הבישוף האפריקאי שבחר ביהדות

סמואל גורדון היה איש דת נוצרי באפריקה במשך 30 שנה, עד שחלם חלום מסעיר והחליט להכיר את היהדות. בראיון מיוחד הוא מספר את שעבר.

טל ברקאי, ערוץ אורות , י"ב בטבת תשע"ז

סמואל גורדון
סמואל גורדון
צילום: ערוץ אורותטוען....

בעזרת רבנים ותנועות יהודיות שפועלות ביבשת אפריקה ובזכות רשת האינטרנט נחשפים בשנים האחרונות סיפורים מרתקים של נוצרים אפריקאים המחפשים להעמיק את ההיכרות עם עם ישראל, אותו הכירו עד היום רק בגרסתו התנכ"ית העתיקה.

הסיפור של סמואל גורדון, בישופ אפריקאי, הוא אחד המדהימים שבהם.

"גרתי בדרום אפריקה ב-12 שנים האחרונות. נולדתי באלג'יריה", הוא מספר, "במעגל הנוצרי, קראו לי השליח סם גורדון, הייתי מנהיג נוצרי במשך 30 שנה, הנהגתי קהילות שונות במעגל הנוצרי מעיר אחת לעיר אחרת, כל ניגריה, עד שהגעתי לדרום אפריקה".

גורדון מספר על הלילה ששינה את חייו: "ב-2011, משהו מאוד פרגמטי ומאוד דרמטי קרה בחיים שלי. הייתי בחלום, וכל הלילה הייתי בקרב, איש נלחם איתי, אני מדבר על קרב אמיתי, מלחמה אמיתית. בחלום איתי, ומה שהוא אמר לי שגרם לקרב היה :'זה הזמן לישראל, תבחר בישראל', לא הכרתי אותו, ומה שנלחמנו עליו היו המילים: 'תבחר בישראל, זה הזמן לישראל'".

"כשהתעוררתי רעדתי, בלילה הזה משהו קרה לי. אני מאמין שקראתי בתנ"ך שיעקב נלחם עם מלאך, קראתי את זה בתנ"ך, אבל כאן משהו קרה לי".

בעקבות החוויה יוצאת הדופן הוא יצא לחיפוש: "אז הלכתי וניסית לחפש חומרים, ספרים, והכרתי ספרים כמו האחד של רבי שלום ארוש, אז השגתי את הספר 'בגן החכמה' אז לקחתי זמן והתחלתי ללמוד את 'בגן החכמה', וואו זה הדהים אותי, אז אמרתי לא, אני צריך ללכת עוד, אז התחלתי ללמוד וחשבתי לעצמי "מה זה?" זה נראה כאילו היינו בבור וכל הידע הזה הוסתר מאיתנו".

"בדרך כלל ככמרים אנחנו מאומנים לחשוב שאנחנו האנשים הנבחרים בעידן הזה אז התחלנו ללמד מנהיגים נוצריים, עשינו ועידות מארץ אחת של אפריקה לארץ האחרת. ישראל היא הארץ של אלוהים והיהודים הם אנשי הברית. זה החזון שלי, לי ולמשפחה שלי יש רצון מאוד גדול להיות יהודים".

גורדון מסביר מהי לדעתו הסיבה לתפוצה הרחבה של הנצרות ביבשת השחורה: "אפריקה לא גרה עם הנשמה שלה, הנשמה של אפריקה נלקחה לפני המון שנים, השקפות דתיות, חלק מהכוחות משתמשים בדת כדי לגנוב את הנשמה של אפריקה, ובגלל זה היום יש הרבה כנסיות גדולות באפריקה, מיליוני כנסיות באפריקה, אבל עדיין עוני, אפריקה ידועה בתור ארץ של מאבק. אם אפריקה תתחבר לאלוהים, לדרך הנכונה, אור גדול יבוא לאפריקה".

הרב שלום ארוש שנפגש עם סמואל אומר: "זה למעשה מה שאנחנו מחכים לו -'לתקן עולם במלכות שדי וכל בני בשר יקראו בשמך להפנות אליך כל יושבי ארץ יכירו וידעו כל יושבי תבל'.