השיחה נחשפת
"לא מוכן שיהיה סעיף הריגה"

מח"ט חטיבת כפיר שנפגש עם צ'רלי אזריה הציע לו שלא לערער על החלטת בית הדין ובתמורה צה"ל יתחשב בבנו. "הסיכויים לערעור כזה- קלושים"

ערוץ 7 , י"ג בטבת תשע"ז

אלאור אזריה בבית הדין הצבאי
אלאור אזריה בבית הדין הצבאי
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בפגישה בין מח"ט כפיר גיא חזות לאביו של אלאור אזריה, שהקלטות ממנה נחשפו הערב (רביעי) בערוץ 2, הוצע למשפחת אזריה לשקול לוותר על ערעור וגם לשקול להחליף את צוות ההגנה – מה שיכול לאפשר בהמשך להתחשבות בחייל, המתקת עונשו ואפילו חנינה בעתיד.

המח"ט: "אם יש משהו שאני מצטער עליו בכל האירוע הזה, זה שאני לא הצלחתי להיפגש איתך עד היום... הבן שלך אלאור הוא חייל שלי, אני מח"ט כפיר, אני לא שכחתי את זה אפילו פעם אחת"

אזריה: "אבל 10 חודשים אחי, עכשיו אתם אומרים 'הוא החייל שלי?!'".

המח"ט: "אני גם אומר פה בצורה מאוד ברורה, אני לא מייצג רק אותי, אני מייצג את כל הצבא... מה שאני מציע לך זה את הדברים הבאים: אני יכול להפגיש אותך עם הסנגור הראשי של צה"ל שהוא ישמיע לך איזה אפשרויות אתה יכול להתקדם איתן דרך הסנגוריה של צה"ל, בין אם זה ייעוץ בנוסף, ובין אם זה לצרף מישהו לצוות של ההגנה. אין לי השכלה משפטית, אני יודע רק ממה שקראתי וממה שלמדתי בסוף השבוע האחרון, הקו הגנה הזה שבו לפחות ממה שקראתי, הוא לא היה מוצלח עד עכשיו".

אזריה: "אני לא מוכן שהבן שלי בגיל 21 יהיה לו סעיף על הריגה בזמן ששירת את המדינה והוא לא עשה כלום. אם חלילה היו אומרים לי תשמע, פלסטיני עבר ברחוב והוא ירה בו הייתי אומר לו 'בואנ'ה מה אתה דפוק?! בוא נתמודד עם הבעיה'. עכשיו אני מבחינתי אין את הסעיף הריגה, אין לי בעיה. אני לא רוצה לגרום נזק לצבא להיפך, אני רוצה לצאת בהצהרה ולהגיד לחיילים שצריך להתגייס לצה"ל, שאין לנו ארץ אחרת".

המח"ט: "אני יכול להגיד לך, עם חברים משפטנים ומה שקראתי ולאור פסק הדין הכול כך יצוק כמו שהוא ניתן. הסיכויים שערעור כזה יתקבל, עוד פעם לא אני אומר, אני לא מבין בזה, זה מה שאומר פה סופר (המתווך), הם קלושים ואז מה?!".

אזריה: "כשאני שומע חיילים שמתקשרים אלי ואומרים לי 'תשמע צ'רלי, אני לא יודע מתי מותר לירות ומתי אסור לירות. אם אני לא אירה, יגידו לי לא פעלת מבחינה מבצעית. אם אני אירה – אני אהיה במקום הבן שלך'. מה אני יכול להגיד להם?! אני לא רוצה את הנזק הזה, ההיפך. כשאני ראיתי אתמול את האירוע התביישתי, התביישתי, עד היום כואב לי הלב, אני צרוב לי בלב שאנחנו קוברים עכשיו 4 חיילים".

המח"ט: "עכשיו אני אומר, אתה יודע מה אל תחליט עכשיו, בוא שב עם הסנגור הראשי הצבאי, בוא שב עם עוזר הרמטכ"ל, בוא שב עם ראש אכ"א, שמע אותם, בוא שב עם אלוף פיקוד מרכז. אתה לא חייב לחתום".

אזריה: "בחיים הוא לא יוכל להחזיק אקדח, מי יכול להבטיח לי שאף אחד לא ינסה לפגוע בו ודברים כאלה".

המח"ט: "צ'רלי, את כל הדברים האלה אנחנו יכולים לפתור, מכיסוי מודיעיני שנדע איזה איומים בדיוק יש עד לאישור חריג לאור האיום שקיים, כל הדברים האלה פתירים צ'רלי, זה כסף קטן".

אזריה: "בוא נגיד, מה מוכנים לעשות לבן שלי, הרי את המסר אתם העברתם, ידעתם להעביר לי, מה הם רוצים, לא יהיה עונש? ישתחרר הביתה?".

המח"ט: "צ'רלי, אני לא באתי להציג לך את העסקה, זה לא אני, אני לא הגורם לכך, אני לא יכול להגיד לך כמה. אני רק רוצה... בוא נתחיל בערוץ הזה, תבדוק אותי".

אזריה: "שני התנאים שלי הבאתי לכם אותם. אני לא רוצה שהבן שלי ישב יום אחד, מספיק עשרה חודשים של עינוי".

המח"ט: "אני לא רוצה להטעות אותך, זה לא יסתיים בלי תקופה בכלא, אבל הכול זה שאלה של אלטרנטיבות. אני מציע שנמשיך מפה לפגישה נוספת עם הגורמים האלה שדיברתי, אין לנו הרבה זמן".

אזריה: "אין לי בעיה לשמוע אותו".

המח"ט: "אם נתאם את הפגישה להיום בלילה. יש לך יכולת? אני מפגיש אותך עם האנשים הכי חשובים שיש".