לגרש משפחות מחבלים - ולהמשיך לבנות

השר אופיר אקוניס דורש להגביר את ההרתעה נגד מחבלים פלסטינים. לדבריו, "יכול להיות שהקמפיין נגד אזריה השפיע על זירת הפיגוע"

חזקי ברוך , י"א בטבת תשע"ז

השר אופיר אקוניס
השר אופיר אקוניס
צילום: חזקי ברוך

השר אופיר אקוניס חושב שלאור הפיגוע בארמון הנציב בירושלים יש להגביר באופן משמעותי את ההרתעה.

"נדרשים כעת כמה צעדים ברורים ומהירים. הדבר הראשון, ללא היסוס ובמהירות האפשרית הריסת ביתו של המחבל. הדבר השני, הוא שאנחנו חייבים לחזור למודל של גירוש משפחות לסוריה, לירדן או לרצועת עזה. זו אמירה חזקה מאוד, זה עניין שאיננו קשה לביצוע ובעיקר זה מסר למשפחות של טרוריסטים נוספים", אומר השר בראיון לערוץ 7.

אבל הוא לא מסתפק בכך. "הדבר הנוסף שצריך לעשות הוא להיאבק בצורה הרבה יותר מקצועית בהסתה של הרשות הפלסטינית. אם אנחנו מזהים הסתה שהרשות עצמה יוזמת, יש דרך לעצור זאת".

הוא מוסיף שבמקביל צריכה להימשך גם התשובה ההתיישבותית לטרור. "אנחנו צריכים להמשיך ואחרי כל פיגוע - עם ובלי קשר ישיר, להמשיך לבנות בכל מקום, בירושלים בשומרון וביהודה - גם לקהילה הבינלאומית".

האם אתה חושב שהיתה למשפטו של אלאור אזריה השפעה על החיילים בזירת הפיגוע?

"אני לא רוצה באופן ישיר לקשור בין שני הדברים ואני גם לא רוצה להיכנס לנעליהם של חיילים שהיו בזירה. ודאי אין לי ויכוח עם חיילי צה"ל. יש לי ויכוח גדול עם אוירה קשה שנוצרת במדינת ישראל בשנה האחרונה. לדאבון הלב, כאשר שר ביטחון לשעבר, יוצא בקמפיין נגד חייל צה"ל - הדבר הזה מקרין על השטח".

"אנחנו שומעים את הקולות. החיילים חוששים ממה שיקרה להם, אם חלילה ייאלצו לחסל מחבל. את מי חיסל אלאור אזריה? מחבל צמא דם שבא להרוג את חבריו. אני חושב שהאווירה הזו חייבת להיפסק. לומר על חייל צה"ל שאיננו הילד של כולנו, בזמן שעל חיילים אחרים כן נאמרו הדברים האלה, זה בודאי איננו דבר שתורם לאוירה ויכול להיות שהיתה לו, בסופו של דבר, השלכה על זירת הפיגוע אתמול".

הופתעת שהרשות הפלסטינית לא גינתה את הפיגוע?

"הרשות הפלסטינית מעודדת פיגועים. צריך להבין איפה אנחנו חיים. מצד אחד הם מקיימים טרור מדיני ברחבי העולם ומצד שני נותנים אור אמיתי לטרור אמיתי. אנחנו צריכים לדעת מול מי אנחנו עומדים. הרשות הפלסטינית היא אויב שמעודד טרור וכך צריך להתייחס אליו".