"אני בטוח שהפסדנו קצין מצויין"

נשיא המדינה שב מביקורו בגיאורגיה, היישר לבתי משפחתיהם של ארז אורבך ושיר חג'אג' הי"ד, שנרצחו בפיגוע הדריסה בארמון הנציב.

חזקי ברוך , י"ג בטבת תשע"ז

הנשיא ריבלין בבית משפחת אורבך, היום
הנשיא ריבלין בבית משפחת אורבך, היום
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

נשיא המדינה ראובן ריבלין שב מביקור ממלכתי בגיאורגיה היישר לניחומי אבלים.

היום (רביעי) הוא הגיע לבית משפחת אורבך באלון שבות ולבית משפחת חג'אג' במעלה אדומים אשר שכלו את ילדיהם ארז אורבך ושיר חג'אג' הי"ד בפיגוע הדריסה בארמון הנציב.

בבית משפחת אורבך פגש הנשיא את הוריו, סביו, סבתותיו ואחיו. "ארז היה הבטחה גדולה שהחלה מתממשת", אמר הנשיא לבני המשפחה והוסיף, "הסיפור שלו, של מאבק למען הכלל גם כשיש בפנינו מגבלות לא פשוטות, אלו הסיפורים שבנו את האתוס של העם היהודי בישראל. כשקיבלתי את ההודעה על האסון הזה, שפקד את העם כולו, הייתי בדרכי לביקור ממלכתי בגיאורגיה. גם כשהלב רצה להישאר בארץ הבנתי שיש בזה משום פרס לטרור. נשאתי את ארז ואת שיר עימי כל הזמן".

"ארז נלחם כדי להתגייס והוא הגדיר מחדש את המצוינות בדרך שבה מילא את תפקידו. הפסדנו קצין מיוחד, אני בטוח", אמר הנשיא.

סבו וסבתו של ארז, סיפרו לו על הכאב אך גם על הנחמה הקטנה שמביאה עימם ההקשבה לסיפורים שמספרים מאז שנרצח חבריו ומפקדיו על האיש היה.

"ארז היה ילד שגרם לי נחת בלתי נגמרת והוא היה כמעיין המתגבר. הוא עשה כל הזמן, ותמיד אמר לי 'במגבלות האפשר'. ארז האמין שאין כישלונות, יש שיעורים", סיפרה אימו, קרן אור.

האב אורי סיפר לנשיא על החלום שהביע רק לאחרונה ארז במהלך אחד השיעורים שעבר בקורס קצינים, "להיות איש טוב ולהשתפר כל הזמן".

"מגיעים לכאן אנשים מהארץ כולה, שלא הכירו את ארז ולא אותנו שאומרים - שמענו ובאנו. רק כך פתאום הבנתי את משמעות המילים כל ישראל חברים. זה מלמד אותי שאנחנו כולנו מאוחדים, גם אם לפעמים יש רעשי רקע", אמר האב.

"אלה דברים מחזקים מאוד", אמר הנשיא. "לאבל לא מתרגלים אבל כוחנו לאורך כל הדרך היה באחדות הזו עליה אתה מדבר".

עם צאתו אמר הנשיא לאמו של ארז, "שילדייך יהיו לתפארת אחיהם. אתם משפחה ממלאת גאווה".

בביתה של שיר חג'אג' הי"ד במעלה אדומים, פגש הנשיא את הוריה, הרצל ומירב ואת אחיותיה. הוריה סיפרו לנשיא על פעילותה המחקרית בלימודיה האקדמיים ועל הגאווה הגדולה שבגילוי הצדדים באישיותה שלא הכירו דרך מוריה וחבריה.

מירב אמה סיפרה לנשיא, "שיר הייתה בת שהעניקה לנו בלי הפסקה. כיבוד ההורים שלה היה אינסופי. היא עזרה לנו בלי הפסקה, העניקה לכל מי שהיה סביבה, בהתנדבות גמורה. לנו ולכל חבריה".

אביה סיפר לנשיא על הדרך הארוכה שעברה כדי להתגייס כעתודאית ועל הסיפוק הגדול שנתן לה הלימוד, "אני מקווה שהסיפור של שיר ייתן השראה להרבה ילדים, ללמוד ולצמוח, לרכוש השכלה ולהצטיין".

"ילדתכם הצעירה הייתה בת 22, המחקרים שאתם מראים לי שלקחה בהם חלק, מספרים על ילדה מיוחדת במינה. היא הייתה פרח אמיתי, וכשאני פוגש אתכם אני רואה באיזו ערוגה צומח פרח כמוה וזה לא מפליא בכלל. לכל ערוגה יש גננים ואתם יקיריי, עשיתם עבודה מעוררת כבוד והערצה", אמר הנשיא.