בל תשחית
לא נתפס: שליש מהמזון בישראל נזרק לפח

85% מהאובדן במגזר המוסדי הוא במקומות עבודה, צה"ל, אולמות אירועים ומלונות. בצה"ל אבדו בשנה האחרונה 15 מיליון ארוחות.

יוני קמפינסקי , י"ב בטבת תשע"ז

אילוסטרציה
אילוסטרציה
Istock

ארגון ''לקט ישראל'' חשף הבוקר (שלישי) את הדו"ח הלאומי ה-2 לאובדן והצלת מזון בישראל.

הדו"ח, המוצג זו השנה השנייה, מתמקד בתחום הארוחות המוסדיות וכן בסקירת הצעדים הרבים שננקטו ברחבי העולם בשנה האחרונה לצמצום אובדן המזון.

עוד חושף הדו"ח כי שווי המזון האבוד בישראל בהיקף של 2.4 מיליון טון מגיע ל-19.5 מיליארד שקלים. כמחצית ממזון אבוד זה הוא בר הצלה בהיקף של 1.2 מיליון טון ובשווי של 8 מיליארד שקלים.

מתוך כלל המזון האבוד, סך אובדן המזון בצריכה המוסדית השנה הסתכם ב-214 אלף טון המהווה 30% מסך צריכת המזון המוסדית ובשווי 3.5 מיליארד שקלים. כשליש מן המזון המבושל האבוד בצריכה המוסדית הוא בר הצלה, כלומר ניתן להציל 64 מיליון ארוחות מבושלות בשנה, שהינם 70 אלף טון מזון מבושל בשווי של כ-1.1 מיליארד שקלים.

הדו"ח מציג, לראשונה בישראל, מודל מפורט לאומדן אובדן המזון בצריכה המוסדית; במקומות בהם סעדו בשנה החולפת 1.8 מיליון איש ומספר רב של סועדים אשר מרוכזים במקומות גדולים (להבדיל מן הצריכה הפרטית), כדאיות הצלת המזון גבוהה ביותר, פוטנציאל כמויות המזון גדול והאיסוף והעברתו לאלו הזקוקים להם - פשוט יותר.

הדו"ח השנה כולל נתונים מטויבים בזכות שיתוף פעולה ונתונים ממשרד החקלאות, מכון וולקני והלמ"ס.

לדברי גידי כרוך, מנכ"ל ארגון לקט ישראל, "במדינות המערב פעלו רבות בשנה האחרונה בכדי לצמצם בזבוז מזון ועל ממשלת ישראל ללכת בעקבות מדינות אלו; בשנה האחרונה, מאז פרסום דו"ח אובדן והצלת מזון הראשון, הצליח לקט ישראל לקדם את החוק לעידוד הצלת עודפי מזון בכנסת: החוק עבר בקריאה טרומית וכעת הוא ממתין בוועדת עבודה, רווחה ובריאות.

''זהו צעד אחד בכיוון הנכון", ציין כרוך, ''אך בכדי לקדם את הנושא יש לקבוע יעד לאומי להצלת מזון, בדומה לזה שנקבע ע"י האו"ם ואומץ ע"י הממשל האמריקני''.

לדבריו ''יש לקבוע חובת הצלת מזון כתנאי להשתתפות עסקים פרטיים במכרזים ממשלתיים, בדומה לחוק הפדרלי להצלת מזון הקיים בארה"ב. בנוסף, יש לחייב גופים ממשלתיים ומתוקצבים לתרום עודפי מזון דרך עמותות מזון. ככל שיורחבו מקורות הצלת המזון כך ניתן יהיה לתת ערך כלכלי גדול יותר למינוף".

חן הרצוג, הכלכלן הראשי של BDO זיו האפט, אמר כי "קיומם של עודפי מזון במטבחים המוסדיים הוא בלתי נמנע, בשל הצורך באספקת מזון מגוון בתנאי חוסר ודאות. אולם השלכת המזון העודף הינה איוולת כלכלית, חברתית וסביבתית. הניתוח שלנו מראה על כדאיות גבוהה להצלת עודפי המזון ממטבחי בסיסי צה"ל, בתי המלון ואולמות האירועים והעברתו לנזקקים.

''כל שקל המושקע בהצלת מזון משיג תמורה כלכלית ישירה בגובה של פי 3.6. בנוסף, אם נביא בחשבון את ההשפעות החיצוניות - הסביבתיות והחברתיות - התמורה למשק גבוהה עוד יותר ומגיעה לפי7.2 . מבחינה סביבתית, הצלת מזון הינה נוסחה מנצחת, המאפשרת ייצור מזון ללא שימוש מהותי במשאבי טבע, ללא זיהום קרקעות, ללא מים, דשנים וכימיקלים.

''הצלת מזון מאפשרת לצמצם את פער אי-הביטחון התזונתי תוך חסכון של כ 73%- מהעלויות למשק. ישנה עדיפות כלכלית מובהקת לתמיכה בנזקקים באמצעות מזון מוצל ולא בכסף, בשל המאפיינים הייחודיים של הפיכת פסולת למזון. בעלות של 810 מיליון שקלים לשנה, ניתן להציל מזון בשווי של 3 מיליארד שקלים ובכך לפתור במלואה את בעיית אי-הביטחון התזונתי בישראל", הוסיף הרצוג.

מדובר צה"ל נמסר כי "הנתונים שהוצגו בדו"ח נאמדו על סמך מודל כלכלי שבנתה חברה פיננסית חיצונית, במטרה לאמוד את כמות המזון האבוד בישראל, ולא נעשה על בסיס שימוש בנתונים צה"ליים. הנתונים אינם בתיאום מול הצבא. בשבוע הבא יוענק לצה"ל 'אות לקט ישראל' בכנסת, על פעילות משמעותית של תרומת עודפי ארוחות מבושלות בשנים האחרונות.

יחידות צה"ל פועלות באופן שוטף לצמצום עודפי המזון במטבחי צה"ל. בין פעולות אלו נכלל שיתוף הפעולה עם עמותת 'לקט ישראל', במסגרתו תורם צה"ל מידי חודש אלפי ארוחות חמות לעמותה, המעבירה אותן לנזקקים ברחבי המדינה. התרומה מבוססת על עודפי מזון ולא על בסיס בישול ייעודי למטרות תרומה. חשוב לציין, כי זו שנה שנייה ברציפות בה מגדירה העמותה את צה"ל כתורם המרכזי שלה. כמו כן, ישנה עלייה בכמות המנות שתורם צה"ל לעמותה, זאת כתוצאה מגידול במספר היחידות המשתתפות בתהליך."

גורם צבאי מציין כי כמות המזון הנתרמת מוגבלת בהתאם ליכולות השינוע של עמותת "לקט ישראל".