"הרמטכ"ל ימנע תקלות עם חיילים דתיים"

הרב דרוקמן אינו מנדב פרטים על תוכן שיחת רבני הציונות הדתית והרמטכ"ל אך קובע: יש רצון טוב למנוע את כל התקלות, גם בסוגיית הקצינים

שמעון כהן , י' בטבת תשע"ז

מצא כנות. הרב דרוקמן
מצא כנות. הרב דרוקמן
צילום: יונתן סינדל. פלאש 90טוען....

לא מעט דיווחים בעייתיים על התנהלות בעייתית בתחום השירות המשולב של בני הציונות הדתית בבה"ד 1, קורס קצינים, פורסמו בתקופה האחרונה בתקשורת המגזרית.

בעקבות האירועים התקיימה בימים האחרונים פגישה בין הרמטכ"ל, הרב הצבאי הראשי החדש, הרב קרים לבין רבנים מובילים בציונות הדתית.

בין הרבנים שהשתתפו במפגש היה גם הרב חיים דרוקמן עמו שוחחנו ביומן ערוץ 7, ועל אף הקפדתו שלא לחשוף פרטים מתוכנה של השיחה העלה וציין כמה תקוות העולות בעקבותיה.

"אני לא רוצה לפרט מה היה במפגש עם הרמטכ"ל", מדגיש הרב דרוקמן, "אני יכול רק להגיד שזה היה מפגש מצוין, עם רצון טוב שכל התקלות שהיו - יתוקנו. התרשמתי שאין שום רצון מכוון לפגוע".

"היו באמת תקלות, ואני לא יכול שלא להזדהות עם הכאב על התקלות שהיו, אבל יש רצון כן לתקן מכאן ולהבא, למנוע את התקלות ולמצוא דרכים שיהיה צבא שכולם יכולים לשרת בו ללא בעיות וללא תקלות. אני מחפש את המילים כדי לא לפרט פרטים, ויחד עם זאת לומר את האמת, שהייתה לי הרגשה של רצון כן גם לתקן את מה שדורש תיקון וגם להביא לכך שהחששות שהיו לא יהיו עוד, ושבחורים וחיילים דתיים יוכלו לשרת בכל מקום".

הרב דרוקמן נשאל אם לתחושתו כמי שעומד מדי יום ביומו מול תלמידים שעומדים לפני השירות הצבאי ובמהלכו של השירות, ניתן לומר בלב מלא ושלם לתלמידים כי נכון שיתגייסו ליחידות השונות ושיתקדמו לפיקוד וקצונה, שכן גם הצבא מבין את המצוקות והצרכים שלהם וגם הרבנים יעמדו ועומדים מאחוריהם.

"אני מתרשם שכן", משיב הרב. "לא רק אפשר ללכת, אלא חשוב ללכת. הצבא הוא צבא שלנו וחשוב שבנים שלנו לא יהיו רק חיילים בצבא אלא גם מפקדים בצבא, כמו כל חלק אחר באוכלוסייה בישראל. מובן שכל זה דורש שהעניינים יהיו כאלה שיאפשרו שהם יהיו בכל מקום ויהיה בסדר. אני אומר בפירוש שהתרשמתי שיש רצון כן שאכן כך יהיה, ושכל העניינים של הקצינים, גם בה"ד 1 וגם עניינים אחרים כמו האפשרות לאכוף על קצין לשרת ביחידה מעורבת, כל העניינים הללו יהיו מסודרים. ברוך ה' ידוע לי שהרב הצבאי החדש יהיה שותף מלא בעניין הזה, והעניינים יהיו בסדר".

הרב קרים והרמטכ"ל בטקס המינוי של הרבצ"ר
צילום: אהרון בן חמו

עוד התבקש הרב דרוקמן להשיב לשאלת הקווים האדומים שצריכים להיות עבור כל חייל וצוער שומרי מצוות, קווים אדומים שמהם והלאה אין לו ברירה אלה לסגת כמה צעדים אחורה במעורבותו הצבאית. "צריך לעשות הכול כדי שלא יהיה צורך בשום קווים אדומים", משיב הרב.

"כשם שאנחנו חיים במדינת ישראל ועדיין המצב במדינה שלנו אינו טלית שכולה תכלת, ועם זאת אנחנו מאושרים שיש לנו מדינה, ותפקידנו להשפיע שהעניינים יהיו כמה שיותר טובים, לא פחות מכך בצבא שהוא צבא שלנו ועוסק בפיקוח נפש, צריך לעשות הכול כדי שלבנים שלנו לא יהיו בעיות שלא ניתן להתמודד איתן. על זה צריך להשקיע מאמץ, ולא במחשבות על קווים אדומים שמהם והלאה נאמר לא, אלא שלא נגיע לשום קווים אדומים, ואני מאמין שזה אפשרי".

לקראת סוף הדברים מוסיף הרב דרוקמן ואומר כי בוודאות הוא יכול לקבוע כי אין קשר בין הפרשיות השונות, פרשיית הזקנים, פרשיית בה"ד 1 ופרשיות נוספות. "אין קשר בין הדברים. אין עליהום על הדתיים. אין קשר בין הדברים. היו תקלות גם בעניין הזקנים וחבל על כך, אני מצטער על כך, אבל אין קשר. באופן טבעי כשמצטברים כמה דברים ישנה מחשבה כזו, אבל אין קשר בין הדברים וצריך לעמוד על כל דבר שיהיה מסודר".