אובמה: אמריקה במקום טוב יותר

הנשיא ברק אובמה מסכם שמונה שנים בתפקיד וטוען: אנחנו במקום טוב יותר. מחוייב לחילופי שלטון חלקים

ערוץ 7 , י"ג בטבת תשע"ז | עודכן: 05:00

נאום הפרידה של אובמה
נאום הפרידה של אובמה
רויטרס

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, נשא הלילה (רביעי) בעיר שיקגו נאום פרידה, עשרה ימים לפני שיסיים את תפקידו.

"היום תורי לומר תודה. בין אם ראינו דברים עין בעין או לא הסכמנו כלל, השיחות שלי אתכם, העם האמריקני, נתנו לי השראה. כל יום למדתי להיות אדם טוב יותר ונשיא טוב יותר", פתח אובמה את דבריו.

הקהל קרא קריאות בוז כשאובמה ציין את השבעתו המתקרבת של דונלד טראמפ, אך אובמה מיהר להשתיק את הקהל והדגיש את המחויבות שלו ל"חילופי שלטון חלקים, כפי שהנשיא לשעבר בוש עשה למעני. זה תלוי בכולנו להבטיח שהממשל יכול לעזור לנו עם האתגרים בפניהם אנחנו ניצבים".

הנשיא הדגיש את הצורך באחדות בנאומו ואמר כי "הדמוקרטיה דורשת חוש בסיסי של סולידריות. הרעיון שכולנו, על אף ההבדלים שלנו, נמצאים כאן ביחד. נקום או ניפול ביחד".

אובמה מנה את הישגיו לאורך שמונה השנים האחרונות, ביניהם שיקום הכלכלה, שיתוק תכנית הגרעין של איראן "מבלי לירות ירייה אחת", חיסולו של מנהיג אל-קאעידה אוסמה בן לאדן וחידוש היחסים עם קובה.

"אמריקה נמצאת במקום טוב וחזק יותר מאשר כשהתחלנו", אמר.

עוד טען אובמה בדבריו כי "בשמונה השנים האחרונות, אף ארגון טרור זר לא הצליח להוציא לפועל פיגוע בשטח ארה"ב". הנשיא אמנם הודה כי המפגעים שביצעו מתקפות במקומות כמו בוסטון, אורלנדו, ופורט הוד שאבו השראה מארגונים כמו דאעש, אך הארגונים הג'יהאדיסטים עצמם לא עמדו מאחורי המתקפות הללו.

עוד הבטיח אובמה כי "ארגון דאעש יחוסל ואף אחד שמאיים עלינו לא יהיה בטוח". כמו כן הוא הדגיש כי הוא מתנגד לאפליה נגד מוסלמים, "שהם פטריוטים בדיוק כמונו".

בסיום דבריו קרא הנשיא לכל האמריקנים, ולא משנה לאיזו מפלגה הם משתייכים, לקחת חלק פעיל בדמוקרטיה האמריקנית.

"הדמוקרטיה שלנו זקוקה לכם, לא רק בתקופת בחירות, אלא במשך כל החיים שלכם", הדגיש.