בג"ץ נגד ביה"ד הרבני: "שומו שמיים"

השופטים קבעו כי ב-21 הימים הקרובים לא יוכל בית הדין הרבני לדון בכשירות הגט שניתן לאישה מצפת על ידי בעלה השרוי בתרדמת.

ערוץ 7 , י"ג בטבת תשע"ז | עודכן: 14:13

השופט רובינשטיין
השופט רובינשטיין
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

בג"ץ דן היום (רביעי) בעתירה של אישה נגד בית הדין הרבני בנשיאות הראשל''צ הרב יצחק יוסף, המבקש לדון מחדש בכשירות הגט שקיבלה מבעלה השרוי בתרדמת כ"צמח".

בג"ץ אסר על בית הדין לדון בכשירות הגט למשך 21 ימים, עד להכרעה בעתירה שהגישה האישה. בתקופה הזו יתנהלו מגעים בין בית הדין הרבני הגדול ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד אביחי מנדלבליט.

המשנה לנשיאת בית המשפט העליון, השופט אליקין רובינשטיין, מתח ביקורת על החלטת הרב יוסף לדון שוב בגט שכבר ניתן לאישה והתיר אותה מעגינותה. "בית הדין הוא אינו מקום לסימפוזיונים אלא להכרעה בדין. עשה ימי עיון, כתוב מאמרים, אבל למה להתעסק עם זה?".

רובינשטיין שאל את היועץ המשפטי של בתי הדין הרבניים האם הוא מכיר מקרה מהעבר שבו הגיע אדם מהרחוב שלא שייך לתיק, מגיש ערעור ובית הדין דן בזה? ''היו מראים לו את הדלת מיד. מי היה נוגע בזה? איזה מעמד יש לו בסיפור הזה? להביא 11 דיינים(לדיון מורחב)? אני מבין שזה ויכוח הלכתי, מאה אחוז, אבל בהליך בבית הדין?".

עו"ד בתיה כהנא דרור, מנהלת ארגון מבוי סתום, המייצגת את האישה מסרה בתגובה "אנו שמחים מאד על החלטת בית המשפט העליון לקבל את הצו על תנאי. אנחנו כמובן מקוים שהצו על תנאי יהפוך לצו לקבוע. אני חושבת שבית המשפט העליון הבין את האבסורד שאדם שאין לו יד ורגל בתיק מערער על תהליך כל כך אישי וכל כך פרטי. אני מקווה מאד שהאישה תחזור לחיים הרגילים שלה, תקים משפחה ותמשיך את חייה. מקווים גם שהתקדים המסוכן שהרב יצחק יוסף ניסה לייצר לא יקרה כשאי אפשר לפתוח הליך כל כך לא חוקי וכלכך לא דמוקרטי".

כזכור, בשנת 2014, שבע שנים לאחר תאונה הקשה שהותירה את בעלה במצב של צמח, פסק הרכב של שלושה דיינים בראשות הרב אוריאל לביא מבית הדין בצפת, בפסק דין חדשני, באמצעות דרך הלכתית של "גט זיכוי", כי העגונה ש' מצפת תקבל גט מבעלה.

זמן קצר לאחר קבלת הגט, הגיש אדם בשם ראובן כהן מבני ברק, שכלל אינו קשור לזוג, ערעור לביה"ד הרבני הגדול, כנגד פסיקת הדיינים של צפת.

נשיא בית הדין הרבני הגדול והרב הראשי לישראל, הרב יצחק יוסף, החליט לפני כחודשיים לדון בגט ולכנס הרכב מלא של בית הדין הרבני הגדול לצורך הדיון בערעור. החלטתו של הרב יוסף עוררה ביקורת רבה והגיעה היום לדיון בבג"ץ.

מחוץ לבית המשפט העליון הפגינו חברי כנסת וארגוני נשים נגד החלטת הרב יוסף. ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) אמר כי "לצערי הרב, במאבק על דמותה היהודית של מדינת ישראל - מזל שיש לנו את בית המשפט העליון. נקווה שגם היום הוא יאמר את דברו בהתאם לעתירה שהגשתם", אמר שטרן לנציגי ארגוני הנשים שנכחו בהפגנה.

"צריך להודות למה שאנחנו מכנים 'העגונה מצפת' שבזכותה נסיר ערפל. אולי בעקבות המאבק הרבה מאד זוגות צעירים במדינת ישראל שלא רוצים להתחתן היום בדרך יהודית - רק כדי שלא יפלו לידיים של מי שלא יטיל ספק אחר כך על גירושיהם אם הם יאלצו לכך - כן יתחתנו כדת משה וישראל. לכן המאבק הזה הוא בזכות אותה עגונה והוא הרבה יותר רחב וחשוב לעתידה היהודית של מדינת ישראל", הסביר שטרן.