אזיקים אלקטרוניים למוסלמים קיצוניים?

בעקבות פיגועי הטרור האחרונים, מציע שר המשפטים הגרמני כי מוסלמים קיצוניים יידרשו לחבוש אזיק אלקטרוני שיסייע במעקב אחריהם.

ניסן צור , י"ג בטבת תשע"ז

זירת הפיגוע המשאית בברלין. עוררה את הגרמנים לפעול
זירת הפיגוע המשאית בברלין. עוררה את הגרמנים לפעול
צילום: רויטרס

הייקו מאס, שר המשפטים הגרמני, מתכוון להגיש הצעה לפרלמנט הגרמני ולפיה מוסלמים החשודים בקיצוניות ומהווים סכנה פוטנציאלית לביטחון הציבור בגרמניה, יידרשו לחבוש אזיק אלקטרוני על קרסול רגלם.

לטענת מאס, חבישת האזיק האלקטרוני תקל על רשויות הביטחון הגרמניות לעקוב אחר החשודים בפעילות קיצונית - ולנטרל אותם במקרה של תכנון פיגועים.

אתמול (שלישי) התקיים דיון מיוחד של ממשלת גרמניה בניסיון להחליט על סדרת רפורמות על מנת להגביר את הביטחון במדינה, לאחר פיגוע הדריסה בברלין בחודש שעבר.

"עלינו לבצע מתקפת מנע נגד האיום מצד האיסלם הקיצוני. השימוש באזיק אקלטרוני לקרסול לא צריך להיות רק עבור אסיר מורשע לאחר שחרורו מהכלא, אלא גם עבור כאלו המזוהים כאיום כללי. צריך לעשות הכל על מנת להעניק לנו את המידע הטוב ביותר על אלו המוגדרים כאיום" אמר מאס.

החוק הגרמני קובע כיום כי השימוש באזיק אלקטרוני, מותר רק כלפי עברייני מין מורשעים לאחר שחרורם מהכלא. אלא ששר המשפטים קרא להרחיב את החוק. מלבד האזיק האלקטרוני, הציע השר גם לשנות את החוק כך שמבקש מקלט שבקשתו נדחתה, יוכל להיעצר על ידי רשויות הביטחון באופן מיידי.

לטענת מאס, שינוי החוק נדרש לאחר שהתברר כי מבצע פיגוע המשאית בברלין בחודש שעבר, אניס עמרי, אמור היה להיות מגורש חזרה למולדתו טוניסיה, אולם זו שללה את אזרחותו ולא הסכימה לקבלו חזרה. "עלינו לגרום למדינות האם של אותם מהגרים לשאת באחריות שלהן" אמר מאס. על פי התקשורת בגרמניה מתגוררים היום במדינה 548 בני אדם ממוצא מוסלמי המוגדרים "איום פוטנציאלי לטרור".

גם סגנה של הקנצלרית אנגלה מרקל, סיגמר גבריאל, איים כי גרמניה תעצור את הסיוע הכלכלי למדינות שיסרבו לקבל חזרה את המהגרים שנמלטו מהן. חלק מחברי הממשלה גם קראו להטיל סנקציות כלכליות על מדינות שיסרבו לקבל חזרה את אזרחיהן שנמלטו.