הפרקליטות בודקת חשדות נגד "המשותפת"

בארגון "לביא" תוהים מדוע למרות ממצאי המבקר בנוגע לחשדות חמורים נגד הרשימה המשותפת, טרם הורה היועמ"ש לפתוח בחקירה.

שלמה פיוטרקובסקי , י"א בטבת תשע"ז

בדיקה. פרקליט המדינה, שי ניצן
בדיקה. פרקליט המדינה, שי ניצן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

היועץ המשפטי לממשלה העביר לאחרונה את ממצאי דו"ח המבקר בעניין הרשימה המשותפת שהועברו לידיעתו לבחינה בלשכת פרקליט המדינה, שי ניצן.

מדובר בממצאים שעיקריהם כבר התפרסמו בתקשורת, ועניינם חשד לשימוש בלתי חוקי בכספי מימון המפלגות ששימשו את הרשימה המשותפת לצורך קמפיין הבחירות.

החשד המרכזי הראשון נוגע לסכום של כ-1.4 מיליון שקלים שהוציאה הרשימה המשותפת על "שכירת מטות בחירות", על פי כ-540 חוזי שכירות, ואשר בבדיקת המבקר עלה "חשש כי החוזים אינם משקפים את מהות ההוצאה בפועל וכי אין מדובר בחוזי שכירות כמוצג".

לצד החוזים החשודים,‏ הציגה הרשימה גם הוצאות אחרות שעוררו תמיהה במשרד המבקר,‏ בהן חשבונות בסך כ-567 אלף שקל לרכישת תלושי דלק לשימוש ביום הבחירות, ‏ללא כל פירוט על זהות מקבלי התלושים והנסיעות שבצעו. ‏על פי חישובי משרד המבקר, ‏דלק בסכום זה מאפשר נסיעות של כ-800 אלף קילומטרים. ‏"לא סביר שביום הבחירות בלבד,‏ נדרשו נסיעות בהיקף כה ניכר", ‏כתב המבקר.

בעקבות הדו"ח פנה עו"ד אביחי בוארון בשם ארגון לביא ליועץ המשפטי לממשלה, בדרישה לקבל תשובה לשאלה מדוע למרות הממצאים החמורים, המעלים חשד סביר לביצוע עבירות זיוף, רישום כוזב במסמכי תאגיד, עבירות הונאה ועבירות מס טרם נפתחה חקירה פלילית נגד הרשימה המשותפת וראשיה.

כאמור, למרות שמדובר בממצאים שכבר גובשו על ידי המבקר, נמסר לעו"ד בוארון כי הממצאים שהועברו ליועמ"ש על ידי מבקר המדינה הועברו על ידי היועמ"ש לבחינה בלשכת פרקליט המדינה.

ערוץ 7 פנה לפרקליטות המדינה בבקשה לקבל תשובה לשאלה מהי עמדת פרקליט המדינה בנושא, אך עד לפרסום הידיעה טרם התקבלה תגובה מלשכת פרקליט המדינה.

מארגון לביא נמסר בתגובה, "מדובר בחשדות למעשים פליליים חמורים שאירעו במהלך הבחירות האחרונות, אנו מברכים על התחלת טיפולה של הפרקליטות בעניין, טוב מאוחר מלעולם לא, אך אנו מצפים שההחלטות על פתיחה בחקירה פלילית והגשת כתבי אישום במידת הצורך יתקבלו בהקדם".