הקבינט מתכנס בירושלים
"לשלול תעודות זהות, לגרש לסוריה"

השר גלנט, אלוף במיל', קורא לפגוע קשות בסביבת המחבל ובבני משפחתו: "מי שנלחם נגד ישראל ובמקביל מקבל ביטוח לאומי - לא יהיה פה".

עדו בן פורת , י' בטבת תשע"ז

זירת הפיגוע בי-ם
זירת הפיגוע בי-ם
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90טוען....

הקבינט המדיני ביטחוני מתכנס הערב (ראשון) בעקבות הפיגוע דריסה שאירע בטיילת ארמון הנציב שבו נרצחו קצינה ושלושה צוערים.

שני צוערים נפצעו באורח קשה, וכן 15 קצינות וצוערים נפצעו בדרגות פציעה שונות, שניים מהם במצב קשה. הודעה נמסרה למשפחות. כלל הפצועים מאושפזים בבתי החולים בירושלים.

שר הבינוי והשיכון, האלוף במיל' יואב גלנט (כולנו), אמר לגלי צה''ל לקראת הדיון בקבינט כי "צריך לפגוע קשה בכל מי שהוא מחבל או בסביבתו - הריסת הבתים, גירוש המשפחות, שלילה של תעודות הזהות של כל השותפים לעניין הזה. חייב להיות מחיר''.

גלנט התייחס להתנגדות היועמ"ש לגירוש משפחות מחבלים ואמר כי יש לשנות את החוק כך שהדבר יתאפשר. ''החקיקה והחוק צריכים לסייע למדינה להתקיים. מחובתנו להביא לכך שמי שנלחם כנגד מדינת ישראל ובמקביל מקבל ביטוח לאומי מדינת ישראל לא יהיה פה. לא הוא, לא משפחתו. ולא לגרש אותם לעזה אלא לסוריה", הדגיש.

"אני נחרץ עם כל מי שבא להרוג את הילדים שלנו ואותנו. לא יהיה הדבר הזה. אנחנו נכה בטרור עד חורמה", הבטיח שר הבינוי וסיפר כי כוחות הביטחון סיכלו עשרות פיגועי טרור בחודשים האחרונים.טוען....

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אביגדור ליברמן הגיעו למקום הפיגוע בארמון הנציב בירושלים, וקיבלו סקירות ממפקד מחוז ירושלים במשטרה ניצב יורם הלוי.

"אנחנו פה לאחר פיגוע טרור אכזרי וטרגי שבו נרצחו ארבעה חיילי צה"ל, שלוש חיילות וחייל. אנחנו יודעים את זהות המפגע, לפי כל הסימנים תומך המדינה האיסלאמית", אמר נתניהו. ''שמנו כתר על ג'בל מוכבר, השכונה שממנה הוא יצא, ואנחנו עושים פעולות אחרות שאני לא אפרט כאן. אני בא עכשיו מדיון עם שר הביטחון, הרמטכ"ל, ראש השב"כ ואחרים, לגבי הפעולות המתבקשות.

''אנחנו יודעים שיש פה רצף של פיגועים, ובהחלט יכול להיות שיש גם קשר ביניהם, מצרפת וברלין, ועכשיו ירושלים. אנחנו נלחמים בנגע הזה, ואנחנו נוכל לו", הבהיר נתניהו.

ראש הממשלה הוסיף, ''אני מבקש למסור תנחומים למשפחות, וגם כמובן איחולי החלמה לפצועים. אנחנו נתגבר על הטרור הזה כפי שהתגברנו על פיגועים אחרים. יש שורה של פעולות שאנחנו לא נפרט אותן כרגע, שאנחנו נצטרך לעשות כדי להבטיח שמקרים כאלה לא יישנו, שנוכל להם למקרה שיהיו ניסיונות כאלה''.

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן הנחה את משטרת ישראל שלא להחזיר את גופת המחבל למשפחתו.

"מדובר בפיגוע נפשע, כואב וחמור במיוחד שעלול להוביל לפיגועי חיקוי נוספים", אמר ארדן. ''לא נאפשר למחבל הנתעב ולמשפחתו לקיים הלוויה בה הוא יזכה לכבוד שיעודד מפגעים נוספים. יש לקבור את גופתו אך ורק על ידי כוחות הביטחון ובמקום ללא נגישות למשפחתו ולתומכיו״.טוען....

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס לפיגוע הדריסה בארמון הנציב בירושלים שבו נרצחו ארבעה חיילי צה''ל.

"ברור שהפיגוע האכזרי הזה הוא לא בגלל שום סיבה אחרת, אלא רק בגלל סיבה אחת: בגלל שאנחנו יהודים ואנחנו חיים כאן במדינת ישראל", אמר ליברמן בזירת הפיגוע. "לא הייתה לזה שום סיבה אחרת ולא צריך לחפש לזה שום הצדקה - לא ההתיישבות היהודית ולא משא ומתן אלא פיגוע נטו, בהשראה של דאעש".

דובר צה"ל וראש אכ"א האלוף מוטי אלמוז לעדויות ולפיהן חיילים נמלטו מזירת הפיגוע ולא חתרו למגע על אף שהיו חמושים.

"אני לא יודע אם שני החיילים ירו במחבל באיחור, מדובר באירוע של שניות. לא נכון לקשר עכשיו בין פרשת אלאור אזריה ולפיגוע", אמר אלמוז. לדבריו, "מצופה מחיילים שיחתרו למגע בפיגוע, אנו נתחקר את החיילים שנראו רצים בסרטון, אבל אנחנו לא יודעים את כל הסיבות".

גם מפקד בה"ד 1, אל"מ יניב אלאלוף, דחה את הטענות לפיהן צוערים חמושים בשטח נמלטו מהזירה ולא חתרו למגע. מפקד בית הספר לקצינים שהגיע לזירת הפיגוע ביצע תחקיר ראשוני ממנו עולה כי לפחות שני צוערים ירו מטווח קצר לעבר המחבל לאחר פיגוע הדריסה.טוען....

ת', אחד הצוערים מבה"ד 1 שירה לעבר המחבל, תיאר את שאירע: "היינו בסיור של הצוות ועמדנו באיזושהי תצפית כששמענו בום. הסתובבנו וראינו משאית שפגעה בכמה צוערים. בהתחלה חשבנו שזו תאונה, אבל אחרי שראינו שהנהג לא עצר הבנו שזה פיגוע. רצנו לעבר המשאית, הכנסתי מחסנית, דרכתי את הנשק ויריתי", שחזר ת'.

בפיגוע הדריסה נרצחו שלוש צוערות וצוער ו-13 נפצעו. שמות הנרצחים טרם הותרו לפרסום.

המחבל, שנהג במשאית בעל לוחית רישוי צהובה, נורה וחוסל. מדובר בתושב ג'אבל מוכבר שבמזרח ירושלים, אסיר משוחרר שישב בבית כלא בישראל.

מחקירת הפיגוע עולה כי משאית ובה מחבל הגיעה מכיוון רחוב על"ר ונסעה לאורך טיילת ארמון הנציב. המחבל הבחין בקבוצת החיילים היורדת מאוטובוס שעצר בצד, הגביר מהירות ופגע בהם.טוען....