"ז

ציפורי החוחיות שנלכדו
ציפורי החוחיות שנלכדו
צילום: נתן באינוסוביץ, רשות הטבע והגנים

פקחי רשות הטבע והגנים ולוחמי מג"ב איתרו לאחרונה זירת מלכודות ופעילות ציד לא חוקי של חוחיות סמוך ליישוב הערבי טובא זנגריה.

ציד החוחיות, ציפורי שיר קטנות המוגדרות כערכי טבע מוגנים, אסור על פי החוק עם גידול ומסחר בהן. אולם, הדבר אינו מרתיע כנראה עברייני סביבה רבים הפועלים לצוד בדרכים מתוחכמות את הציפור לצורכי גידול ומסחר בגין בצע כסף. זאת תוך התעללות אכזרית בציפורים הניצודות ואלו המשמשות כפיתיון.

אחת הסיבות לתופעת הציד של החוחיות הוא הביקוש בקרב מגזרים מסוימים ל-בנדוק, הכלאה של זכר חוחית עם קנרית, שמטרתה ליצור מין ציפור בעל צבעי נוצות יפים וקול ערב.

הכנופיה השתמשה במלכודות מתוחכמות שהורכבו מפיתיון של חוחיות חיות הקשורות באכזריות למקלות עם רשתות לכידה המופעלות מרחוק באמצעות חוטים. בזירה נמצאו בנוסף שאריות מזון וכן רמקולים ניידים, שהשמיעו ציוצי חוחיות כדי לפתות את החוחיות להגיע לכיוון המלכודת ואז ללכוד אותן מרחוק באמצעות הרשתות שהוצבו בשטח.

מלכודת לציד חוחיות
צילום: נתן באינוסוביץ, רשות הטבע והגנים

במסגרת מבצע האכיפה בשטח נתפס על ידי כוחות מג"ב בשיתוף פקחי רשות הטבע והגנים חשוד אחד, שכבר קשר עצמו לזירה. על פי הממצאים בשטח וההערכות ראשוניות נראה כי בציד עסקו חשודים נוספים אשר ברחו מהזירה עם הגעת הפקחים ולוחמי מג"ב.

בעקבות תפיסת החשוד בזירה והממצאים בשטח, פתחה רשות הטבע והגנים בחקירה ועם השלמתה תפעל להגיש כתבי אישום נגד מפירי החוק.

לדברי נתן באינוסוביץ, פקח במחוז צפון של רשות הטבע והגנים, "לצערנו אנו נתקלים בתופעה נרחבת של ציד חוחיות לא חוקי, כאשר הציידים, מעבר לזה שעושים זאת בניגוד לחוק גם משתמשים במלכודות אכזריות ביותר ומגוון אמצעים מתקדמים יותר כגון הרמקולים הניידים המשמיעים ציוצים. אנו נמשיך לפעול במירב המשאבים העומדים לרשותנו כדי לצמצם ולמגר תופעה זו ולהעמיד את האחראים על כך לדין. במקביל נפעל עד כמה שניתן כדי להחמיר את העונשים הקבועים בחוק, שכרגע כנראה אינם מרתיעים מספיק את מפירי החוק".