ספר תורה בעזרת נשים?

43% ממצביעי הבית היהודי תומכים במנייני נשים דתיות המעוניינות לקרוא בספר תורה בעזרת הנשים בכותל המערבי, כך עולה מסקר של חדו"ש.

ערוץ 7 , י"ג בטבת תשע"ז

נשות הכותל
נשות הכותל
צילום: Hadas Parush/Flash90

בסקר שערך מכון סמית עבור עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון נמצא כי 62% מהציבור היהודי בישראל תומכים במתן אפשרות לנשים דתיות לקרוא בספר תורה בעזרת הנשים בכותל המערבי.

בין החילונים 86% תומכים ובין המסורתיים 61%. אבל בין הדתיים 81% מתנגדים ובין החרדים 95%.

נוסח שאלת הסקר היה: "האם את/ה תומך/ת או מתנגד/ת לאפשר למנייני נשים דתיות המעוניינות בכך לקרוא בספר תורה בעזרת הנשים בכותל המערבי?".

62% הביעו תמיכה, מתוכם 34% מאוד תומכים ו-28% די תומכים. 38% הביעו התנגדות, מתוכם 24% מאוד מתנגדים ו-14% די מתנגדים.

בין התומכים נמצאים גם רוב מצביעי מפלגות הקואליציה: 53% ממצביעי הליכוד, 70% ממצביעי כולנו ו-88% ממצביעי ישראל ביתנו. יצויין שבין התומכים אף 43% ממצביעי הבית היהודי. 86% ממצביעי ש"ס ו-100% ממצביעי יהדות התורה מתנגדים. התמיכה בקרב מצביעי מפלגות האופוזיציה: 87% ממצביעי יש עתיד, 85% ממצביעי המחנה הציוני ו-100% ממצביעי מרצ.

נתוני הסקר הנוכחי תואמים לסקרים קודמים שערכה חדו"ש בנושא. למשל, על פי נתוני מדד הדת והמדינה השנתי של חדו"ש שהתפרסם בערב ראש השנה, 66% מהציבור היהודי תומכים בפשרת הכותל שמייעדת לזרמים הרפורמי והקונסרבטיבי וכן לנשות הכותל רחבת כותל בניהולם באזור קשת רובינסון, לתפילה מעורבת ולמנייני נשים.

64% מהמשיבים, קרוב לשני שליש, סבורים שצריך להיות בישראל מעמד שווה לשלושת הזרמים הגדולים ביהדות – האורתודוכסי, הקונסרבטיבי והרפורמי.

עו"ד אורי רגב, מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון אמר בתגובה כי "הוצאת הצו על תנאי על ידי בית המשפט היא צעד נוסף במאבק הנמשך על זכותן של נשים לחופש התפילה והפולחן ברחבת הכותל. אין לדעת כמובן מה יפסוק בג"צ, אבל מה שברור הוא שהרוב המכריע של הציבור היהודי בישראל תומך בזכותן של נשים לקרוא בתורה בעזרת הנשים בכותל ודוחה את עמדת הרבנות והמדינה המסרבים לאפשר להן לעשות זאת. הציבור גם דוחה מכל וכל את יוזמת החקיקה של סיעת ש"ס אשר מנסה לאנוס סדרי תפילה אורתודוכסיים מפלים תוך שימוש בכח הסחיטה הפוליטי שיש לה בקואליציה הנוכחית."