"הסיכויים לשלום מתפוגגים. ליבי נשבר"

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, התייחס בראיון לערוץ 2 להחלטתו שלא להטיל ווטו על ההחלטה במועצת הביטחון ולמתקפה הישראלית עליו.

ערוץ 7 , י"ב בטבת תשע"ז

שובר את ליבי. אובמה
שובר את ליבי. אובמה
צילום: רויטרס

נשיא ארה"ב היוצא, ברק אובמה, התייחס בראיון ששודר הערב (שלישי) בתכנית "עובדה" בערוץ 2 לטענת ישראל לפיה ממשלו עומד מאחורי ההחלטה האנטי ישראלית במועצת הביטחון של האו"ם.

לדברי אובמה מדובר בטענות לא מבוססות. "אולי הן יעילות להסטת תשומת הלב מבעיית ההתנחלויות, אולי הן מתקבלות היטב בבסיס הפוליטי של נתניהו ובבסיס הרפובליקני כאן בארצות הברית, אבל הן לא תואמות את העובדות"

אובמה טען כי למרות העובדה שהוא על סף סיום כהונתו, החלטתו שלא להטיל ווטו איננה בעייתית. "המציאות היא שאני נשיא עד 20 בינואר", הזכיר הנשיא היוצא, "יש לי מחויבות לעשות את מה שאני רואה לנכון".

"אני מאמין שזאת תהיה בגידה מוסרית מצד העולם, לא להגן ולהבטיח מולדת לעם היהודי. הוכחתי שוב ושוב את מחויבותי לביטחונה של ישראל, ואני מרגיש זאת בצורה עמוקה. זה שובר את ליבי לראות מצב שבו, ככל שעובר הזמן, הסיכויים לשלום מתפוגגים", הוסיף אובמה.

לטענת אובמה, אי-הטלת הווטו במועצת הביטחון הייתה "המהלך הטוב ביותר להשגת שלום".

"מדי יום אנחנו מעבירים 8.5 מיליון דולרים ביום כדי להבטיח את ביטחון ישראל, וזה לא כולל את המיליארדים שהולכים להגנה אווירית. השאלה מבחינתי היא מה אנו יכולים לעשות כדי להבטיח סיכוי לשלום בטווח הארוך", ציין אובמה והוסיף, "הנסיבות הפוליטיות בשני הצדדים לא אפשרו התקדמות משמעותית, ובאופן גובר והולך סוגיית ההתנחלות הפכה מחסום לאפשרות של פתרון שתי המדינות".

בתגובה לטענותיו של אובמה בראיון אמר שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, "למרות שיתוף הפעולה ההדוק בין ישראל לארה"ב בזמן כהונתו של הנשיא אובמה, לצערנו כהונתו תיזכר בתמונה הצורמת של מחיאות הכפיים במועצת הביטחון עם אישור ההחלטה נגד ישראל. ממשל אובמה הותיר את ישראל לבדה בהצבעה נגדה במועצת הביטחון ולא ניתן לשנות את העובדה הזו".

סגן השר לשיתוף פעולה אזורי, איוב קרא, מסר בתגובה לראיון, "אובמה ציפה את הסכין גילוח בשוקולד. תמך בחלוקת ירושלים, מנע את קריסתה של ממלכת הרשע של האייתולות באירן בדרך לפצצה גרעינית והפקיר את כל בעלי בריתה של ארה"ב".