"מתקשרים לחיילים חרדים ב-4 בבוקר"

סגן שר הביטחון ח"כ בן דהן תיאר את מסכת הייסורים שעוברים חלק מהחיילים החרדים כשקיצונים חרדים מטרידים אותם בביתם באישון לילה.

חיים לב , י"ג בטבת תשע"ז

סגן שר הביטחון, ח"כ אלי בן דהן
סגן שר הביטחון, ח"כ אלי בן דהן
צילום: אלירן אהרוןטוען....

סגן שר הביטחון אלי בן דהן (הבית היהודי) עלה להשיב במליאת הכנסת לחברי כנסת שהגישו הצעה לסדר בסוגיית ההסתה נגד החיילים החרדים.

בדבריו תיאר את מסכת הייסורים שעוברים חלק מהחיילים החרדים כשקיצונים חרדים הנמנים על 'הפלג הירושלמי' של הכרב אוירבאך מטרידים אותם בביתם באישון לילה.

"לפני קצת יותר משנה וחצי הגעתי לביתו של אחד החיילים החרדים שסבל מהסתה. נפגשתי שם עם החיילים החרדים ועם בני משפחותיהם. ההסתה הזאת מתחילה בהטרדות טלפוניות בשתיים שלוש-ארבע בבוקר, מטלפנים אליהם הביתה מאיימים עליהם כמה איומים וסוגרים את הטלפון ומתקשרים אחרי זמן קצר שוב. אז אמרתי שאכנס לנושא ואשתדל לסייע ככל יכולתי".

בן דהן סיפר כי הוא אישית הוטרד על ידם. "לימים, בעקבות פעילותי זו, גם אותי הטרידו, ונתנו לי לטעום מההטרדה הזאת. תמונת המצב שנחשפה לנגד עיניי הייתה קשה: גורמי אכיפת החוק פעלו בעצלתיים לטיפול בתלונות על הסתה נגד חיילים חרדים ובהתאם, החיילים לא הגישו תלונות במשטרה".

"מאז", המשיך, "בעקבות לחציי, הוקם צוות משותף מיוחד לטיפול בהסתה נגד חיילים חרדים וחברים בו הצבא, פרקליט המדינה והמשטרה. רק לפני 10 ימים הצוות הזה נפגש בלשכתי ועברנו תלונה תלונה. היחס היום כלפי תלונות של חיילים חרדים השתנה לגמרי. יש מעקב שמתבצע כל הזמן. תלונות של חיילים חרדים שמוגשות למשטרה מועברות לצוות המיוחד ומטופלות בעדיפות גבוהה. משטרת ישראל הפעילה באחרונה אמצעים מודיעיניים ומבצעיים מורכבים כדי לאתר את המסיתים ואת מארגני הקמפיין".

סגן שר הביטחון הסביר כי נעשו בדיקות האם ניתן להחיל עליהם עונש פלילי אולם העובדה שהם מלווים בייעוץ משפטי מקשה על המדינה לפעול נגדם.

"אנחנו בעניין הזה פועלים גם לאתר את 'שביל הכסף' שמממן את קמפיין ההסתה כדי שנוכל לעצור את המימון. לאחרונה, פנה שר הביטחון לשר לביטחון פנים ולשרת המשפטים בדרישה כי יפעלו, בתחומים שבאחריות משרדיהם, כדי לבדוק האם ההתנכלות עולה לכדי עבירה פלילית", אמר בן דהן.

לדבריו, "המשימה אינה קלה, מארגני הקמפיין ככל הנראה מלווים בייעוץ משפטי, מה שמקשה על תפיסתם. עם זאת, על כל רשויות המדינה להבין שהסתה נגד החיילים החרדים היא הסתה חמורה שפועלת בלב ליבה של מדינת ישראל: צבא ההגנה לישראל. את ההסתה הזאת צריך לעצור, כי היא לא תעצור פה וחס ושלום אנחנו עלולים לראות גם פגיעות בנפש. האלימות הפושה למרבה הצער בחברה בכלל, וזו המופנית כלפי החיילים החרדים בפרט, היא רעה חולה שיש לפעול בכל האמצעים נגדה.

בן דהן קבל על כך שהנהגת הציבור החרדי שומרת על שתיקה. "אני מצפה מראשי ההנהגה החרדית, ומהרבנים לגנות את האלימות. אני אומר לכם, רבותיי, כרב בישראל, חילול ה' הנגרם על ידי המסיתים נגד חיילים חרדים הוא ביזוי התורה. הם אינם פועלים בשם התורה אלא נגד התורה! פגיעה ברכוש ציבורי או פרטי של אדם אחר- הינם איסור תורה. הם אינם יכולים לפעול בשם התורה ולעשות דברים המנוגדים לה".

"חברי הכנסת מהמפלגות החרדיות, עליכם לגנות בכל פה את האלימות המילולית והפיסית נגד החיילים החרדים, וכנגד אלו שעוסקים בגיוסם. חברי הכנסת שאינם נמצאים פה, צריכים לגנות את הפגיעה בחיילים החרדים", הוסיף סגן השר.

יש לציין כי ההנהגה הרוחנית של 'הפלג הירושלמי' אינה תומכת במעשי טרור של הקיצונים. לפני שנים אחדות הבהיר ראש ישיבת גרודנא באשדוד, הרב דוב צבי קרלשטיין זצ"ל שהלך לעולמו לפני כשנה, כי כל המשפיל חייל חרדי "אין לו חלק לעולם הבא".

"המבזה או המשפיל חייל חרדי אין לו חלק לעולם הבא", אמר הרב קרלשטיין ודבריו הובאו באתר החרדי 'בחדרי חרדים', "אני בטוח שבחור חרדי שלמד בישיבה והתגייס לצה"ל קיבל לכך את היתר רבותיו, ועל כן יש לנהל עמם שיח מתוך הידברות. אבל לפגוע? להשפיל? היזהרו על נפשותיכם".

עוד אמר כי "אברכים שבאמת כואבים את המצב, יכולים לגשת בדרכי נועם ולבקש מאותם חיילים שלא יקררו את הציבור שלנו בלבוש כזה ושילבשו בגדים אחרים כשהם עוברים בשכונה חרדית״.