צו מנהלי "מופרך, לא ישים ולא הגיוני"

צו מנהלי אוסר על נער מיצהר להיות בקשר עם 170 איש בהם עשרות אנשים שמעולם לא פגש. צה"ל: הקטין היה מעורב בפעילות אלימה ומסכנת חיים

עדו בן פורת , י"ב בטבת תשע"ז

הצו המנהלי
הצו המנהלי
חוננו

מה משותף לילד בן 12 מיצהר, קצין ביחידה סודית, לוחם בפלס"ר גבעתי ואברך בישיבה גבוהה במרכז הארץ? עם כולם אסור לנער בן 16 מיצהר ליצור קשר, בצו מנהלי חתום בידי אלוף פיקוד המרכז רוני נומה.

בצו נכתב כי הוא נמסר לנער בגין "מעורבות אישית בקשר לפעילות בלתי חוקית ואלימה המסכנת חיים ורכוש, לרבות אלו של תושבי אזור יהודה ושומרון". נציין כי בעבר הוגשו נגד הקטין, בהסתמך על חומר ראיות גלוי שנאסף בעניינו, מספר כתבי אישום בעבירות שונות.

שלשום (א') עיכבו בלשי משטרה את הנער במאחז גאולת ציון בגוש שילה, ונמסר לו הצו המנהלי המורה לנער לשהות במעצר בית לילי בבית הוריו שביצהר, ולא ליצור קשר עם 170 איש, מספר תקדימי המכפיל את מספר איסורי הקשר שניתן אפילו לפעיל הימין מאיר אטינגר.

עיון קצר ברשימה העלה כי מלבד זאת שאחד השמות מוזכר פעמיים, הרי שהיא כוללת כ-30 אנשים שהנער אינו מכיר ולא פגש מעולם, ועוד עשרות רבות שאינם קשורים לגבעות או לפעילות אידיאולוגית כזו או אחרת, והקשר שלו אליהם מסתכם בהיכרות שטחית בלבד, עם חלקם לא שוחח כמה שנים.

בין השמות - קצין ביחידת סודית שבעבר התגורר בישוב בו גר הנער, לוחם בפלס"ר גבעתי שלמד בעבר בישיבה בשומרון, צעיר שהנער נפגש עמו פעם אחת בחייו בשבת במאחז לפני חמש שנים, אך כיום הוא מתגורר בתל אביב ושנים שאינו קשור לגבעות, אברכים מישיבה במרכז הארץ שגדולים מהקטין ביותר מעשור והוא מעולם לא פגש או שמע את שמם, והם אף לא מעורבים בפעילות אידיאולוגית בשנים האחרונות.

מלבד זאת כוללת הרשימה את שכנו של הנער, ילד בן 12, עשרות מתושבי יצהר ובהם רב ואנשי חינוך, רכז הנוער של הישוב, עשרות תלמידים ממספר ישיבות תיכוניות ברחבי הארץ אשר את חלקם הוא לא מכיר ועם חלקם נמצא בקשר שטחי בלבד, וזאת לצד "נערי גבעות" מוכרים יותר לרשויות.

יש לציין כי מדובר בנער שהורחק לפני מספר חודשים מבית הוריו בצו מנהלי ונעצר לאחר שהודיע כי אין לו היכן לשהות. הצו הקודם הסתיים לפני כחודש וחצי, ועתה נמסר הצו הנוסף, ללא ראיות וללא הליך משפטי.

בארגון חוננו אומרים בתגובה: "רשימה של איסור קשר עם 170 איש ובהם קצינים ולוחמים ביחידות מובחרות בצה"ל, אנשים שהקטין אינו מכיר, ושלא נעצרו מעולם, וכן ילד בן 12, מוכיחה פעם נוספת כי הצווים המנהליים אינם ענייניים, וכל מי שלא בדעה הנכונה הופך ליעד של המחלקה היהודית בשב"כ שאין עליה שום ביקורת.

"כשהשב"כ מגדיר את הישוב נוף איילון, ישוב על כביש ירושלים תל אביב אשר גרים בו שופטים, כסביבה אידיאולוגית בעייתית, וקצין מיחידה סודית משתרבב לצו מנהלי, על ראשי הציבור לערוך חישוב מסלול מחדש ביחסם אל המחלקה היהודית בשב"כ", מוסיפים בארגון.

אביו של הנער אמר, "מצער שביום שבו נרצחים יהודים, זה מה שיש למשטרת ישראל לעשות - לתת לילד צו מנהלי. מדובר בצו מופרך, לא ישים ולא הגיוני, הילד אמור להסתובב ברחוב עם רשימה ולבדוק כל עת עם מישהו מסביבו הוא אחד מתוך 170 האנשים שאותם הצו אוסר לו לפגוש שאת חלקם הוא לא מכיר ולא פגש מעולם. וכל זה ללא שהואשם במשהו וללא שניתנה לו הזכות להתגונן".

מדובר צה''ל נמסר בתגובה: "הצו הוצא בעקבות מידע חסוי, קונקרטי ומבוסס, לפיו הקטין היה מעורב בפעילות בלתי חוקית ואלימה המסכנת חיים ורכוש, ולאחר שהמפקד הצבאי שוכנע כי טעמים ביטחוניים כבדי משקל מחייבים את הוצאת הצו וכן, לאחר שמוצו כל החלופות האחרות. הרשימה הנוגעת לאיסורי יצירת קשר ומפגשים נקבעה אף היא, לאחר הפעלת שיקול דעת, על בסיס ניתוח המידע הקיים בידי גורמי הביטחון, ובתשומת לב לסיכום הפוטנציאלי הנשקף מפעילות שהוגבלה תנועתו או הוטל עליו פיקוח מיוחד".