אחרי 500 שנים: בית כנסת בפאלרמו

בטקס רשמי יכריז הארכיבישופ של פאלרמו על החזרת מתחם שנבנה על חורבות בית הכנסת העתיק בעיר לקהילה היהודית בעיר.

ניסן צור , י"ג בטבת תשע"ז

הרב פנחס פונטורלו (מימין) עם הארכיבישופ קורדו לורפיש
הרב פנחס פונטורלו (מימין) עם הארכיבישופ קורדו לורפיש
צילום: באדיבות 'שבי ישראל'

500 שנים אחרי גירוש יהודי סיציליה שבאיטליה, ב-12 בינואר, 1493, מאות מתושבי פאלרמו יתאספו מחר כדי לחגוג את ההעברה הרשמית של הבעלות על מתחם שנמצא בבעלות הכנסייה לידי הקהילה היהודית.

מדובר במתחם המנזר של סנט ניקולו טולנטינו, היושב על חורבות בית הכנסת הגדול של פאלרמו. ההעברה מתבצעת בהמשך לבקשה של ארגון שבי ישראל והמכון הסיציליאני למדעי היהדות.

מסירת המתחם תתקיים מחר (חמישי), יום השנה לגירוש יהודי סיציליה, בטקס רשמי שבו יכריז הארכיבישופ של פאלרמו, קורדו לורפיש, על החזרת המתחם. בטקס צפויים להשתתף מאות צאצאי אנוסים מרחבי סיציליה המבקשים להתחקות אחר שורשיהם היהודיים.

"בשמחה וגאווה גדולה החלטנו להיענות לבקשה להקים מרכז לימוד ותפילה יהודי בפאלרמו", אמר קורדו לורפיש, הארכיבישופ של פאלרמו. "מיקומו של בית הכנסת החדש על גבי החורבות העתיקות של בית הכנסת הגדול של פאלרמו ,עושה את הרגע ההיסטורי הזה מרגש במיוחד. העברת המתחם היא תוצאה של ידידות אמיתית ודיאלוג מתמשך בין הכנסייה לבין הקהילה היהודית של פאלרמו".

ההחלטה ההיסטורית של הכנסייה לסייע בחידוש החיים היהודיים במקום, מגיעה לאחר יותר מחמש שנים של שתדלנות אינטנסיבית שהוביל מייסד ויו"ר ארגון שבי ישראל מיכאל פרוינד, שביקש להחיות מחדש את החיים היהודיים התוססים שהתקיימו בעיר עד גירוש היהודים.

"מאז שלמדתי לראשונה על ההיסטוריה של היהודים בסיציליה, מטרתי הייתה להכשיר את הקרקע להקמת הקהילה היהודית הראשונה בפאלרמו חמש מאות שנים לאחר שגורשה" אמר פרוינד.

המרכז היהודי החדש אשר יכלול מכון מחקר ולימוד, בית מדרש, בית כנסת ומרכז למורשת יהודית, יתופעל בעיקר על ידי ארגון שבי ישראל אשר פועל לחיזוק הקשר בין העם היהודי, מדינת ישראל לבין צאצאי יהודים ברחבי העולם. הפעילות תהיה תחת פיקוחו של שליח הארגון לסיציליה, הרב פנחס פונטור, המכהן גם כרב העיר פאלרמו.

"בשנים האחרונות, מספר גדל והולך של בני אנוסים בדרום איטליה ובסיציליה החלו מחדש לאמץ את שורשיהם", אמר פרוינד עוד והוסיף כי "הטקס מדגיש את העובדה שלא הגירוש ולא האינקוויזיציה יכולים לכבות את הניצוץ היהודי, וכי מחובתנו ההיסטורית והמוסרית להגביר את מאמצינו להושיט יד לאנוסים בסיציליה כדי ולקבל אותם בחזרה אל חיק העם היהודי".