קומיקס נשי אורתודוקסי – יש דבר כזה

פרס בינלאומי יוענק לדוקטורנטית שחקרה את ייחודיותו של הקומיקס הנשי אורתודוקסי בארץ ובעולם, ומסתבר שיש בו הרבה ייחודיות.

שמעון כהן , י' בשבט תשע"ז

נועה לאה כהן
נועה לאה כהן
צילום: מיכל פסל

מחקר שהגיע מהשטח. כהן

המחקר על 'קומיקס נשי אורתודוקסי' מזכה את נעה לאה כהן דוקטורנטית במחלקה לאמנות יהודית באוניברסיטת בר אילן, מרצה במכללת אפרתה ואוצרת בגלריה 'המקלט לאמנות' בשכונת מקור ברוך, בפרס הבינלאומי של מכון ברנדייס הדסה לשנת 2016

"מדובר בשדה מחקר חדש לחלוטין שבניתי מהשטח", מספרת נעה כהן ביומן ערוץ 7. "קומיקס הפך פופולארי ובישראל הוא תופס לאט לאט תאוצה. אנחנו מתעוררים להכיר בז'אנר הזה ובציבור הדתי והחרדי הקומיקס מקבל שיא חדש, כיום ישנם חוברות קומיקס לילדים ולמבוגרים, גם ספרות קומיקס על השואה".

"נחשפתי למושג של 'הקומיקס הנשי ווידויי' במהלך שליחות במסגרת הסוכנות היהודית בטורונטו. לימדנו שם בבית ספר יהודי וניסיתי לראות מה עוסקים שם בתחום האמנות. גיליתי שיש בתחום הזה של הקומיקס הנשי ווידויי נושאים משותפים ושפה משותפת למרות שאלו יוצרות במקומות שונים בעולם".

כהן ממשיכה במחקרה ומגלה שפן אחד אינו נוכח בתחום - הפן האורתודוקסי, "יש לנו נושאים מעניינים משלנו, נושאים שלא נדבר עליהם במפורש ורק נרמוז עליהם".

לאחר שבע שנות תערוכה נודדת בתחום זה הוזמנה כהן להציג את התערוכה במוזיאון באר שבע. לקראת השקת התערוכה התבקשה להרצות בנושא ולקראת הרצאה זו גילתה עוד עשרים נשים דתיות העוסקות בקומיקס. "חיפשתי כאלה שמעבר לקומיקס מכניסות גם את הפן הנשי שלהן. הראשונה היא אפי אונגר ז"ל שהכניסה את עצמה מעט לקומיקס אבל כשהפכה לאימא יצרה את 'דביר' ושם הופיעה דמותה כאם".

כהן מספרת כי סגנון הציור של קומיקס אצל נשים אורתודוקסיות הוא סגנון אוניברסאלי וההבדלים המתגלים נובעים מהסגנון, "האימהות הפכה לנושא שבו היה להן נוח לעסוק מעבר לנושאים חז"ליים דידקטיים. נושא האימהות מעסיק אותן".

עוד היא מציינת כי כל מיוצרת קומיקס קובעת לעצמה את הגבולות ביצירה ואת המקומות שבהם היא רומזת לביקורת כזו או אחרת באופן הומוריסטי ויצירתי. עם זאת היא מעירה כי "בטורונטו הביקורת חריפה יותר".

עוד מספרת כהן כי קומיקסאים גברים מעתיקים את כיוון הקומיקס הנשי הווידויי ויוצרים לעצמם עולם קומקסאי גברי משלהם והשיח על כך מתפתח והולך כדם שהדבר קורה בתחומי אמנות נוספים כדוגמת עולם הסטנדאפ ודומיו – ההומור מנוצל לחשיפה ווידויי של עולם מגדרי פנימי.