תביעה פורצת דרך
"קשר ישיר בין טוויטר לטרור"

משפחות שני נרצחים בפיגועי טרור בפריז ובבריסל הגישו תביעה נגד "טוויטר" בטענה ששימשה פלטפורמה לארגון דאעש כדי לתכנן את הפיגועים.

עדו בן פורת , י"ב בטבת תשע"ז

מתקפת טרור בבריסל
מתקפת טרור בבריסל
צילום:Vincent Kessler , רויטרס

משפחותיהם של שניים מנרצחי פיגועי דאעש בפריז ובבריסל הגישו היום (שלישי) תביעה פורצת דרך נגד הנהלת הרשת החברתית "טוויטר".

התביעה הוגשה באמצעות ארגון "שורת הדין" הישראלי בטענה שטוויטר שימשה פלטפורמה לארגון דאעש כדי לתכנן את מתקפות הטרור בפריז ובבריסל, בהן נרצחו קרוב ל-200 בני אדם ונפצעו מאות רבות.

עורכת הדין של המשפחות, ניצנה דרשן-לייטנר, העומדת בראש ארגון "שורת הדין", אמרה כי "זוהי התביעה הראשונה המעלה על נס ומתעדת בפירוט כיצד נטלה טוויטר את תפקיד המפתח שלה בהפיכת דאעש לארגון הטרור האימתני ביותר בעולם כיום, וכיצד דאעש השתמשה באופן ייחודי בטוויטר בהקשר לשניים מהפיגועים הקשים ביותר באירופה בעת האחרונה.

''ביחס למדיות חברתיות מקבילות, דווקא טוויטר מכולן עמדה על סירובה העיקש לנתק את שירותיה עבור טרוריסטים, בהצהירה כי 'על הציוצים להמשיך ולצייץ בלי הפרעה', אף שמשמעותן הישירה היא רצח המוני של בני אדם", הוסיפה דרשן-לייטנר.

התביעה, שהוגשה בבית המשפט הפדרלי המחוזי בדרום מדינת ניו יורק, דורשת פיצויים נזיקיים ופיצויים עונשיים על רצח שני בני אדם: אלכסנדר (אלכס) פינצ'ובסקי (29), שנהרג בהתפוצצות מתאבד דאעשי בבריסל במרץ 2016, וניומי גונזלס, (26), שנרצח על ידי טרוריסט פעיל דאעש במתקפת ירי בפריז בנובמבר 2015.

התביעה, (Cain v. Twitter, Inc) מתארת בפירוט רב דרכים רבות וייחודיות בהן דאעש עשתה שימוש בפלטפורמת טוויטר ככלי נשק במלחמתה הטרוריסטית, כולל אפליקציות ספציפיות, האשטאגים ייעודיים המכפילים כל ציוץ מטעמם פי כמה, גיוס חברים חדשים באופן שיטתי, ושאר פעולות שאפשרה להם הרשת על מנת להיהפך לארגון הטרור המאיים ביותר בעולם כעת.

בכתב התביעה גם מודגם כיצד השתמשו אנשי דאעש בטוויטר, ובאופן ספציפי כיצד עשו זאת לפני, במהלך, ולאחר הפיגועים בפריז ובריסל. זאת לצורך גיוס פעילים, הפצת האידיאולוגיה, והפחדת ההמונים.

עו"ד דרשן-לייטנר
צילום: מרים צחי

עו"ד לייטנר מוסיפה: "כתב התביעה חושף קשרים ישירים בין טוויטר ובין הטרור, וכאשר הצדק ייעשה במקרה הזה, זה יכריח את טוויטר, לצד אחרים, להפנים שתמיכה בטרור אינה משתלמת".

נזכיר כי ארגון שורת הדין כבר זכה בפסקי דין של למעלה ממיליארד דולרים, מתוכם הוא הקפיא למעלה מ-600 מיליון דולרים של נכסי טרור, והצליח עד היום לממש למעלה מ-200 מיליון דולרים שהגיעו לידי נפגעי הטרור ובני משפחותיהם. בשנת 2015 זכה הארגון בפסק דין של 655 מיליון דולרים מבית משפט פדרלי כנגד הרשות הפלסטינית ואש"ף בגין אחריותם לפיגועי טרור.