נתניהו: ישראל חוזרת לאפריקה בגדול

ראש הממשלה בנימין נתניהו בפגישה עם נשיא סיירה לאון: ''אני מעריך את ידידותנו, שהחלה עוד בשנות ה-60 וממשיכה מאז''.

ניצן קידר , י"ג בטבת תשע"ז

נתניהו ובאי קורומה
נתניהו ובאי קורומה
צילום: קובי גדעון, לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו נועד הבוקר בירושלים עם נשיא סיירה לאון ארנסט באי קורומה. הוא הגיע לארץ עם שר החוץ, שר החקלאות, שר התקשורת ושר המים.

שני המנהיגים דנו באפשרות שמשלחת ישראלית תגיע לסיירה לאון כדי לגבש סיוע במספר תחומים: מים, תקשורת, אנרגיה וביטחון. עוד עלתה האפשרות שישראל תרתום מדינות נוספות כדי לסייע לסיירה לאון.

"הנשיא קורומה, לעונג הוא לי לקבל אותך ואת פמלייתך בברכה בירושלים. אני מעריך את ידידותנו, שהחלה עוד בשנות ה-60 וממשיכה מאז", אמר נתניהו.

''הייתה לנו ההזדמנות להיפגש באו"ם במסגרת מצגת מופלאה של הטכנולוגיה הישראלית באפריקה, ואתה הבעת עניין בחיזוק היחסים בינינו. אני חושב שזוהי קרקע פורייה במלוא מובן המילה ובדרכים רבות, קרקע פורייה בה נוכל לסייע לכם במאמצכם המרכזי שהוא חקלאות אבל גם בתחומים אחרים, הי-טק, אנרגיה, מים, ניהול יבולים, פריון היבולים ועוד תחומים רבים אחרים''.

נתניהו סיפר כי ישראל עקבה בדאגה אחר המאבק הגדול שניהלה סיירה לאון נגד וירוס האבולה. ''חשבתי שזה חשוב שישראל תשלח סיוע, וכך עשינו, הקמנו בית חולים שדה. אנו מציעים סיוע נוסף בתחומי הבריאות, כגון מרכז הדיאליזה בבית החולים בפריטאון ותרופות. אולם הדבר החשוב ביותר הוא שהצלחתם לבלום את התפשטות המחלה והתגברתם עליה, ואני יודע עד כמה הקרב היה קשה, ועד כמה קשה היא עדיין ההתמודדות עם הנזקים וההשלכות.

''בה במידה, אני יודע שסבלתם רבות כתוצאה ממלחמת אזרחים איומה ממנה אתם משתקמים בשנים האחרונות, ואנו רוצים להיות חלק מהסיוע הזה, לסייע בבניית סיירה ליאון לקראת עתיד טוב יותר ומזהיר יותר. זה אתגר שאתה מוביל, ואנו נכונים ורוצים לסייע לסיירה ליאון לבנות מחדש את מדינתה ולבנות עתיד לעמה''.

ראש הממשלה הוסיף, ''ישראל חוזרת לאפריקה בגדול, ואפריקה חוזרת לישראל. אתם במערב אפריקה, שם בכוונתנו לבקר לפחות פעם אחת, אולי אפילו פעמיים, לצורך מפגשי מנהיגים, וזאת תהיה הזדמנות להיפגש איתך שוב, כמו ההזדמנות הזאת להמשיך ולחזק את היחסים בינינו. ברוך הבא".

נשיא סיירה לאון ארנסט באי קורומה אמר לנתניהו, "ראשית כל, הרשה לי להביע את תנחומיי הכנים למשפחות הקורבנות של פיגוע המשאית האחרון כאן בירושלים. כל מעשה אלימות, כל הרס מיותר של חיים ורכוש בכל מקום שהוא מחייב גינוי מצד כולם.

''בשעה שאני מוקיע את ההתקפה, אני מאמין שפתרון בר קיימא לכל סכסוך לא יבוא באמצעות שפיכת דמם של חפים מפשע, אלא על ידי הפגנת איפוק ובאמצעות דיאלוג בונה. זה אולי ארוך, מתיש וכואב, אולם בסופו של דבר זוהי הדרך הבטוחה ביותר ליישוב סכסוכים בדרכי שלום''.

באי קורומה הוסיף כי היחסים בין ישראל וסיירה ליאון החלו לפני ששתי המדינות זכו בעצמאות, וכמו בכל יחסים ארוכי שנים, ידעו עליות ומורדות. ''ההיסטוריה לימדה אותנו שגם אם אנו זוכרים, עדיף לנו לא להתמקד ברגעים הקשים, בייחוד כאשר אורות הרגעים הטובים ממשיכים לנצנץ. אני מעודד מאוד ממאמציכם לבנות מחדש את היחסים עם אפריקה. לצורך זה, אני מצדיע לך על ביקורך האחרון במספר מדינות אפריקניות ופגישתך ההיסטורית הייחודית עם מנהיגים אפריקנים במסגרת מפגש האסיפה הכללית של האו"ם באוקטובר. סיירה ליאון אסירת תודה לממשלת ישראל ולעם ישראל על התמיכה שהענקתם לנו במהלך הרגעים הקשים ביותר של המאבק באבולה. רק ידיד אמת מושיט יד לחברו בעת צרה, ואזרחי סיירה ליאון אסירי תודה על כך''.

לדברי באי קורומה, הגיע הזמן להצית מחדש את יחסי האחווה ארוכי השנים בין המדינות. ''פמלייתי ואני נמצאים בישראל כדי לחזק את הקשרים המדיניים והכלכליים שנוסדו על ידי קודמינו. אנו כאן בחיפוש אחר שיתוף פעולה בתחומים שונים, כולל שיתוף פעולה חברתי-כלכלי בחקלאות, מים, ICT, הגנה וביטחון. אני שמח מאוד על שזכיתי לחזות ביכולותיה של ישראל.

''במהלך השעות האחרונות קיימנו פגישות עם מגזרים שונים, ואנו כאן כדי לשתף פעולה ברמה של ממשלה מול ממשלה ואף להזמין את המגזר הפרטי הישראלי לבוא ולבחון אפשרויות השקעה. אני מאמין ששתי המדינות יכולות לעבוד יחד למען האינטרסים ההדדיים שלנו במאמץ להחזיר את יחסינו למה שהם היו סביב קבלת העצמאות. הרשה לי לנצל הזדמנות זאת כדי להזמין אותך לסיירה ליאון, במהלך ביקורך הבא באפריקה", הוסיף הנשיא.